EU podala u WTO stížnost kvůli britským subvencím na výrobu větrné energie

Evropská unie podala u Světové obchodní organizace (WTO) stížnost kvůli britskému systému subvencí na výrobu větrné energie. Oznámila to dnes Evropská komise. Podle agentury Reuters jde o první stížnost EU na Británii u WTO po brexitu.

“EU požaduje konzultace se Spojeným královstvím na půdě Světové obchodní organizace kvůli jeho diskriminačním praktikám při udělování podpory pro projekty v oblasti zelené energie,” uvedla Evropská komise v dnešní zprávě. Britská kritéria pro poskytování subvencí projektům v oblasti větrné energie podle komise zvýhodňují domácí dodavatele před zahraniční konkurencí.

“To porušuje základní zásadu WTO, podle které musí mít dovoz možnost konkurovat domácím produktům za stejných podmínek, a poškozuje dodavatele z EU,” upozornila komise. “Takové praktiky navíc zvyšují výrobní náklady, takže přinášejí riziko zpomalení růstu využívání zelené energie,” dodala.

Spuštění konzultačního období, které trvá 60 dnů, je prvním krokem při řešení sporu u WTO. Pokud zúčastněné strany spor během tohoto období nevyřeší, může stěžovatel požádat o vytvoření výboru WTO, který o záležitosti rozhodne. Řešení sporu u WTO obvykle trvá několik let, upozorňuje agentura Reuters.

Zdroj: ČTK

Zdroj: eGOVERNMENT NETWORK NEWS

Napsat komentář