Finanční správa vybrala přes 2,7 milionu přiznání

FS daňová přiznání

Z celkového počtu 2 746 478 daňových přiznání bylo vybráno zhruba 2,3 milionu od fyzických osob a 470 tisíc od právnických osob. V poslední den 18. srpna přijala Finanční správa ještě 40 tisíc přiznání. Případné opozdilce nyní čekají tučné pokuty.

Nejvíce přiznání bylo vybráno v Praze a poté ve Středočeském a Jihomoravském kraji. Nejoblíbenějším způsobem pro odevzdání přiznání bylo podání písemnou formou, čehož využilo přibližně 64 procent poplatníků, aplikaci EPO využilo 21 procent a datovou schránku 15 procent.

V poslední den podávání daňových přiznání byli pracovníci Finanční správy připraveni na zvýšený zájem poplatníků a finanční úřady měly rozšířenou otevírací dobu. Provoz na všech pracovištích byl proto podle správce daně plynulý a bezproblémový.

Pokutám už se nyní nevyhnete
Pokud podnikatelé daň ve zmíněném termínu finančnímu úřadu nepřiznali a nezaplatili, už ve středu 19. srpna jim naběhla tučná pokuta. Výjimečně totiž neplatí týdenní odklad sankcí, který je běžný, pokud se přiznání odevzdává v řádném termínu. Letošní rok byl specifický kvůli odkladu.

Finanční správa byla benevolentní, ale jen do 18.8. Nyní už se pokuta vypočítává za celé období od 1. dubna, což byl i letos řádný termín. Pokud využívá podnikatel či firma daňového poradce případně má-li plátce povinný audit, sankce mu nabíhají od 1. července 2020.

„Ministerstvo financí do 18. srpna prodloužilo období, po které se odpouštějí sankce za pozdní dodání a také úroky z prodlení. Období od 1. dubna do 18. srpna má ale 140 dní a sankce za každý jeden den činí 0,05 procenta stanovené daně (nejvýše 5 procent). Takže například OSVČ, která má na dani zaplatit 100 tisíc, zaplatí pokutu 5000 korun, pokud přiznání podá byť jen o den později a neuhradí včas daň,“ varoval ekonom Lukáš Kovanda.

Napsat komentář

Events

Fresh IT 2023 za dveřmi

Přijďte 30.3.2023 na FRESH IT – 7. ročník odborné konference pro IT profesionály. Na programu celého dne jsou nejnovější změny a trendy v oblasti informačních

Číst dále »