Jihomoravské inovační centrum (JIC) slaví 15 let

JIC Brno

Přes 300 firem s tržbou bezmála 30 miliard korun a téměř 6 500 pracovníky podpořilo Jihomoravské inovační centrum (JIC) od svého založení roku 2003. JIC letos v létě slaví 15 let. Po celou dobu svého působení podporuje lidi ve vytváření a rozvoji malých a středních podniků na jižní Moravě.

Tím přispívá k tvorbě kvalifikovaných míst a posiluje konkurenceschopnost v regionu. Inovační centrum poskytuje odborné programy. Konzultanti se teď více zaměřují na mladé potencionální podnikatele i z řad studentů. Zároveň JIC buduje tzv. jihomoravský inovační ekosystém, ve kterém propojuje začínající startupy, investory, výzkumná a vědecká centra, veřejné instituce navzájem nebo s mezinárodními organizacemi.

JIC vzniklo jako jeden z hlavních projektů Regionální inovační strategie Jihomoravského kraje (RIS). Dlouhodobý plán, jehož cílem je zvýšit konkurenceschopnost jižní Moravy. Region se inspiroval před více než 15 lety některými západoevropskými státy, které podobnou koncepci měly vypracovanou. Mimo jiné také nizozemskou provincií Limburg, kde působil Jean Severijns. Právě ten byl jedním z mentorů při vzniku brněnského inovačního centra. „Tehdy jsem byl naprosto ohromený tou počáteční motivací a nadšením lidí, kteří stáli za vznikem JIC. Když se podíváme na to, jak inovační centrum vypadá po 15 letech, musím říct, že neuvěřitelně roste. Nemyslím tím do velikosti či do počtu zaměstnanců. Roste hlavně, co se týče profesionality. Není rozhodně náhoda, že je významným členem i evropských struktur jako je třeba EBN (European Business & Innovation Centre Network),“ hodnotí JIC Holanďan Jean Severijns, který má dlouholeté zkušenosti s řízením inovační politiky v regionu Limburg.

Inovační centrum dlouhodobě poskytuje služby malým a středním podnikům v rámci svých programů. Třeba těm, které prošly službou JIC Platinn, podle nedávných závěrů evaluační studie RIS rostl obrat devítinásobně rychleji než u srovnatelných firem, které program nevyužily. „Navázali jsme spolupráci hned s několika regiony, které převezmou náš systém práce s těmito typy podniků. Nenecháváme si zkušenosti pro sebe. Chceme vidět úspěšný nejenom náš region, ale i celé Česko. Naší vizí je otevřený inovační ekosystém, který je domovem globálně úspěšných podnikatelů a inspiruje svět,“ říká ředitel JIC Petr Chládek. Daří se tak třeba seznamovat začínající startupy s významnými investory. Propojovat a sdílet poznatky se zkušenými podnikateli, experty, akademiky nebo vědeckými centry. „Jihomoravský kraj směřuje na špici těch nejinovativnějších regionů Evropské unie. JIC tomu vzrůstu určitě přispívá svým profesionálním přístupem a také důvěrou, kterou v něj mají všichni ti, kteří vytváří inovační ekosystém na jižní Moravě,“ dodává náměstek hejtmana Jihomoravského kraje Jan Vitula.

Odborníci z inovačního centra také pomáhají lidem s jejich nápady v začátku podnikání. V uplynulém roce se podařilo uspořádat několikadenní workshopy pro podnikatele začátečníky #chcipodnikat. Od letošního jara nový tým JIC pracuje se středoškoláky a vysokoškoláky. Snaží se inspirovat mladé lidi k tomu, aby se nebáli začít se svým vlastním byznysem.

S výrobou prototypu pro své podnikání může zájemcům pomoci i otevřená digitální laboratoř FabLab sídlící na JIC. Od otevření v loňském dubnu ji navštívilo přes 1 300 lidí. Velký zájem o exkurze mají hlavně školy. Právě proto na konci roku zamíří přímo mezi studenty mobilní FabLab. Kamion vybavený třeba 3D tiskárnami, laserovou řezačkou nebo řezacím plotterem se tak dostane do celého jihomoravského regionu.

Napsat komentář