Jak jsme pořizovali elektromobil Tesla s dotací EU bez agentury

Tesla dotace EU

Ať už se to někomu líbí nebo ne, Evropská Unie masivně podporuje rozvoj elektromobility. Dá se tedy v ČR pořídit elektromobil s pomocí dotace? Běžný občan má v ČR bohužel smůlu, ale pro malé a střední firmy to loni ještě možné bylo, až 30% ceny auta. Až skončí doba koronavirová, dá se předpokládat, že Ministerstvo průmyslu a obchodu tyto výzvy znovu vypíše. V tomto článku popíšu, s čím jsme se jako malá firma nezkušená s dotačními procesy potýkali a jak jsme to nakonec, i přes první zamítnutí žádosti, zvládli.

Jak ale na to? Zvažovali jsme využít konzultační agenturu, ale člověk musí počítat s tím, že ta si z dotace ukrojí ne úplně málo pro sebe, a přitom velkou část práce se sháněním dokumentů stejně uděláte vy. Tak jsme se rozhodli do toho jít sami. Zas tak těžké to není, a stát k tomu poskytuje dostatek dokumentace, telefonické konzultace a online webináře. Je to skoro jako počítačová hra – máte quest, sbíráte dokumenty, plníte úkoly, postupujete v levelech.. 🙂 Ale nějaký čas to zabere a chce to ve firmě svěřit někomu, kdo se už se státními úřady potýkal (třeba řešil stavební řízení). A tak jsme rovnýma nohama skočili do Výzvy V (čti “pět”) “Nízkouhlíkové technologie – elektromobilita” v rámci operačního programu “Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost 2014-2020” (OP PIK) z Evropského fondu pro regionální rozvoj.

Pro začátek bylo zejména nutné se obrnit trpělivostí. Jak uvidíte dále, občas se věci vymykají logickému rozumu, tak to chce nebouchat hlavou do stolu a prostě se formalitami a dokumenty drát dál. Klíčové je si ověřit, jestli má firma na dotaci nárok a dotace se na vybrané auto vztahuje. Loni např. nemohly dotaci využít firmy z Prahy a max cena osobního auta byla limitována na 1,25 milionu Kč bez DPH (nákladní auta limit neměla). Auto musí být nové a nesmíte ho po nějakou dobu prodat ani pronajímat. Šlo taky pořídit třeba nabíjecí stanice, které ale nesmí sloužit veřejnosti (to aby se ta elektromobilita zas tak moc nešířila). Všechny tyhle podmínky jsou popsané v základním dokumentu Tesla dotace EU štítek“Výzva”. Pokud má firma vlastníky na Kajmanech, tak to asi neprojde, protože musí být v Registru skutečných vlastníků (spousta firem ani neví, že je to zákonná povinnost). Taky ne každý je ochoten zveřejnit účetní závěrky v Obchodním rejstříku, což je podmínka nutná a opět zákonná povinnost. Hodně firem ji ale nedodržuje, protože by ukázala konkurenci detaily svého hospodaření. Jestli je vaše firma na pokraji krachu, pak asi taky na dotaci nedosáhnete, což jde ověřit vyplněním “Formuláře finanční analýzy”, který vám to hezky spočítá (za poslední 2 uzavřené roky různé ukazatele jako návratnost, podíl na majetku, atd.). A pozor na velikost firmy, počítá se součet majetkově propojených firem. No a na závěr si musíte ujasnit, jestli jste např. ochotni jezdit s nálepkou EU na zadku auta, protože po dobu několika let jsou povinné různé podobné publikační aktivity.

Jak žádost pak probíhá v praxi? Podává se ve webové aplikaci ISKP14+, což je aplikace složitá a ne úplně moderní. Ale suprově nám pomohl dokument “Pravidla pro žadatele a příjemce..”, kde je krok po kroku, co kam vyplnit. Kupovali jsme auto jen jedno, tak to zas nebylo tak těžké (při větším objemu je to krapet složitější a musí se dělat výběrová řízení).

Tesla EU dotace návod

Dali jsme tedy dokupy příslušné dokumenty, účetní závěrky, doložili všechno možné a vyplnili políčka s financemi. V případě pochybností jsme volali konzultační linku státní Agentury API (celkem asi 4x), kde vždy ochotně poradili. A pak už jen odeslat. Kdo by si myslel, že použije firemní datovou schránku, tak takhle to u dotací nefunguje. Je potřeba mít státem kvalifikovaný elektronický podpis, přes to nejede vlak.

Tady si dovolím udělat odbočku na téma elektronický podpis. Jak moc je naše státní správa za opicemi, možná pochopíte, když si uvědomíte, že Estonsko zavedlo čipovou občanku už v roce 1997. To je 24 let. U nás máme eObčanku od roku 2018. “Chcete aktivovat ten čip?” ptala se mě úřednice, když jsem ji před lety vyzvedávala. Odpovědí, že ano, jsem ji viditelně otrávila. Na otázku k čemu to je, se mi dostalo neurčité odpovědi ve stylu “moc nevím, nikdo to normálně nechce”. Pak naťukat IOK, DOK a BOK.. zas si pamatovat tři nové kódy. A to jsem ještě netušila, že k nim časem přibyde ještě PUK, PIN a QPIN, to aby to občan neměl moc jednoduché.

Tím to pro mě na pár let skončilo a až teď pro potřeby dotace nastal čas probudit mou eObčanku z dlouhého spánku. Jakou a kde ale pořídit čtečku? Stránka o eObčance na portal.gov věnuje nákupu čtečky celé 3 věty. Po delším bloudění Portálem národního bodu pro identifikaci a autentizaci (ano, to skutečně existuje) se vynořila úžasná informace. Nechtělo se mi věřit, že náš zkostnatělý stát podporuje eObčanku v mobilu! Jdu do toho! O pár desítek minut později.. tak nejdu no. Podporované byly jen 3 čtečky, z nichž 2 se nedaly v ČR koupit a třetí byla jen pro iOS. Na dotazy občanů Ministerstvo vnitra v podstatě odpovědělo, že nemůže udržovat mobilní aplikaci tak, aby podporovala všechny čtečky na světě. Jaká zoufalost! Stačila by jedna, která se dá koupit! Někdo si namastil kapsu za vývoj mobilní aplikace, kterou skoro nikdo nemůže použít. Nechtěla jsem čekat týdny, než čtečka dorazí ze zahraničí, nezbylo tedy než koupit čtečku s kabelem k počítači. A teď ten certifikát teda. Je to vcelku lehké, ale blouděním labyrintem infostránek může člověk strávit i hodinu, aniž by jasně věděl, co má udělat jako další krok. Pro neznalé stručné shrnutí:

Tesla dotace eObčanka

Vybrala jsem Českou poštu a celá akce nakonec nezabrala ani moc času. Jen úředník na přepážce se vyděsil: “Jé to sem ještě nedělal, to bude trvat asi hodinu”. Přitom všechno jsem předtím vyplnila do jejich systému a donesla mu i vytištěné kopie smluv, jen podepsat. Tak jsem to sbalila a v Praze v centru to bylo za 5 minut vyřízené. Certifikát mi pak přišel emailem, natáhla jsem ho do eObčanky a hurá podepisovat!

Na pár kliknutí jsem pak žádost podepsala a oficiálně podala v březnu 2020. Výsledek? Žádost zamítnuta. Důvodem bylo, že jsme nebyli registrováni v Rejstříku skutečných majitelů. U žádosti se totiž posuzují podmínky, z nichž některé jdou napravit po podání a některé ne, a tahle je zrovna z těch, co nejdou. Moje chyba byla, že jsem předpokládala, že vzhledem k tomu, že jsme majitelé s.r.o. jako fyzické osoby, a Obchodní rejstřík a Rejstřík skutečných majitelů oba spadají pod stejný rejstříkový soud, že se ta registrace děje automaticky. Předpoklad to není úplně nesprávný, protože aktuálně se připravuje novela zákona, která přesně to zajistí, ale bohužel v době podání to tak ještě nebylo. Vyplnila jsem tedy další státní formulář, abych soudu oznámila, že v jednom svém rejstříku má údaje, které si má přepsat do druhého svého rejstříku. To trvalo necelé 2 týdny a po zapsání jsme žádost o dotaci podali znovu.

Pak nastalo čekání. O 2 měsíce později nám byla žádost vrácena k doplnění. Bryskně jsme dovyplnili 2 pole, která nebyla v návodu označena jako povinná, a doložili cenu bez DPH (uniklo mi, že nabídka Tesly to tenkrát neobsahovala). O měsíc později přišla depeše (v dotačním systému obdoba emailu), že naše žádost splnila formální podmínky. Další 3 a půl měsíce trvalo, než hodnotitelé prozkoumali kritéria a postoupili jsme na další level schvalování. 2 týdny nato po nás ministerstvo chtělo doložit, že na to auto máme peníze na bankovním účtu! Nu což. Doložili jsme a poskočili na další level. O týden později jsme museli opět žádost doplnit a doložit další papíry, protože původní informace z Agentury API o výpočtu “propojených podniků” dle metodiky EU jaksi nebyla správná. To už byl prosinec a my věděli, že Tesla to auto už nestihne do dotačního termínu dodat. A tak jsme ještě podávali žádost o změnu – prodloužení realizace do dalšího roku, což bylo vyřízeno už téměř obratem.

Celý schvalovací pavouk (nebo spíš pavoučí síť) stojí za zkouknutí, aby člověk věděl, jaký aparát ze svých daní platí. Musím ale říct, že vždycky bylo jasné co máme doložit a jak co přesně v systému opravit, a příslušní úředníci byli vždy ochotní a nápomocní. A tak jsme těsně před Vánoci dostali Rozhodnutí o přidělení dotace s výhradou. Proč s výhradou? Protože během podávání naší žádosti si úředníci usmysleli, že “poplatek za doručení a dokumentaci” 25 tisíc Kč, který si Tesla účtuje, se nepokládá za způsobilý výdaj a je potřeba ho od ceny auta odečíst (čímž se samozřejmě sníží i dotace). Jinak to Rozhodnutí je dokument milých 16 stránek bububu tabulek, za co nám dotaci zkrátí, když všechno přesně nedodržíme.

Dalším krokem je pak auto koupit (za své samozřejmě) a splnit publikační podmínky dotace. Mezi povinné publikační aktivity patří třeba informace na firemním webu, plakát A3 na sídle firmy a nálepka na autě s logem EU, které musí být na svém místě po dobu 3-5ti let od obdržení peněz z dotace. Mezi publikační povinnosti patří také článek v tisku (to je náhoda, že?) a pro větší objemy dotací další povinnosti jako billboard a účast na konferenci.

Tesla dotace šítek firma

No a pak už jen vyplnit Závěrečnou zprávu o realizaci a Žádost o platbu. Nutno přiznat, že ani pak si teda člověk nemůže být dotací úplně jist. Pokud totiž úředník dojde k závěru, že se mu třeba nelíbí velikost písmenek na plakátu, může dotaci krátit. Nedělám si legraci. Tabulky v bububu dokumentu říkají, že třeba pokud je chybně logo EU, hned je to 0,8% dolu (a v případě závažného porušení to jde až ke 100%). Ale naštěstí na ty plakáty už ministerstvo udělalo generátor. Takže při splnění všech povinností by to mělo klapnout a snad se mi podařilo zde popsat, že tu 30% dotaci není zas tak těžké získat. 😉

Pokud Vám článek pomohl a kupujete také Teslu, budeme rádi, když při koupi použijete můj refferal kód https://ts.la/kateina90158 a získáme tak oba 1 500 km na Superchargeru zdarma.

Název programu: Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost 2014-2020 (OP PIK) z Evropského fondu pro regionální rozvoj
Název projektu: Pořízení elektromobilu pro firmu Creo Innova s.r.o.
Jméno žadatele: Creo Innova s.r.o.
Termín realizace: 18.10.2020 – 18.3.2021
Plánované způsobilé výdaje: 1 175 366,22 Kč
Výše schválené dotace: 352 609,86 Kč (reálná dotace bude cca 337 tis.)
Popis projektu: Cílem projektu je zavedení inovativní technologie nízkouhlíkové dopravy ve společnosti žadatele a využití způsobu čisté dopravy. Žadatel usiluje o rozšíření svého vozového parku o vozidlo na elektrický pohon. Společnost utváří svoji strategii se záměrem snižovat uhlíkovou stopu. Elektromobil umožní snížení nákladů na cesty za zákazníky a dodavateli, a snížení nákladů na údržbu vozidla.
Závěry a výsledky: Společnost zakoupila v roce 2021 elektromobil Tesla Model 3 LR.

Tesla EU dotace loga

Autorka: Kateřina Šrámková, externí autorka AVERIA NEWS

Napsat komentář

HR a Jobs

Revoluce v benefitech se nekoná

[[{“value”:” I navzdory obavám z dopadu vládního konsolidačního balíčku na oblast zaměstnaneckých benefitů k žádnému kritickému scénáři nedošlo a očekávané plošné snižování benefitů se nekonalo.

Číst dále »