Kyberútok na sítě ŘSD by letos neměl ohrozit žádné silniční stavby v ČR

Kybernetický útok na sítě Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) by letos neměl zastavit žádné silniční stavby. Podle mluvčího organizace Jana Rýdla fungují i kontroly zakázek a jejich platby. Naopak některé další, zejména interní systémy ŘSD, jsou i téměř měsíc po útoku nadále mimo provoz.

Kybernetickému útoku čelilo ŘSD 17. května. Od té doby jsou nefunkční stránky dopravniinfo.cz, které informují o aktuální situaci v provozu. Organizace se také potýká s problémy při fungování některých vnitřních systémů. Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) v minulých dnech oznámil, že počítačové systémy ŘSD napadl ransomware, čímž označuje vyděračský program, který zašifruje data a za jejich odblokování požaduje výkupné.

Podle ŘSD i IT odborníků byl útok na sítě organizace profesionální a obnova jednotlivých dat potrvá i několik měsíců. Žádné dálniční či silniční stavby by to však zastavit nemělo, řekl Rýdl. Jednotlivé soutěže ŘSD tak podle něj pokračují, stejně jako kontroly zakázek či jejich platby. Bezpečně izolované a nenarušené zůstaly už během útoku také například výběr mýta a řízení a dohled v tunelových systémech.

Nefunkční jsou naopak dál internetové stránky dopravniinfo.cz s aktuálními údaji o dopravě. Práce na obnovení těchto stránek jsou podle ŘSD komplikované, protože při jejich fungování se slévalo několik systémů dohromady. Jde však stále o jednu z priorit organizace. I přes nefunkčnost stránek o provozu však dopravci problémy při plánování cest většinou nemají.

Hackeři požadují po ŘSD za odblokování přístupu do jeho systémů a úložišť desítky milionů korun. Situaci dál řeší i policie a NÚKIB. Ten na konci května oznámil, že útočníka zná, z taktických důvodů ho zatím nezveřejní.

Zdroj: allnews.cz

Zdroj: eGOVERNMENT NETWORK NEWS

Napsat komentář