High-tech závod ve Vrchlabí

Závod společnosti ŠKODA AUTO ve Vrchlabí

Závod společnosti ŠKODA AUTO ve Vrchlabí slaví letos 155. výročí svého založení v roce 1864. Od roku 1946 tu česká automobilka nejprve vyráběla automobily, v roce 2012 pak bývalou výrobu vozů během 18 měsíců výrazně zmodernizovala a přeměnila továrnu na moderní závod na výrobu komponentů. V roce 2015 byl závod ve Vrchlabí za rychlou přípravu na výrobu a dynamický rozvoj oceněn titulem „Továrna roku“. Dnes zhruba 1 000 zaměstnanců na úpatí Krkonoš denně vyrobí přibližně 2 200 automatických převodovek s přímým řazením DQ 200.

V rámci zásadní transformace přestavěla společnost ŠKODA AUTO závod ve Vrchlabí v roce 2012 ze závodu na výrobu vozů ve vysoce moderní závod na výrobu komponentů. Během pouhých 18 měsíců vznikla nová tovární hala a stávající výrobní haly byly výrazně modernizovány.

Dnes je Vrchlabí jedním z nejmodernějších výrobních závodů v koncernu Volkswagen a jedním z nejvýznamnějších průmyslových zaměstnavatelů v Královéhradeckém kraji: zhruba 1 000 zaměstnanců tu denně vyrobí až 2 200 převodovek typu DQ 200. 38 procent převodovek najde využití ve vozech značky ŠKODA, 62 procent se montuje do vozů jiných značek koncernu Volkswagen. Více než polovinu všech vyrobených převodovek dodává společnost ŠKODA AUTO do Německa, dalšími odběrateli jsou mimo jiné závody v Indii, Polsku, Rusku, Španělsku, Jihoafrické republice a v Maďarsku.

Průmysl 4.0: Perspektivní technologie v high-tech závodě ve Vrchlabí
Při výrobě přímo řazených převodovek v závodě ve Vrchlabí využívá společnost ŠKODA AUTO technologie dle zásad Průmyslu 4.0. Zaměstnancům například se zakládáním pístů řazení pomáhá kooperující robot – ve výrobě převodovek jde o citlivou činnost. Takzvaný manipulační robot zásobuje díly desítky strojů a dopravuje prázdné obaly zpět do skladu.

Společnost ŠKODA AUTO kromě toho ve Vrchlabí využívá také služeb autonomního transportního robota. Na své cestě po závodě tento samoučící systém rozpoznává překážky a v reálném čase do plánování své trasy zahrnuje i další informace z okolí. V případě potřeby svou trasu změní, aby co nejrychleji dorazil do cíle. Robot si může najednou naložit až 130 kilogramů nákladu a na rozdíl od běžných autonomně řízených přepravních systémů nevyžaduje žádné navádění pomocí indukčních smyček, magnetických pásů nebo odrazek. K naučení trasy stačí, když s ním pracovník jednou projde jednotlivé stanice a řídí jej přitom tabletem nebo joystickem. Denně absolvuje robot zhruba 120 jízd a na své trase ujede celkem 35 kilometrů. Od června 2018 je robot v pravidelném provozu.

Za důsledné zavádění technologií z oblasti Průmyslu 4.0 získal závod ve Vrchlabí četná ocenění. V roce 2015 získal závod evropskou cenu „Továrna roku“, renomovaný titul pro evropské závody zpracovatelského průmyslu.

Napsat komentář