JetBrains slaví 20 let na trhu

JetBrains 20 let

JetBrains, původem český tvůrce vývojářských nástrojů usnadňujících a zefektivňujících práci profesionálních vývojářů, letos slaví 20 let od svého založení. Z malého pražského startupu s hrstkou zaměstnanců se za dvě dekády stala globální vývojářská firma s devíti kancelářemi v pěti zemích světa, jejíž příjmy v regionu EMEA se jen za minulý rok zvýšily o 11 %. Více než 8 milionů uživatelů pracuje s některým z 28 produktů pocházejících z dílny JetBrains každý měsíc. Najdeme mezi nimi dokonce 95 firem z žebříčku Top 100 technologických společností, který sestavuje časopis Forbes.

Tři otázky pro: Jiří Kratochvíl, Managing Director, JetBrains s.r.o.

Jaké trendy lze očekávat v následujících 20 letech v oblasti IT?

Celá oblast IT se výrazně mění každým rokem, a tedy trendy pro příštích 20 let je velmi složité jakkoliv odhadovat. Například rok 2020 vidím jako zlomový zejména ve změně způsobu naší práce – plně vzdáleně. Ačkoliv je v řadě softwarových firem již nyní naprosto běžné, že zaměstnanci pracují vzdáleně (mimo kancelář), je ale překvapivé sledovat, jak se tímto směrem ubírá i řada dalších oborů, u kterých to donedávna nebylo představitelné. Nicméně nárůst využívání lze očekávat například na poli IoT, integrace umělé inteligence do každodenních úkonů běžného života či využití technologie blockchain v mnohem širší míře, než je využívána doposud. Tomu všemu pomůže neustálé zrychlování připojení k internetu.

S jakou nejzajímavější událostí či novinkou jste se ve Vašem oboru minulý rok setkal?

Je těžké vybrat pouze jednu událost. Pro mě osobně je velkou událostí loňského roku, i když se to na první pohled nemusí zdát, letní akce jednoho z mobilních operátorů, který nabídl neomezená data pro své zákazníky. Tím se překročil pověstný rubikon, protože do té doby operátoři tvrdili, že FUP je pro dobro zákazníků, a že bez jeho existence by se zhroutila celá mobilní síť. To se nestalo, místo toho operátoři začali tarify s neomezenými mobilními daty nabízet.

Druhá poměrně zásadní událost nastala koncem roku, kdy v Evropě definitivně došly IPv4 adresy. Snad se již konečně dočkáme masivního nástupu IPv6.

Jak nastupující technologie 5G ovlivní vaši firmu a obor?

Dostupnost rychlého mobilního internetu určitě povede k mnohem užšímu svázání našich zařízení a cloudu. Spousta softwaru se ještě více přesune do cloudu a koncová zařízení uživatelů se stanou jednodušší a mobilnější. Vlastně se už dlouho těším na dobu, kdy svůj mobilní telefon připojím k monitoru a klávesnici, a spustím si na něm své oblíbené IDE 🙂

Napsat komentář