Firmy platí v průměru o 20 dnů později než loni

Vývoj platební morálky

V souvislosti s aktuální koronavirovou krizí se 90 % firem potýká s problémy především finančního a provozního typu. Jedním z nich je zhoršení platební morálky. V silně postižených odvětvích pozorujeme prodloužení termínu proplacení faktur v průměru o 20 dní oproti stejnému období roku 2019. Vyplývá to z analýzy 11 410 faktur, které prošly přes Rogera v období 1. 1. – 30. 4. v letech 2019 a 2020. Včasné platby a krátké splatnosti jsou přitom zejména pro malé a střední podniky kritické pro zachování provozu a pracovních míst.

Analýza ukázala výrazné zhoršení platební morálky, firmy platí letos v průměru o 20 dní později než ve stejném období loňského roku. Zhoršení zaznamenává zejména logistika, elektroprůmysl a strojírenství. Vývoj platební morálky může souviset s automobilovým průmyslem, na který jsou tato odvětví silně napojená. Ten se v průběhu koronavirové krize téměř zastavil. Nejlépe se z pohledu platební morálky daří FMCG, e-commerce a IT.

Automobilový průmysl klesl na minimum

Dubnová produkce aut v České republice klesla o 88,5 % oproti dubnu 2019. Prodej aut v České republice klesl meziročně o 53 %, v rámci Evropské unie dokonce o 76,3 %. Narušení výrobního režimu je způsobeno především nucenou odstávkou výroby a zasažením úzké provázanosti dodavatelských řetězců napříč celou Evropou.

Podle Sdružení automobilového průmyslu bude důležité, jaká podpůrná řešení nabídne vláda na škody, které způsobila striktní opatření. Vyplývá však, že samotná vláda nemá jasnou představu o krocích, které jsou nutné pro stabilizaci ekonomiky.

P2P a crowdfundingové platformy jako podpůrný faktor ekonomiky

Velkou roli ve znovu nastartování ekonomiky a vyrovnání výkyvů v platební morálce pravděpodobně sehrají i P2P a crowdfundingové platformy, které vznikly po hypoteční krizi v roce 2007, jako reakce na koncentraci investičních rozhodnutí v bankách. Umějí se mnohem rychleji přizpůsobit ekonomickým výkyvům a jsou flexibilnější při řešení akutních finančních potíží firem. Dokážou také lépe pomoci i menším podnikům, pro které nejsou klasické bankovní nástroje využitelné. Je tedy více pravděpodobné, že význam FinTech platforem, investování a jejich dopady na ekonomiku stoupne, a pomůže zkrátit krizi.

Roger a další P2P služby dokáží reagovat na změnu trhu rychleji než banky, lépe se přizpůsobují potřebám klientů a mají tak lepší dopad na okamžité cash flow. A to nejen v časech dobrých, ale především v časech obtížných, kdy pomáhají zvyšovat komunitní imunitu před dopady centralizovaných rozhodnutí vlád a velkých institucí.

Napsat komentář