FM Logistic investuje do autonomních mobilních robotů v logistickém centru IKEA

logistika IKEA Polsko

FM Logistic pomáhá urychlit skladové procesy pro společnost IKEA s využitím automatizace. V rámci společné investice nasadila společnost se svým zákazníkem IKEA autonomního mobilního robota MiR500 od Mobile Industrial Robots pro zlepšení logistických procesů ve skladu v polských Jarostech. Řešení představuje inovativní a flexibilní technologii, kterou lze libovolně konfigurovat a používat v každodenních skladových operacích.

Robot MiR500 bude využíván ke spolupráci se zaměstnanci skladu při přepravě palet a jiných nákladů až do hmotnosti 500 kg. Hlavním konceptem řešení je odlehčit zaměstnancům od neproduktivních činností, zlepšit bezpečnost práce a optimalizovat skladové náklady.

Alexander Damie, manažer pro inovaci a procesy ve společnosti FM Logistic Central Europe, vysvětluje: „Abychom vytvořili konkurenční výhodu naší společnosti a našich klientů, investujeme do inovativních řešení, která jsou flexibilní, snadno použitelná, a tedy nákladově efektivní. Technologie od Mobile Industrial Robots je mnohem levnější než konkurenční koncept vozidel AGV. V tomto konkrétním případě se jedná o řešení, které je více jak dvakrát levnější než AGV.“

Robot MiR500 se snadno vyhýbá překážkám, je autonomní a nevyžaduje dlouhé a časově náročné konfigurování, což usnadňuje jeho ovládání. Díky funkci mapování a integrovanému pokročilému softwaru jsou autonomní mobilní roboty schopni před jízdou dynamicky navigovat a zvolit si nejvhodnější trasu – to vše bez lidské pomoci.

Zaměstnanci skladu a odpovědné osoby v současné době procházejí školením. Během několika týdnů bude robot uveden do plného provozu 24 hodin denně a 7 dní v týdnu.

Edyta Śmiechowicz, ředitelka logistického centra Jarosty z FM Logistic CE, říká: „Pracovní úkoly pro našeho klienta vyžadují přepravu značného množství prázdných dřevěných palet naskládaných na sebe z důvodu jejich použití v automatizovaných skladech. Představují ideální proces pro automatizaci. Implementace v distribuci zahrnuje integraci autonomního robota dopravujícího prázdné palety do interního toků zboží. Robot během testovací fáze najel přes 60 km, úspěšně dokončil 180 cyklů a přepravil přes 1 500 prázdných palet. Bylo tak možné optimalizovat přepravu při zachování plné bezpečnosti zaměstnanců a garanci rentability této investice.“

„Implementace robota MiR v distribučním centru IKEA Jarosty představuje další krok k optimalizaci procesů a také k implementaci inovativních řešení do našich skladových provozů,“ říká Sebastian Kaczmarski, Central Fulfillment Operations Manager z polské IKEA. „Jde o příklad využití synergie mezi našimi společnostmi a sdílení znalostí vedoucí ke zlepšení a adaptaci skladových procesů na novou realitu, kterými je součinnost manuálních a automatizovaných procesů.“

Jedná se jednu z dalších implementací tohoto typu robota ve společnosti FM Logistic, kterou uskutečnily společnosti ASTOR a ABZ Automatyka. Již o rok dříve byl implementován menší robot MiR200 na logistické platformě v Mszczonówě k podpoře balicích procesů. Robot zde transportuje odpad typu fólie a lepenky z výroby do třídírny. Denně ujede průměrnou vzdálenost okolo 18,5 km, což dříve museli podstupovat sami zaměstnanci. Společnost FM Logistic zvažuje implementaci AMR i na dalších svých centrech.

TZ

@RadekVyskovsky

Napsat komentář