Hi-tech operační sály pro IKEM

Block-IKEM

Operační sály pro Institut klinické a experimentální medicíny (IKEM) v Praze dodá do konce prázdnin společnost BLOCK z Valašského Meziříčí. Ryze česká firma se specializací na tzv. čisté prostory ve zdravotnictví, farmacii i v dalších oborech pracuje pro IKEM jako subdodavatel generálního zhotovitele rekonstrukce. Čisté prostory operačních sálů dodává opakovaně.

„Nejnovější rekonstrukce dvou sálů byla zahájena nyní v červenci a zahrnuje speciální modulární systémy pro operační sály a čisté prostory, operační vyústky s laminárním prouděním, nerezové vybavení, zdravotnickou technologii, monitory, vestavěné počítače, cirkulační jednotky a další komponenty operačních sálů a čistých prostor,“ uvedl obchodní ředitel společnosti BLOCK Libor Jurča.

Firma, která systémy stavebních modulů a jejich vybavení pro superčisté prostory sama projektuje, vyvíjí a vyrábí, pracuje nyní pro IKEM jako subdodavatel pro vestavbu při rekonstrukci operačních sálů v Kardiocentru na Klinice kardiovaskulární chirurgie se specializací na ischemické choroby srdeční, onemocnění hrudní aorty či arytmie.

V minulém roce BLOCK v IKEM zdárně dokončil za pouhých sto dní rekonstrukci a výstavbu dvou operačních sálů a jejich zázemí a postavil dvě specializované laboratoře: Laboratoř Langerhansových ostrůvků (LLO) a Pracoviště buněčné terapie (syndrom „diabetické nohy“). Všechny zmíněné prostory jsou součástí Kliniky transplantační chirurgie spadající pod Transplantcentrum. Ve všech případech jde o významná pracoviště, kde v operačních sálech probíhají transplantace nitrobřišních orgánů (játra, ledviny, slinivky břišní, LLO aj.) a v laboratořích příprava léčby diabetu (LLO), resp. kritické končetinové ischemie (syndromu „diabetické nohy“). Hodnota zakázek je v součtu za poslední dva roky zhruba 30 milionů korun.

„Operační sál je složitý celek se špičkovou technikou a s požadavky na maximální spolehlivost. Na nás je, abychom pro ni vytvořili aseptické prostředí, včetně systému aseptické ventilace a klimatizace, plus pro IKEM dodáváme i vybavení či nábytek,“ uvedl produktový manažer BLOCK pro zdravotnictví Zbyněk Konvičný.

Pro BLOCK nejsou dodávky tohoto typu výjimkou. Systémy čistých prostorů firma vyvíjí a dodává od roku 1991. Po celou dobu existence se soustředí na projekty, výrobu, výstavbu, měření, regulaci a následné ověřování a servis investičních celků s náročnými technologiemi a vysokou kvalitou prostředí – tzv. čisté prostory. Ty dodává nejen nemocnicím a výzkumným ústavům, ale také farmaceutickým výrobcům, analytickým a specializovaným laboratořím, výrobcům v automotive či elektrotechnice.

Firma působí ve farmacii a biotechnologiích, v chemii, zdravotnictví, elektrotechnice a také v potravinářství, kde v posledních letech rovněž významně rostou požadavky na kvalitní produkční a distribuční zázemí. Výrobu veškerých komponentů pro zmíněné technologie a systémy zajišťuje BLOCK ve svých kapacitách ve Vsetíně, ve slovenských Piešťanech a v ruském Nižném Novgorodu. Dceřiné společnosti a zastoupení má také v Německu, Švýcarsku a Rusku. Obchoduje v rámci zemí EU i v ostatní Evropě.

Společnost BLOCK aktuálně zaměstnává v tuzemsku i zahraničí více jak 400 lidí. Od svého vzniku v roce 1991 je vlastněna ryze českými majiteli. Většinový podíl patří společnosti Bohemia Industry.

-LiM

.

Napsat komentář