Hewlett Packard Enterprise v ČR staví nový výrobní závod na superpočítače

CGI Kutná Hora

Společnost Hewlett Packard Enterprise pokračuje v investicích v Evropě vybudováním výrobního závodu na vysoce výkonné výpočetní systémy (HPC) a systémy pro podporu umělé inteligence (AI) nové generace s cílem urychlit dodávky zákazníkům a posílit dodavatelský ekosystém v regionu. V novém závodě se budou vyrábět špičkové systémy HPE připravené na míru potřeb zákazníků. Pomáhat budou s pokrokem ve vědeckém výzkumu, rozvojem nasazení metod AI a ML (strojového učení) a posílením inovací.

Specializovaný HPC výrobní závod, který je součástí čtyř globálních lokalit, kde společnost HPE vyrábí HPC systémy, se bude nacházet v Kutné Hoře – vedle stávajícího evropského závodu HPE na výrobu standardních serverů a řešení pro ukládání dat. Výroba v novém závodě bude zahájena ve třetím kvartále 2022.

Již nyní má společnost HPE v Evropě vybudovanou rozsáhlou instalovanou bázi v HPC a AI, která se zaměřuje na podporu národních iniciativ s cílem poskytnout zdroje pro komplexní vědecké výzkumy, které jsou rozhodující pro řešení náročných globálních výzev, jako je předpovídání a příprava na extrémní počasí, diagnostika a léčba nemocí a zlepšení potravinové bezpečnosti a udržitelnosti. Získání přístupu k technologiím nové generace, které přinesou další neocenitelné poznatky a schopnosti pro inovace v oblasti umělé inteligence, je pro Evropu ve snaze o dosažení digitální suverenity přitom zásadní.

Společnost HPE v Evropě spolupracuje na řadě projektů, včetně European HPC Joint Undertaking (EuroHPC JU), což je iniciativa mezi EU, evropskými zeměmi a průmyslovými technologickými partnery s cílem koordinovat a kombinovat své zdroje vedoucí k vývoji pre-exascale a exascale superpočítačů světové úrovně v Evropě. Prostřednictvím EuroHPC JU již HPE navrhla a staví superpočítač LUMI pro CSC – IT Centrum pro vědu ve Finsku, který je považován za pre-exascale superpočítač a dodala superpočítač Karolina pro superpočítačové centrum IT4Innovations v České republice.

Nový výrobní závod bude vyrábět a dodávat dvě hlavní produktové řady. Systémy HPE Apollo, ideální řešení pro náročné HPC aplikace a podporu využívání AI. Druhou řadou budou superpočítače HPE Cray EX, které jsou navrženy jako špičkové superpočítače nové generace a poskytují bezprecedentní výkon při řešení nejnáročnějších globálních vědeckých a AI úkolů.

Obě produktové řady nabízejí komplexní řešení zahrnující standardní a akcelerované výpočetní jednotky, software, sítě, datová úložiště a disponují vysoce efektivním kapalinovým chlazením.

Nový závod je také navržen tak, aby splňoval specifické výrobní požadavky na HPE systémy chlazené kapalinou, což je ideální způsob chlazení pro nejmodernější systémy náročné na výpočetní výkon pro podporu HPC a AI aplikací. Výrobní prostory jsou vybaveny podlahou vyztuženou tak, aby unesla hmotnost superpočítačů HPE Cray EX, které dosahují hmotnosti až 8 000 liber (3 628 kilogramů) na jednotlivou skříň, a obsahuje vodní okruh mezi superpočítači a zařízením na střeše pro zchlazení horké vody používané pro chlazení superpočítačů právě budovaných a testovaných na lince výrobního závodu.

Produkcí a expedicí HPC systémů v Kutné Hoře byla pověřena opět společnost Foxconn, dlouholetý partner HPE. Díky tomu bude v Evropě docházet k hladkému odbavení objednávek na tyto systémy. Stejně, jak se to nyní děje v případě serverů a úložných řešeních v již fungujícím závodě HPE v Kutné Hoře.

TZ

Napsat komentář