Lidé z bank a technologických firem častěji odcházejí do fintechových start-upů

NFT startup fintech

Zaměstnanci velkých bank a některých největších technologických gigantů stále častěji odcházejí do finančně-technologických start-upů. Na odlivu z Wall Street, londýnské City či Silicon Valley, který během pandemie nabral na rychlosti, se podílejí bankéři, inženýři, datoví analytici i obchodníci.

Odchodů z tradičních bank, jako je Goldman Sachs či HSBC, do finančně-technologických společností, jako například Coinbase a Revolut, od začátku pandemie přibylo o 75 procent. Měsíční počet změn pracovních míst dosáhl v březnu letošního roku vrcholu 72, což je nejvyšší hodnota od začátku záznamů v roce 2011. Významný počet zaměstnanců také přechází z technologických firem, jako je Amazon a Microsoft.

Nárůst počtu vysoce kvalifikovaných zaměstnanců, kteří přecházejí na pozice v nových odvětvích, přichází v době, kdy napjatá situace na trhu práce umožňuje mnoha zaměstnancům v technologických oborech změnit zaměstnání a hledat vyšší plat a flexibilnější pracovní režim.

Od začátku roku 2020 do dubna 2022 přešlo z Goldman Sachs 37 zaměstnanců do Coinbase, největší americké burzy kryptoměn. Dalších 21 zaměstnanců americké banky nastoupilo do start-upu Brex, který se soustředí na firemní kreditní karty, a 18 zaměstnanců přešlo do společnosti SoFi Techologies, kterou vede bývalý manažer Twitteru Anthony Noto. Goldman Sachs zaměstnává po celém světě 45.100 lidí.

Z banky Morgan Stanley přešlo do Coinbase asi 28 pracovníků a 12 dalších do firmy Wise, která má podle mluvčí společnosti k dispozici téměř 400 pracovních míst. Přibližně 38 zaměstnanců HSBC odešlo do společnosti Revolut a 21 do Monzo Bank, která také přijala 32 bývalých zaměstnanců z Lloyds a 27 z banky Barclays.

„O talenty se vede válka,“ řekl spoluzakladatel společnosti LendInvest a předseda skupiny Fintech Founders Christian Faes. Za příčinu považuje vysokou míru regulace v tradičním bankovnictví a také zastaralé procesy, zastaralé uvažování zaměstnanců a zastaralé technologie. „Najímáme lidi z Facebooku a z Amazonu, opravdu špičkové technologické inženýry. Ti přirozeně netíhnou k bankám s kódovacími systémy z 80. let,“ řekl Faes.

Jen samotná Coinbase získala 197 zaměstnanců z Amazonu, 97 z Alphabetu, tedy mateřské společnosti Googlu, 73 z Microsoftu a 72 z Meta Platforms, ukazují údaje společnosti Revelio.

V současné době ale světové ekonomické vyhlídky zatemňuje inflace, velký výprodej technologických akcií tak zpochybnil budoucí kola financování. V této souvislosti se zdá, že tempo přesunu zaměstnanců z bankovnictví do finančně-technologických firem zpomaluje, dodává Revelio.

Někteří zaměstnanci dají v tomto prostředí přednost stabilitě před změnou. Zdá se, že zvlášť velkému riziku čelí kryptografické firmy: tržní hodnota společnosti Coinbase se za posledních šest měsíců citelně propadla. Její akcie klesly o více než 60 procent ve srovnání s cenou pro primární veřejnou nabídku akcií (IPO) z dubna 2021.

Zdroj: allnews.cz

Napsat komentář