eGOVERNMENT

V roce 2019 získaly soukromé podniky z veřejných zdrojů na výzkum a vývoj osm miliard korun

V roce 2019 bylo v soukromých firmách investováno do této činnosti 66,6 mld. korun, téměř dvakrát více než na vysokých školách a pracovištích Akademie věd ČR. Jednu třetinu z této částky představovala nepřímá podpora prostřednictvím daňových odpočtů.

>> eGOVERNMENT NETWORK NEWS >>

#NakopniPrahu zná finalisty

Pražský inovační maraton #NakopniPrahu postupuje do další fáze. Odborná porota posoudila odevzdané nápady od 25 týmů a vybrala 13 nejlepších, které postupují do dalšího kola. Mladé inovátory nejvíce zaujalo téma rozvoje a posilování komunitních vztahů.

>> eGOVERNMENT NETWORK NEWS >>

Počet datových zpráv poprvé překročil hranici 12 milionů za měsíc

Stále víc lidí chce komunikovat s úřady elektronicky. První tři měsíce letošního roku znamenají růst počtu datových schránek vždy víc než o 10 tisíc. Dvouciferný růst v tisících byl dosud spíš výjimečný.

>> eGOVERNMENT NETWORK NEWS >>

Sčítání ukáže, jak jsme na tom s digitalizací

Sčítání 2021 je jedinečný projekt eGovernmentu, který stojí na propojení údajů celkem devíti rozsáhlých registrů státní správy a údajů z informačních systémů samotného sčítání. Na přípravě tohoto největšího statistického projektu desetiletí se kromě Českého statistického úřadu podílí zejména Česká pošta, zapojena byla i Státní pokladna Centrum sdílených služeb, řada ministerstev a obcí.

>> eGOVERNMENT NETWORK NEWS >>

Pokuta 550 milionů korun pro Ministerstvo obrany za nákup vrtulníků byla potvrzena

Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Petr Mlsna svým rozhodnutím potvrdil uložení pokuty ve výši 550 milionů korun pro Ministerstvo obrany České republiky za porušení zákona o zadávání veřejných zakázek při nákupu víceúčelových vrtulníků.

>> eGOVERNMENT NETWORK NEWS >>

IT4Innovations součástí 16 projektů Horizont 2020 a jedním z klíčových inovátorů
IT4Innovations součástí 16 projektů Horizont 2020 a jedním z klíčových inovátorů

IT4Innovations národní superpočítačové centrum realizuje excelentní výzkum prostřednictvím národních či mezinárodních projektů. Zcela ojedinělá je úspěšnost v zapojení do projektů v rámcovém programu Evropské unie pro výzkum a inovace Horizont 2020, kde momentálně IT4Innovations figuruje hned v 16 mezinárodních projektech, přičemž jeden z těchto projektů dokonce koordinuje.

>> eGOVERNMENT NETWORK NEWS >>

Katalog umění ve veřejném prostoru je nově i jako otevřená data

Poté, co Galerie hlavního města Prahy v rámci projektu Umění pro město zveřejnila ve formě mapy katalog veřejných plastik a uměleckých děl, město přistupuje k dalšímu zpřístupnění informací o umění ve svých ulicích.

>> eGOVERNMENT NETWORK NEWS >>

Jak jsme pořizovali elektromobil Tesla s dotací EU bez agentury
Jak jsme pořizovali elektromobil Tesla s dotací EU bez agentury

Ať už se to někomu líbí nebo ne, Evropská Unie masivně podporuje rozvoj elektromobility. Dá se tedy v ČR pořídit elektromobil s pomocí dotace? Běžný občan má v ČR bohužel smůlu, ale pro malé a střední firmy to loni ještě možné bylo, až 30% ceny auta.

>> eGOVERNMENT NETWORK NEWS >>

Virtuální prohlídka představila inovativní technologie použité při výstavbě školy budoucnosti

Objekt pražské střední školy COPTH (Centrum odborné přípravy technickohospodářské) v Českobrodské ulici v Hrdlořezích se v rámci rozsáhlé rekonstrukce aktuálně mění v inteligentní, udržitelnou i energeticky a uhlíkově pozitivní budovu.

>> eGOVERNMENT NETWORK NEWS >>

Do divadel pomocí virtuální reality

Magistrát hlavního města Prahy dnes společně s kreativní skupinou Brainz Studios představil celosvětově unikátní službu Brejlando. Divákům nabídne experimentální divadelní zážitky ve virtuální realitě (VR). Pomocí nejmodernějších technologií a zapůjčených VR brýlí se může každý ponořit do sledování vybraných představení pražských divadel nejen z pohodlí domova, ale i z úplně nového úhlu – přímo z jeviště, z těsné blízkosti herců.

>> eGOVERNMENT NETWORK NEWS >>

23. ročník soutěže Zlatý erb
23. ročník soutěže Zlatý erb

Uzávěrka přihlášek pro letošní ročník Zlatý erb, je 23. dubna 2021. Krajská kola se budou hodnotit od 26. 4. 2021, krajské ceremoniály proběhnou v květnu a červnu. Finále celostátního kola se tradičně uskuteční na konferenci ISSS v Hradci Králové, termín, popř.

>> eGOVERNMENT NETWORK NEWS >>

Bankovní identita přinese státu více digitálních „zákazníků“ a firmám velkou konkurenční výhodu

Přibližně v polovině roku 2021 by se měla do ostrého provozu dostat bankovní identita (BankID), která lidem umožní přístup k nejrůznějším internetovým službám i portálům pomocí přihlašovacích údajů z jejich internetového bankovnictví.

>> eGOVERNMENT NETWORK NEWS >>

Nový trend měst a obcí – mediální analýzy
Nový trend měst a obcí – mediální analýzy

Zpětná vazba je důležitým krokem k sebepoznání. Pokud se chceme zlepšovat, pak to bez informací nejde. A ne jinak je tomu i v případě měst a obcí. Jakmile se zastupitelům podaří zrealizovat nějaký smysluplný projekt, který je přínosný pro město, pak by se o něm v prvé řadě měli dozvědět občané.

>> eGOVERNMENT NETWORK NEWS >>

Pouze 42 z 18 000 institucí v ČR publikuje otevřená data

V České republice je přes 18 000 institucí, data v otevřeném formátu v Národním katalogu otevřených dat publikuje ale pouze 42 z nich. Co se týče digitalizace, pohybuje se Česká republika za průměrem zemí OECD.

>> eGOVERNMENT NETWORK NEWS >>

V Praze se elektromobily budou nabíjet přímo ze sítě veřejného osvětlení

Během dvou let přibude v hlavním městě několik set stožárů veřejného osvětlení, ze kterých si budou moci Pražané dobíjet své elektromobily. Městská společnost Technologie hlavního města Prahy (THMP) tak naváže na pilotní projekt realizovaný v loňském roce ve spolupráci s PREdistribucí na Vinohradech, kde bylo instalováno třináct tzv.

>> eGOVERNMENT NETWORK NEWS >>

Město Olomouc zveřejnilo plán veřejných zakázek na rok 2021

Město Olomouc zveřejnilo plán veřejných zakázek pro letošní rok. Seznam nejvýznamnějších zakázek zadávaných městem, případně jím zřizovanými organizacemi, je možné nově přehledně dohledat na městském webu v rubrice „Podnikatelé“ nebo pod informacemi odboru investic.

>> eGOVERNMENT NETWORK NEWS >>

Praha upravuje pravidla pro zadávání veřejných zakázek

Hlavní město mění od července pravidla pro zadávání veřejných zakázek malého rozsahu. Rozhodli o tom pražští radní. Nově bude nutné otevřeně a transparentně soutěžit zakázky už od 500 tisíc korun.

>> eGOVERNMENT NETWORK NEWS >>

Hlavní město bude mít jednotný orientační systém

Hlavní město Praha připravilo projekt modernizace orientačního systému v pražských ulicích a ve veřejné dopravě. Cestující přehledně provede od nástupiště v metru, přes vestibuly až ke stanicím vlaků a zastávek autobusů i tramvají.

>> eGOVERNMENT NETWORK NEWS >>

Praha podnikla další krok směrem k rozvoji elektromobility na svém území

Na konci této dekády by mohlo podle některých odhadů po české metropoli jezdit až 200 tisíc elektromobilů. Odpovídá to téměř třetině všech osobních a malých dodávkových aut v Praze. Na tento nárůst je nutné se zodpovědně připravit.

>> eGOVERNMENT NETWORK NEWS >>

Nový systém sníží korupční rizika ve významných městských společnostech

Rada hlavního městasvým usnesením žádá strategické městské společnosti, aby implementovaly systém protikorupčního managementu. Konkrétně jde o Dopravní podnik hl. m. Prahy, Pražskou plynárenskou, Pražskou vodohospodářskou společnost, Pražské služby, Technickou správu komunikací hl.

>> eGOVERNMENT NETWORK NEWS >>

Veřejná správa vloni o třetinu navýšila odběr cloudových služeb

Česká veřejná správa v roce 2020 výrazně zvýšila výdaje na veřejné cloudové služby, konkrétně na typ software jako služba. Pravděpodobně jde o jeden z důsledků globální pandemie a souvisejících opatření.

>> eGOVERNMENT NETWORK NEWS >>

Digitalizace může nahradit až polovinu zbytečné administrativní práce

Pandemie urychluje trend, který běží již několik desetiletí. Digitalizace back-office procesů uvnitř firem. Často stále podceňovaný faktor může při správném využívání ušetřit nemalé peníze i starosti. Jen v oblasti lidských zdrojů, které se často soustředí na zbytečnou administrativu, lze díky tomu dosáhnout více než padesátiprocentních úspor.

>> eGOVERNMENT NETWORK NEWS >>

Řidiči si koupili první milion dálničních e-známek

Po necelých dvou měsících prodeje si motoristé pořídili první milion nových elektronických dálničních známek, převážně ročních. Lidé nakupují nejvíce na e-shopu na webu eDalnice.cz (846 344 ks), vyhledávané jsou také pobočky České pošty (103 396 ks) a čerpací stanice EuroOil (87 067).

>> eGOVERNMENT NETWORK NEWS >>

Komentář: Bezpečnost dětí v kyberprostoru je záležitostí nás všech

Jako pro poslance je jednou z mých hlavních priorit v poslanecké sněmovně otázka bezpečnosti a to zejména v kyberprostoru. Mým cílem je, abychom měli takové zákony, které ochrání stát a zajistí bezpečnost jeho občanům.

>> eGOVERNMENT NETWORK NEWS >>

Praha schválila závěrečnou zprávu k systému tísňové a zdravotní péče eHealth

Pražští radní na svém jednání posvětili závěrečnou zprávu projektu „eHealth – metropolitní systém tísňové a zdravotní péče“. Tísňová péče je terénní sociální služba, prostřednictvím které je klientům poskytována nepřetržitá hlasová a elektronická komunikace.

>> eGOVERNMENT NETWORK NEWS >>

Využívání datových schránek se za posledních 10 let více než ztrojnásobilo

Češi poslali v minulém roce celkem 112 447 221 datových zpráv. Nejvíce v historii. Bylo to o 13 % více než v roce předchozím. Počet nově zřízených datových schránek dosáhl počtu 112 tisíc, což je téměř dvojnásobek oproti dosavadnímu nejsilnějšímu roku.

>> eGOVERNMENT NETWORK NEWS >>

ČSOB spustila přihlašování do Portálů státní správy prostřednictvím bankovní identity

ČSOB jako jedna z prvních bank v Česku ukončila testovací provoz bankovní identity a oficiálně službu spustila možností přihlašování do Portálů státní správy. Aktuálně si tak klienti prostřednictvím ČSOB Identity mohou například ověřit platnost svých dokladů, nahlédnout do bodového systému řidiče, vyzvednout e-recept nebo založit datovou schránku.

>> eGOVERNMENT NETWORK NEWS >>

Veřejnosti se otevřel nový Mapový portál veřejné správy

Ministerstvo vnitra s novým rokem spustilo Mapový portál veřejné správy. Ten nabízí vizualizaci nejrůznějších dat týkajících se veřejné správy v České republice prostřednictvím map a dalších grafických prvků. Informace z portálu mohou občané následně využít i pro snadnější vyřizování jednotlivých agend.

>> eGOVERNMENT NETWORK NEWS >>

Hlavní město spustilo web, kde lidé mohou seškrtat pražský rozpočet

Poslanecký návrh o daňových změnách podle vedení hlavního města hazarduje s rozpočty měst a obcí do dalších let. Konkrétně Praha v příštím roce přijde asi o 2,5 miliardy korun. Dále město přijde až o 7 miliard korun v návaznosti na pokles ekonomiky.

>> eGOVERNMENT NETWORK NEWS >>

Praha schválila studii, která prověří možnosti zavedení autonomní mobility

Usnesení pražských radních je prvním krokem k zavádění autonomní mobility v Praze. Díky technicko-ekonomické studii budou zmapována možná technologická a informační řešení, která cílí na zlepšování efektivity využití stávajících kapacit dopravních cest a postupné nasazování samořiditelných vozů do pražského provozu.

>> eGOVERNMENT NETWORK NEWS >>

Startuje druhý ročník inovačního maratonu #NakopniPrahu

Cílem Pražského inovačního maratonu je vymyslet a rozvinout projekty, které pomocí technologií nebo inovativních řešení zlepší život Pražanů, a mohou se rychle zrealizovat. Projekt je inspirován konceptem tzv. hackathonů, kde mladí inovátoři během jednoho až dvou dnů vyvinou aplikaci nebo naleznou inovativním řešení problému.

>> eGOVERNMENT NETWORK NEWS >>

Pražský inovační institut zřídí rekvalifikační kurzy pro rozvoj digitálních dovedností

Pražský inovační institut (Pii) plánuje od prvního čtvrtletí příštího roku pořádat vzdělávací kurzy pro veřejnost i podnikatele, které budou rozvíjet digitální dovednosti, podporovat inovace a další kompetence. Kurzy by měly přispět k transformaci pražské ekonomiky a posílit ekonomickou a sociální odolnost vůči mimořádným situacím, mezi něž patří pandemie koronaviru či ekonomická krize.

>> eGOVERNMENT NETWORK NEWS >>

Praha otevírá data městských společností

Rada hl. m. Prahy pokynem zadala městským společnostem, ve kterých je hlavní město jediným akcionářem, aby vypracovaly strategie pro zveřejňování informací v podobě otevřených dat. Informace by měly být zveřejňovány dálkově, ve strojově čitelných formátech a bez omezení způsobu a účelu jejich využití.

>> eGOVERNMENT NETWORK NEWS >>

Dropbox zneužit k útoku skupiny Turla na ministerstvo zahraničních věcí členské země EU
Dropbox zneužit k útoku skupiny Turla na ministerstvo zahraničních věcí členské země EU

Analytici objevili doposud nezdokumentovaný špionážní malware určený k ovládání zařízení a krádeži dokumentů. Program nazvaný Crutch je experty připsán nechvalně známé skupině hackerů Turla. Používal se od roku 2015 až do začátku letošního roku.

>> eGOVERNMENT NETWORK NEWS >>

BIM: Vzniká otevřený rozpočtový formát

Česká agentura pro standardizaci (ČAS) se dohodla na spolupráci s dodavateli softwarových nástrojů pro tvorbu stavebních rozpočtů. Pět ze sedmi nejvýznamnějších hráčů na českém trhu se bude společně podílet na vývoji otevřeného rozpočtového formátu (ORF).

>> eGOVERNMENT NETWORK NEWS >>

Web s přehledem odběrových míst získal ocenění

Webová stránka covid.praha.eu vyhrála ve speciální kategorii covid-19 soutěže Společně otevíráme data 2020, kterou pořádá Nadace OSF. Ocenění včera večer online převzal primátor hlavního města Zdeněk Hřib v rámci konference Civic Tech Open: Občanský sektor digitálně.

>> eGOVERNMENT NETWORK NEWS >>

Brněnská káznice se dočká digitálního zdokumentování

Zachování unikátního kulturního dědictví v bývalé káznici mezi ulicemi Soudní a Cejl spočívající především v digitálním uchování původních nápisů na zdech v celách je cílem projektu obecně prospěšné společnosti POST BELLUM.

>> eGOVERNMENT NETWORK NEWS >>

Hlavní město získá nástroj pro analýzu výstavby na území městských částí

Rada hl. m. Prahy souhlasila se změnou Statutu hlavního města Prahy, která reaguje na dlouhodobý nedostatek informací o aktuálním procesu v rámci územního a stavebního řízení. Data o těchto řízeních z jednotlivých městských částí budou nově implementována do Datové platformy hl.

>> eGOVERNMENT NETWORK NEWS >>

Praha posedmé podpoří osvětový projekt „Kraje pro bezpečný internet“

Projekt „Kraje pro bezpečný internet“, který se uskutečňuje pod záštitou Asociace krajů ČR, zvyšuje informovanost nejen o rizicích internetu, ale i možnostech prevence a pomoci široké veřejnosti. Praha, podobně jako dalších 13 krajů v České republice, poskytne tomuto projektu dotaci ve výši 50 tisíc korun.

>> eGOVERNMENT NETWORK NEWS >>

Karlín má nové veřejné osvětlení

Městská společnost Technologie hlavního města Prahy (THMP) pokračuje v oblasti Karlína v modernizaci veřejného osvětlení (VO). Karlínské náměstí a přilehlé ulice dostaly v průběhu letošního léta 59 nových stožárů VO, 91 LED svítidel a kompletní chytrý rozvaděč VO – zapínací místo.

>> eGOVERNMENT NETWORK NEWS >>

Strategie 2030 se zasekla na půli cesty

Vláda ČR schválila hlavní koncepční dokument českého školství – Strategii vzdělávací politiky České republiky do roku 2030+. Ministerstvo školství v rámci ní chce celkově zmodernizovat české školství, zavést digitální technologie a podpořit inovace, vybavit a metodicky vést školy, provzdušnit objem učiva a vyřešit nové metody přípravy a hodnocení žáků tak, aby získali znalosti, dovednosti a postoje využitelné v osobním, profesním i občansky zodpovědném životě.

>> eGOVERNMENT NETWORK NEWS >>

Praha nabídne zdarma zdrojové kódy k IT systému V Praze jako doma

Hlavní město Praha nabídne prostřednictvím městských společností Prague City Tourism a Operátor ICT (OICT) zdrojový kód k IT systému V Praze jako doma. Zájemci z řad měst a obcí mohou tento systém snadno využít pro přípravu vlastních projektů na podporu ohrožených segmentů tuzemské ekonomiky.

>> eGOVERNMENT NETWORK NEWS >>

Moderní odlehčený vzorový spisový řád pro elektronickou spisovku jde do veřejné diskuse

Společnost Information systems factory group (ISFG) se mimo jiné zabývá i problematikou spisové služby. Kromě vývoje vlastního opensource řešení SpisUm chce působit také v oblasti metodické. Připravila zcela odlišně (a dost odlehčeně) pojatý vzorový spisový řád, který může použít každý především menší původce jež má či chce vykonávat elektronickou spisovou službu.

>> eGOVERNMENT NETWORK NEWS >>

Portál Access2Markets pomůže malým firmám se vstupem na třetí trhy

Evropská komise pustila nový portál Access2Markets, jehož cílem je vysvětlit menším podnikům výhody vyplývající z dohod o volném obchodu EU se třetími zeměmi a ukázat jim, zda je na export jejich výrobků možné uplatnit určité výhody.

>> eGOVERNMENT NETWORK NEWS >>

Pražský inovační institut představuje web a nové logo

Pražský inovační institut (PII) spustil webové stránky a představil své logo. Organizace, kterou letos založilo hlavní město Praha, se zaměřuje na podporu rozvoje vzdělávání, města a životního prostředí. Má se stát spojnicí mezi světem byznysu a veřejným i akademickým sektorem.

>> eGOVERNMENT NETWORK NEWS >>

Brno chystá modernizaci serveru městských parkovišť

Systém městských parkovišť čeká modernizace v podobě virtualizace. Díky tomu už systém nebudou postihovat výpadky a problémy spojené s neexistující zálohou. Kromě možnosti nahradit server při výpadku jiným bude nově doplněna možnost platit za parkování na městských parkovištích kartou.

>> eGOVERNMENT NETWORK NEWS >>

V době krize vám druhotné licence mohou ušetřit až třetinu nákladů
V době krize vám druhotné licence mohou ušetřit až třetinu nákladů

Bez software to nejde a sázka „výhradně na open source“ také není vždy možná. Jenže v době krize si firmy každou investici dvakrát rozmyslí. O nákupu nových programů a aplikací to platí dvojnásob.

>> eGOVERNMENT NETWORK NEWS >>

Brno: Data od mobilních operátorů pro lepší územní plánování

Prohloubit využívání anonymizovaných dat mobilních operátorů o pohybu osob jako podklad pro územní plánování, dopravní modelování a analýzy chce město Brno společně s Kanceláří architekta města Brna. Data proto nakoupí společně v rámci jedné veřejné zakázky.

>> eGOVERNMENT NETWORK NEWS >>

Praha 6 má vlastní geoportál

Městská část Praha 6 spouští vlastní geoportál: interaktivní mapu, která umožňuje snadnou orientaci na území šestky a poskytuje přehled místních veřejných služeb. Uživatelé geoportálu zde jednoduše vyhledají například nejbližší dětská hřiště, veřejné lavičky, školy a školky či aktuální rozmístění velkoobjemových kontejnerů.

>> eGOVERNMENT NETWORK NEWS >>

Web Pragozor nabízí ověřená data o bydlení, zdraví či dopravě

Na novém webu www.pragozor.cz mohou nyní Pražané objevovat zajímavá čísla o hlavním městě. V jednoduché a srozumitelné formě se zde dozví ověřené a ozdrojované informace o metropoli. Ilustrovaný golem Pragozor návštěvníky webu provede různými oblastmi městského života – od dopravy, životního prostředí, bydlení, turismu nebo bezpečnosti až po zdraví, včetně údajů o současné situaci s koronavirem.

>> eGOVERNMENT NETWORK NEWS >>