Institute H21 Karla Janečka žaluje Ministerstvo obrany kvůli zablokování dezinformačních webů

Ministerstvo obrany čelí správní žalobě kvůli zásahu proti dezinformačním webům. Na soud se obrátily nezisková organizace Otevřená společnost a Institute H21, za kterým stojí prezidentský kandidát Karel Janeček. Podle organizací byl postup státu nezákonný. Usilují také o vydání předběžného opatření, které by ministerstvu zakázalo zdržet se podobných zásahů. Ministerstvo obrany sdělilo, že žalobu zatím neobdrželo, a proto se k ní zatím nemůže vyjádřit.

Vláda 25. února, den po zahájení ruské invaze na Ukrajinu, vyzvala k přijetí opatření „vedoucích k zamezení šíření nepravdivých a zavádějících informací v kybernetickém prostoru, které slouží k manipulování obyvatelstva České republiky směrem k ospravedlnění a schvalování aktuální ruské vojenské agrese vůči Ukrajině“. Sdružení CZ.NIC poté zablokovalo weby Aeronet.cz, Protiproud.cz, Ceskobezcenzury.cz, Voxpopuliblog.cz, Prvnizpravy.cz, Czechfreepress.cz, Exanpro.cz a Skrytapravda.cz. Sedm z nich na konci května odblokovalo – kromě Aeronetu, který podle sdružení nemá v registru uvedené správné údaje o držiteli.

Iniciátoři žaloby připomněli, že k zablokování proruských dezinformačních webů přistoupili i mobilní operátoři. Žalobci rozporují to, že blokace byla nezávislým rozhodnutím soukromých subjektů. „Tvrdíme, že k zablokování došlo na základě závazného faktického pokynu ze strany Národního centra kybernetických operací při Vojenském zpravodajství ministerstva obrany,“ napsali ve společném prohlášení.

Upozornili na to, že národní centrum poslalo 25. února sdružení CZ.NIC oficiální dopis, v němž žádalo znemožnění přístupu k dezinformačním stránkám a přiložilo seznam konkrétních webů. Formulace v dopise nelze podle žalobců interpretovat jinak než jako závazný faktický pokyn ze strany státní moci.

Podle Otevřené společnosti a Institute H21 porušil tento zásah principy právního státu, svobody projevu, práva přijímat informace, svobody myšlení a vědeckého bádání. „Takové jednání veřejné moci je extrémně rizikové a potenciálně zneužitelné do budoucna,“ uvedli.

Zároveň zdůraznili, že necítí žádné sympatie k obsahu zablokovaných webů. „Principy demokratického právního státu však nelze vyměnit za zdání vyššího dobra. Naopak právě to by byla prohra, proto je v těchto chvílích potřeba trvat na jejich vynucení,“ uzavřel Oldřich Kužílek z Otevřené společnosti.

Zdroj: allnews.cz

Zdroj: eGOVERNMENT NETWORK NEWS

Napsat komentář

Generated by Feedzy