eGOVERNMENT

Veřejné zakázky: Cena je stále nejdůležitější

Problematika veřejných zakázek se v posledních letech řeší nejčastěji v souvislosti s předraženými státními zakázkami. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) přitom každoročně vede kolem čtyř set správních řízení, které se tendrů týkají.

>> eGOVERNMENT NETWORK NEWS >>

Díky nové službě lze v centru Prahy parkovat už od 14,50 Kč za hodinu

Společnost Parkingcard CZ s.r.o. po uzavřeném testování spustila parkovací aplikaci Parkingcard.cz. Ta umožňuje parkovat v Praze za rekordně nízkou hodinovou sazbu nedosahující ani 15 korun, a to po celých 24 hodin.

>> eGOVERNMENT NETWORK NEWS >>

Poučení z tureckého přechodu na open source

Veřejné služby, které se chystají zvýšit využívání bezplatného a open source softwaru, zejména na pracovních stanicích s PC, by se měly obrátit na obec Eyüpsultan v Turecku. V roce 2015 zahájil Eyüpsultan dvouletý přechod na stolní počítače s otevřeným zdrojovým kódem.

>> eGOVERNMENT NETWORK NEWS >>

Praha se připravuje na přechod na cirkulární ekonomiku

Nastupující ekonomická recese nabízí příležitost pro rozvoj města na principu cirkulární ekonomiky, ve kterém jsou odpady vnímány jako zdroj pro další využití. Město nyní zadá vypracování Strategie pro přechod hlavního města Prahy na cirkulární ekonomiku, která navrhne opatření a ověří závazné a měřitelné cíle, jež může město svou činností podpořit a naplnit.

>> eGOVERNMENT NETWORK NEWS >>

Chytrá karanténa letos vyjde asi na 200 mil. Kč

Nová podoba projektu chytré karantény, který má od pondělí převzít ministerstvo zdravotnictví, by měla letos vyjít zhruba na 200 milionů korun. Zahrnuty jsou v tom náklady na informační technologie a na nové pracovníky, kteří by měli nastoupit do nového odboru ministerstva a na všech 14 hygienických stanic.

>> eGOVERNMENT NETWORK NEWS >>

Obec Rianxo používá open source téměř pro všechno

Obec Rianxo je jednou z těch evropských veřejných služeb, které si zaslouží pozornost, protože téměř vše dělá s pomocí bezplatného a open source softwaru. U ostatních veřejných služeb by nyní měl být přechod na open source snadnější než kdy jindy, říká průkopník IT ve městě.

>> eGOVERNMENT NETWORK NEWS >>

Golemio zveřejňuje data týkající se dopadu epidemie na realitní trh v Praze

Datová platforma hlavního města Prahy Golemio, kterou provozuje městská společnost Operátor ICT, zveřejnila analýzu týkající se dopadu současné epidemie COVID-19 na realitní trh v Praze. Analýza přináší cenná data, která umožní pokračování kvalifikované a informované diskuze na téma sdílené ekonomiky a sdíleného bydlení v hlavním městě.

>> eGOVERNMENT NETWORK NEWS >>

Italská vláda vydává aplikaci veřejných služeb zaměřenou na uživatele

V roce 2018 italská vláda spustila IO App, open source aplikaci, jejímž cílem je přeskupení veřejných služeb a jejich zpřístupnění občanům prostřednictvím aplikace zaměřené na uživatele. IO App se zrodila z poslání týmu Digitale „vytvářet jednodušší a efektivnější služby pro občany, veřejnou správu a podniky prostřednictvím inovativních digitálních produktů“.

>> eGOVERNMENT NETWORK NEWS >>

Praha a Brno chtějí pravidla pro elektromobilitu

Praha a Brno usilují o posílení pravomocí obcí v případě sdílené elektromobility. V květnu čeká třetí čtení novelu zákona o silničním provozu, která obsahuje pozměňovací návrh pražského poslance Jana Čižinského posilující vedle role obcí i odpovědnost společností.

>> eGOVERNMENT NETWORK NEWS >>

Aplikaci Lítačka si již stáhlo 519 tisíc uživatelů

Aplikaci Pražské integrované dopravy PID Lítačka si do svých mobilních telefonů stáhlo již 519 tisíc lidí a pravidelně ji využívá zhruba 300 tisíc lidí. V posledních dvou týdnech přibývá každým dnem 300 nových uživatelů.

>> eGOVERNMENT NETWORK NEWS >>

Město je blíže ke spuštění automatizovaného vjezdu a výjezdu vozidel z parkovišť

V souvislosti s ukončením pilotního projektu spuštění automatizovaného vjezdu a výjezdu vozidel do městských parkovišť se dnes Rada hl. m. Prahy seznámila se zprávou o ukončení projektu a o získaných poznatcích.

>> eGOVERNMENT NETWORK NEWS >>

ČMZRB ve spolupráci s Prahou vyhlásila program COVID PRAHA

Českomoravská záruční a rozvojová banka (ČMZRB) ve spolupráci s hl. m. Prahou vyhlásila výzvu podnikatelům v záchranném programu COVID PRAHA. Žádosti se budou přijímat od malých a středních podniků se sídlem nebo provozovnou na území hl.

>> eGOVERNMENT NETWORK NEWS >>

Francouzská vláda zavádí in-house vyvinutou službu pro zasílání zpráv, Tchap

Projekt Tchap vytvořil nový otevřený šifrovaný komunikační nástroj pro francouzské veřejné činitele s cílem zlepšit šíření informací a zajistit bezpečnost francouzské vládní komunikační sítě.

V současné době si mohou na Tchapu vytvořit účet pouze agenti centrální správy, ale zdrojový kód aplikace je k dispozici pro kohokoli pod open source licencí.

>> eGOVERNMENT NETWORK NEWS >>

DPP se zaměří na elektrické pohony

Hlavní město schválilo koncepci využití alternativních paliv pro autobusy.

Rada hl. m. Prahy na svém pondělním zasedání schválila Koncepci využití alternativních paliv v podmínkách autobusové dopravy Dopravního podniku hl.

>> eGOVERNMENT NETWORK NEWS >>

Praha sjednotila způsob odměňování členů dozorčích rad a výborů pro audit

Rada hl. m. Prahy na svém pondělním zasedání schválila pravidla pro odměňování členů dozorčích rad a výborů pro audit u společností, které zcela vlastní hlavní město. Cílem změny pravidel je zajištění vzájemné výše odměn v rámci městských obchodních společností.

>> eGOVERNMENT NETWORK NEWS >>

Praha zavedla experimentální online vysílání tiskových konferencí

S ohledem na nouzový stav v České republice, preventivní opatření v budově Nové radnice a také s ohledem na práci mnoha redaktorů z domova zavedl Magistrát hlavního města Prahy experimentální online vysílání tiskových konferencí pro novináře.

>> eGOVERNMENT NETWORK NEWS >>

Koronavir a rozvoj online zdravotnictví

Doktorovi raději volejte nebo napište email, radí hygienici. Recept k lékům na předpis obdržíte smskou nebo emailem. Objednávku lékárně odešlete skrze web a neschopenka je vašemu zaměstnavateli také doručena elektronicky.

>> eGOVERNMENT NETWORK NEWS >>

Jak komunikovat s úřady během karantény?

Chcete se vyhnout cestě na poštu nebo na finanční úřad? Založte si datovou schránku a využijte chytré online formuláře. Vyhnete se tak fyzickému kontaktu s dalšími lidmi.

Celostátní karanténa, kterou v souvislosti s šířením nového typu koronaviru COVID-19 zavedla od tohoto pondělí nejméně do 24.

>> eGOVERNMENT NETWORK NEWS >>

Radní v Praze mohou ode dneška jednat přes videokonferenci

Pražští radní dnes změnili jednací řád Rady a komisí Rady hl. m. Prahy, aby bylo možné se schůzí těchto orgánů účastnit pomocí videokonference. Radní a členové komisí budou mít samozřejmě možnost účastnit se tímto způsobem i hlasování.

>> eGOVERNMENT NETWORK NEWS >>

Zahájení provozu portálu „učíme.online“ a internetového Rádia Ámos

Od pondělí 16. března 2020 je zahájen provoz nového portálu „učíme.online“ (https://ucime.online/) a internetového „Rádia Ámos“, v souvislosti s mimořádnou situací, kdy jsou školy uzavřené a kdy ředitelé škol a učitelé hledají způsoby, jak zůstat s žáky a studenty i nadále v kontaktu a pokračovat v jejich vzdělávání.

>> eGOVERNMENT NETWORK NEWS >>

Další výzva iniciativy WiFi4EU

Iniciativa WiFi4EU otevírá čtvrtou výzvu pro orgány veřejného sektoru sloužící k výstavbě nebo upgradu vysokorychlostního připojení k internetu pro místní komunity v centrech veřejného života (veřejných prostorách, veřejných budovách, knihovnách, zdravotnických zařízeních apod.), které bude zdarma a bez diskriminačních podmínek.

>> eGOVERNMENT NETWORK NEWS >>

Hlavní město zveřejnilo plán zakázek nad 20 milionů korun na rok 2020

V rámci zvýšení transparentnosti hospodaření s financemi hlavního města Praha sestavila přehledný plán zakázek nad 20 milionů korun, které budou tento rok vypsány. Mezi hlavní benefity tohoto plánu nepochybně patří větší přehlednost klíčových zakázek či omezení možnosti zpoždění jejich realizace.

>> eGOVERNMENT NETWORK NEWS >>

Praha bude spolupořádat kongres ICGAI

Rada hl. m. Prahy schválila, že se město bude podílet na organizaci mezinárodního kongresu ICGAI (International Congress for the Governance of Artificial Intelligence 2020). Jeho tématem bude regulace a etika umělé inteligence.

>> eGOVERNMENT NETWORK NEWS >>

ÚOHS potvrdil postup Ministerstva dopravy zabraňující tzv. vendor lock-in

Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Petr Rafaj zamítl rozklad společnosti Vema, a.s., proti zadávacím podmínkám stanoveným Ministerstvem dopravy ČR v zadávacím řízení „Personální informační systém resortu Ministerstva dopravy.“

Již v prvostupňovém rozhodnutí z listopadu 2019 Úřad zdůraznil, že povinností zadavatele je nastavit takové zadávací podmínky veřejné zakázky, které umožní zadání následné veřejné zakázky v rámci otevřené soutěže, a předcházet tak tzv.

>> eGOVERNMENT NETWORK NEWS >>

Praha podpoří Smart Prague projekty městských částí

Rada hl. m. Prahy souhlasila s dotací ve výši téměř 12 milionů korun na Smart Prague projekty městských částí. Díky tomu v Praze vznikne například virtuální elektrárna nebo interaktivní mapa zeleně.

>> eGOVERNMENT NETWORK NEWS >>

eNeschopenka má problémy, data putují i 96 hodin

Od 1. ledna 2020 nahrazuje staré formuláře pracovních neschopenek elektronická eNeschopenka, projekt Ministerstva práce a sociálních věcí, který chce usnadnit práci lékařům a zaměstnavatelům. Zatím ale čelí problému délky přenosu dat: od lékaře se mohou k zaměstnavateli dostat i za až 96 hodin.

>> eGOVERNMENT NETWORK NEWS >>

Lítačka dostane design Maappi

Cestující v Praze a Středočeském kraji si budou moci pořídit na přepážkách ve Škodově paláci kartu Lítačka s novými motivy Maappi. Zájemci o tyto limitované edice karty Lítačka budou mít na výběr ze tří barevných variant, které nakreslil Matěj Hošek.

>> eGOVERNMENT NETWORK NEWS >>

Seminář Kybernetická bezpečnost ve zdravotnictví

Asociace pověřenců pro ochranu osobních údajů pořádá seminář na téma:

Kybernetická bezpečnost ve zdravotnictví

Záštitu semináři udělili poslanci Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR MUDR. Věra Adámková CSc.

>> eGOVERNMENT NETWORK NEWS >>

IT zakázky nad 6 milionů bude schvalovat odbor ministerstva vnitra

Veškeré záměry zakázek na informační technologie státních institucí v ceně nad šest milionů korun bude schvalovat odbor hlavního architekta eGovernmentu na ministerstvu vnitra. V případě sporů pak vláda. Rozhodl o tom dnes kabinet po kauze se zakázkou na systém prodeje dálničních známek, která byla podle vlády i odborníků předražená.

>> eGOVERNMENT NETWORK NEWS >>

Informační systém MPSV bude stát 2,5 mld Kč

Nový jednotný informační systém resortu práce a sociálních věcí, který se má spustit příští rok a původně měl fungovat od roku 2017, bude proti plánům o miliardu dražší. Místo 1,5 miliardy korun by měl stát bezmála 2,5 miliardy.

>> eGOVERNMENT NETWORK NEWS >>

Zlatý erb již po dvaadvacáté

Další ročník populární soutěže o nejlepší webové stránky a elektronické služby měst, obcí a regionů je v plném proudu. Soutěžit se bude v tradičních třech kategoriích – 1) města, 2) obce a 3) nejlepší elektronická služba a projekty Smart City.

>> eGOVERNMENT NETWORK NEWS >>

Praha uzavřela s Tchaj-pejí sesterskou smlouvu

Primátor Zdeněk Hřib a starosta Tchaj-peje Wen-je KO podepsali v Brožíkově sále Staroměstské radnice sesterskou smlouvu a několik memorand týkajících se spolupráce v mnoha oblastech – například oblast smart cities, turismu i vědy a výzkumu.

>> eGOVERNMENT NETWORK NEWS >>

Digitalizace veřejné správy s využitím open source řešení v zemích V4

Jako mediální partner vás zveme na 1. ročník konference zaměřené na využití open source technologií v rámci digitalizace státu a výměnu zkušeností s jejich implementací. Koná se pod záštitou předsedy Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky Radka Vondráčka.

>> eGOVERNMENT NETWORK NEWS >>

Workshop: Open source při vývoji softwaru

Zveme Vás na předvánoční workshop s Rowan Legal. Workshop se koná 12. prosince 2019, Na Pankráci 1683/127 v budově GEMINI A 3.p.

Použití open source nástrojů a komponent při vývoji komerčního softwaru je dnes standardem a jejich neopatrné použití může vytvářet právní riziko.

>> eGOVERNMENT NETWORK NEWS >>

Deset principů používání údajů o občanech

Městská síť EUROCITIES spustila nového průvodce, který stanovuje klíčové principy odpovědného využívání občanských dat. Tento průvodce zahrnuje také reálné příklady z několika evropských měst (Bordeaux, Barcelona, Debrecen, Edinburgh, Eindhoven, Florencie, Gent, Helsinky, Manchester, Rijeka a Zaragoza), které na pokynech spolupracovaly.

>> eGOVERNMENT NETWORK NEWS >>

Deset digitálních priorit EU

Kybernetická bezpečnost, digitální vzdělávání, vysokorychlostní internetová infrastruktura, ale také lepší srozumitelnost unijní legislativy patří mezi oblasti zájmu části odborné veřejnosti prosazovat v EU. Představujeme vám závěry analýzy Úřadu vlády, která vznikla na základě rozhovorů a dotazníkového šetření mezi firmami, podnikatelskými svazy, odbory a zástupci samospráv.

>> eGOVERNMENT NETWORK NEWS >>

Rozvoj eGovernmentu se posouvá jen pomalu

Nejvyšší kontrolní úřad vydává souhrnnou zprávu o digitalizaci veřejné správy v České republice. Shrnuje v ní výsledky svých kontrol, srovnávacího šetření u subjektů veřejné správy a nechybí ani mezinárodní srovnání.

>> eGOVERNMENT NETWORK NEWS >>

Vláda nemíní zavést úhradu lékařům za vystavení e-neschopenky

Vláda neplánuje zavést úhradu pro lékaře za vystavení e-neschopenky. Po zasedání kabinetu to novinářům řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Elektronická varianta má proces zjednodušovat, úhrada proto nedává smysl.

>> eGOVERNMENT NETWORK NEWS >>

80 % podnikatelů je připraveno na digitální komunikaci se státní správou

Většina firem a živnostníků (80 %) se domnívá, že je připravena na digitální komunikaci se státní správou, naopak o připravenosti státní správy na tento způsob komunikace je přesvědčeno jen 28 % z nich.

>> eGOVERNMENT NETWORK NEWS >>

Metropole hostí konferenci Eurocities 2019

Praha ve dnech 20. až 22. listopadu 2019 hostí výroční konferenci organizace Eurocities pod názvem Města na křižovatce. O strategii transformace obnovy metropolí přijelo do Prahy diskutovat na 400 účastníků, včetně primátorů či náměstků členských měst Eurocities, a dalších hostů.

>> eGOVERNMENT NETWORK NEWS >>

Datovku má přes 150 tisíc fyzických osob

Počet aktivních uživatelů datových schránek stabilně roste. Na konci třetího čtvrtletí letošního roku poprvé překročil hranici 150 tisíc uživatelů. Dalších 518 tisíc datových schránek používají právnické osoby.

Zatímco firemní sféra si podle zákona datovou schránku zřídit musí, občané tuto povinnost nemají.

>> eGOVERNMENT NETWORK NEWS >>

Aplikace CityVizor bude nově dostupná i pro městské části

Hlavní město Praha spustilo na začátku letošního října aplikaci CityVizor, ve které jsou na jednom místě k nalezení informace o tom, jak Praha hospodaří, jaké má výdaje nebo jaké jsou příjmy města.

>> eGOVERNMENT NETWORK NEWS >>

Městské společnosti se hlásí k transparentnosti a dodržování zákona o svobodném přístupu k informacím

Z iniciativy radního Adama Zábranského vyzvala Rada hl. m. Prahy městské společnosti, aby byly vstřícnější u poskytování informací veřejnosti. Hned několik organizací zřizovaných městem díky této aktivitě změnilo svůj přístup, jejich hospodaření tak bude transparentnější než dříve.

>> eGOVERNMENT NETWORK NEWS >>

Praha ušetřila přes 100 milionů korun na IT zakázkách

Hlavní město provedlo audit IT zakázek, bylo nalezeno 11 problematických projektů, 5 jich bylo zrušeno. Audit tak městu v současné chvíli ušetřil 103 milionů korun.

Důvodem, proč se město rozhodlo zrušit například softwarové zakázky na Informační systém krizového managementu i na Podporu vybraných modulů informačního systému za více než 57 milionů korun, bylo, že funkce navrhovaných systémů již byly zajištěny rozvojem již existujícího softwaru.

>> eGOVERNMENT NETWORK NEWS >>

Praha chce předejít neuváženým investicím

Rada hl. m. Prahy schválila novou strategii pro IT až do roku 2025. Hlavním cílem je určit způsob a formu zabezpečení IT služeb a prostředků ICT podporujících práci Magistrátu hl.

>> eGOVERNMENT NETWORK NEWS >>

Do hospodaření města bude moci nahlížet každý

Hlavní město Praha na adrese https://cityvizor.praha.eu/ spouští aplikaci CityVizor. Každý, kdo má zájem, v aplikaci najde na jednom místě a v přehledné podobě informace o tom, za co Praha utrácí, jakým dodavatelům proplácí faktury nebo jaké jsou příjmy města.

>> eGOVERNMENT NETWORK NEWS >>

Radní hl. m. Prahy se zúčastní zahájení kvalifikačního turnaje na Mistrovství Evropy Powerchair Hockey 2020

V Brožíkově sále Staroměstské radnice se bude konat zahájení kvalifikačního turnaje na Mistrovství Evropy Powerchair Hockey 2020.

Radní hl. m. Prahy Vít Šimral se zúčastní oficiálního zahájení Kvalifikačního turnaje na Mistrovství Evropy Powerchair Hockey 2020.

>> eGOVERNMENT NETWORK NEWS >>

eNeschopenky budou od 1. ledna 2020

ČSSZ zahají od 1. ledna 2020 ostrý provoz kompletního, plně funkčního a povinného systému eNeschopenky. Elektronické zpracování přinese zjednodušení v předávání informací mezi nemocnými (pojištěnci v dočasné pracovní neschopnosti), ČSSZ, lékaři a zaměstnavateli.

>> eGOVERNMENT NETWORK NEWS >>

Konica Minolta se přihlásila k naplňování národní strategie umělé inteligence

Konica Minolta podpoří záměr vlády vytvořit v České republice evropský superhub pro umělou inteligenci (AI). Její odborníci se zapojí do naplňování aktivit popsaných v Národní strategii umělé inteligence. Podílet se budou na tvorbě legislativy na národní a Evropské úrovni, jakož i na osvětových a vzdělávacích aktivitách.

>> eGOVERNMENT NETWORK NEWS >>

Operátor ICT se stal koordinátorem otevřených dat pro Prahu

Magistrát hl. m. Prahy podepsal smlouvu s Operátorem ICT na zajištění funkce koordinátora otevřených dat. Koordinátor zajistí lepší dostupnost dat z magistrátu i městských společností a usnadní jejich sdílení jak s veřejným, tak soukromým sektorem.

>> eGOVERNMENT NETWORK NEWS >>