eGOVERNMENT

Proč e-government kulhá za byznysem?

Nástup nových technologií do průmyslu, ale i do dalších odvětví, jako jsou zdravotnictví, školství či veřejná správa, je neodvratný. Digitalizace totiž lidem zjednodušuje život.

Proč se ale v České republice dlouhodobě nedaří provést efektivní digitalizaci veřejné správy?

>> eGOVERNMENT NETWORK NEWS >>

IROP: Na eGovernment a kybernetickou bezpečnost pro veřejnou správu 8,76 miliard korun

Integrovaný regionální operační program (IROP), který spravuje Ministerstvo pro místní rozvoj, vyhlásil výsledky výzev, které byly určeny ke zvyšování efektivity a transparentnosti veřejné správy, a to prostřednictvím rozvoje využití a kvality systémů informačních a komunikačních technologií.

>> eGOVERNMENT NETWORK NEWS >>

Bezpečné a chytré školy

9. listopadu 2018 se od 8:30 v hotelu Voroněž v Brně uskuteční setkání Bezpečné a chytré školy. Akce se zúčastní zřizovatelé, ředitelé a další zástupci ZŠ a SŠ, zástupci MŠMT (ministerstvo školství,mládeže a tělovýchovy), MV ČR (ministerstvo vnitra), NÚV (národníhoústavu pro vzdělávání), ČŠI (Česká školní inspekce) a bezpečnostních složek státu.

>> eGOVERNMENT NETWORK NEWS >>

Novela zákona o EET umožní off-line režim

Do prvního čtení v Poslanecké sněmovně vešla novela zákona o evidenci tržeb. Ta přináší kromě třetí a čtvrté vlny EET též takzvaný zvláštní režim off-line evidence. Ten by měl usnadnit fungování nejmenším podnikatelům, přesto na ně paradoxně klade více administrativních povinností.

>> eGOVERNMENT NETWORK NEWS >>

Představujeme pět hlavních cílů informační koncepce České republiky

Vláda tento týden schválila Informační koncepci České republiky, což je nový strategický dokument určující rozvoj egovernmentu. Koncepci vláda schválila na základě nové povinnosti uvedené v zákoně o informačních systémech veřejné správy.

>> eGOVERNMENT NETWORK NEWS >>

Proč e-government kulhá za byznysem?

Srdečně Vás zveme na veřejnou debatu na téma digitalizace veřejné správy s názvem “Proč e-government kulhá za byznysem?”, která se bude konat 10. října od 14:00 v Jihomoravském inovačním centru v Brně, budova JIC INMEC, Purkyňova 127.

>> eGOVERNMENT NETWORK NEWS >>

NAKIT získal cenu za Portál občana

Za technické řešení Portálu občana získal NAKIT cenu Microsoft Awards 2018. Projekt Portál občana, který NAKIT realizuje pro ministerstvo vnitra, byl na slavnostním předávání 25. 9. 2018 oceněn jako vítěz v kategorii Veřejná správa a rozvoj moderního města.

>> eGOVERNMENT NETWORK NEWS >>

Mýtný systém bude zajišťovat od roku 2020 CzechToll a SkyToll

Ministerstvo dopravy dnes podepsalo desetiletý kontrakt s vítězným konsorciem firem CzechToll a SkyToll, které budou od roku 2020 vybírat a spravovat mýtné na dálnicích a vybraných silnicích I.

>> eGOVERNMENT NETWORK NEWS >>

Komentář: Zaklínadlo azyl

Azylanti, migranti, utečenci, uprchlíci… Všichni už jsme to určitě slyšeli. Valí se na nás deseti- někdy i statisíce uprchlíků. Blíží se volby a čekám, že to zase někdo vytáhne.

>> eGOVERNMENT NETWORK NEWS >>

Úspory z centrálních nákupů SW licencí: 3 miliardy Kč

Úspory z centrálních nákupů softwarových licencí, které realizuje Ministerstvo vnitra, překonaly 3 mld. korun. Centrální nákupy licencí na nejpoužívanější licence softwarových produktů, které pro velkou část státní správy realizuje Ministerstvo vnitra, přináší reálné úspory.

>> eGOVERNMENT NETWORK NEWS >>

Portál občana

Ke stávajícím 37 online službám státu dostupných přes Portál občana přibývají postupně další. Spolupráce s finanční správou, která zjednoduší podání elektronického daňového přiznání, se testuje už nyní, v průběhu září dojde k propojení s centrálním registrem řidičů.

>> eGOVERNMENT NETWORK NEWS >>

eObčanka

Elektronický občanský průkaz – eObčanka, díky níž je možné se přihlásit k online službám na Portálu občana, zajišťuje prokázání totožnosti na nejvyšší možné úrovni i na dálku. Od 1. července, kdy se začaly eObčanky vydávat, eviduje Ministerstvo vnitra k dnešnímu dni již přes 230 000 žádostí o nový průkaz, vydáno jich bylo více než 150 000.

>> eGOVERNMENT NETWORK NEWS >>

Otevřená data

Cílem sekce Otevřená data je nabídnout možnost právnickým i fyzickým osobám získávat informace o státní správě z jediného zdroje a v důsledku tak zvýšit tlak na zefektivnění a zlevnění výkonu veřejné správy v ČR.

>> eGOVERNMENT NETWORK NEWS >>

Komentář: Ústavní soud má aplikaci k elektronickému nahlížení do spisů, ale…

Ústavní soud spustil nedávno jako jeden ze svých projektů digitalizace aplikaci NASPIS, která umožňuje právníkům elektronické nahlížení do spisů Ústavního soudu a elektronickou práci s jeho dokumenty. Psal o tom i na svém webu a dostalo se to i do pár odborných médií.

>> eGOVERNMENT NETWORK NEWS >>

Digitální technická mapa ČR urychlí rozvoj rychlého internetu

Náměstek ministra vnitra pro řízení sekce informačních a komunikačních technologií Jaroslav Strouhal se stal jedním z prvních signatářů Memoranda o spolupráci při zajištění podpory vzniku Digitální technické mapy České republiky.

>> eGOVERNMENT NETWORK NEWS >>

Veřejné zakázky se soutěží stále na nejnižší cenu, jejich kvalita tím trpí

Nejnižší cena stále zůstává rozhodujícím kritériem při zadávání veřejných zakázek, v praxi to často znamená jejich realizaci v nižší kvalitě, než byla požadována. Výstavbu v krajích nejvíce komplikují složité procesy úřadů, občanská sdružení a problémy s výkupem pozemků.

>> eGOVERNMENT NETWORK NEWS >>

Je reálné zavést eGovernment do 7 let

Pokud stát konsoliduje IT systémy, které se používají ve veřejné správě a sníží jejich počet, vypořádá-li se s nevypověditelnými smlouvami, které byly v minulosti uzavřeny s poskytovateli IT služeb a pokud zjednoduší legislativu a strukturu procesů, pak je reálné zavést eGovernment do 7 let.

>> eGOVERNMENT NETWORK NEWS >>

Ve veřejné správě pracuje nadbytek zaměstnanců, odborníci však chybějí

Přestože ve veřejném sektoru pracuje aktuálně nadbytek zaměstnanců a většina úřadů plánuje stavy svých pracovníků snížit, potýká se veřejná správa s akutním nedostatkem odborníků. Negativní dopady se projevují zejména v oblasti veřejných zakázek a eGovernmentu.

>> eGOVERNMENT NETWORK NEWS >>

ČR a Korea podepsaly memorandum o spolupráci v oblasti veřejné správy a eGovernmentu

Česká republika a Korea podepsaly memorandum o spolupráci v oblasti veřejné správy a prohlubují tak dlouhodobé partnerství mezi oběma státy. Dokument podepsali 16. července při příležitosti Česko-korejského fóra o veřejné správě a eGovernmentu náměstek ministra vnitra pro informační a komunikační technologie Jaroslav Strouhal a Shim Bo-kyun, náměstek korejského ministra vnitra a bezpečnosti.

>> eGOVERNMENT NETWORK NEWS >>

Evropa: Volný pohyb dat

Vnitřní trh Evropské unie se brzy rozšíří o symbolickou pátou svobodu. K volnému pohybu osob, služeb, zboží a kapitálu se přidá i volný pohyb dat. České republice spolu s partnery z koalice podobně smýšlejících států se tento klíčový princip pro podporu digitální ekonomiky podařilo i přes velký odpor prosadit.

>> eGOVERNMENT NETWORK NEWS >>

Městská část Praha-Petrovice nasadí Kerio Connect pro zvýšení bezpečnosti a uživatelského komfortu

Společnost GFI Software, dodavatel řešení pro bezpečnost podnikových sítí, oznámila, že Městská část Praha – Petrovice bude využívat řešení Kerio Connect, kterým nahradí původní zastaralé řešení, zvýší zabezpečení své elektronické pošty a zlepší uživatelský komfort.

>> eGOVERNMENT NETWORK NEWS >>

Digitální Česko

Současný stav eGovernmentu v České republice není uspokojivý. Přes optimistický start a nadějné pilotní fáze projekt ustrnul a dále se příliš nerozvíjel a nepřinesl obyvatelům země očekávané nové možnosti komunikace s úřady a služby v odpovída jící míře.

>> eGOVERNMENT NETWORK NEWS >>

Piráti navrhují omezit EET

Piráti v Poslanecké sněmovně připravili novelu zákona o evidenci tržeb, která má za cíl omezit povinnou elektronickou evidenci tržeb jen na plátce daně z příjmu, kteří jsou zároveň plátci DPH.

>> eGOVERNMENT NETWORK NEWS >>

Právní elektronický systém (PES) v základním režimu už od 1. ledna 2019

Právní elektronický systém (zkráceně PES), jako stěžejní projekt Hospodářské komory, který provede podnikatele a živnostníky džunglí zákonů a dalších předpisů a pohlídá za ně plnění administrativních a daňových povinností, je o krok blíže konečné realizaci.

>> eGOVERNMENT NETWORK NEWS >>

Schodek 50 miliard je zbytečný luxus

Rámec státního rozpočtu, jehož podobu na dnešním zasedání schválila vláda, počítá pro příští rok s deficitem ve výši 50 miliard korun. Hospodářská komora dlouhodobě upozorňuje, že v době ekonomické prosperity a při jednom z aktuálně nejvyšších hospodářských růstů v Evropské unii by vláda měla zvolit odpovědnější přístup a sestavovat přebytkové, nebo alespoň vyrovnané rozpočty.

>> eGOVERNMENT NETWORK NEWS >>

Konference Střední Morava křižovatka dopravních a ekonomických zájmů

„Sdružení pro rozvoj dopravní infrastruktury na Moravě“ si Vás dovoluje pozvat na VIII.ročník mezinárodní konference „Střední Morava – křižovatka dopravních a ekonomických zájmů“, která se bude konat dne 20.9.2018 ve Společenském domě v Luhačovicícch.

>> eGOVERNMENT NETWORK NEWS >>

Předepsáno již 25,5 milionů eReceptů

Od počátku běhu povinného ereceptu bylo prostřednictvím ereceptu předepsáno 25,5 milionů receptů s celkem 30,5 miliony položkami, z toho bylo vydáno již 24 milionů receptů. Elektronicky bylo pacientům doručeno více než 660 tisíc přes SMS a 170 tisíc přes e-mail.

>> eGOVERNMENT NETWORK NEWS >>

Všeobecná fakultní nemocnice v Praze implementuje personální, mzdový a docházkový systém OKbase

Systém bude využívat přes pět tisíc zaměstnanců nemocnice pracujících v rámci více než čtyř desítek zdravotnických pracovišť. Smlouva o spolupráci byla podepsána na základě veřejné zakázky na dodávku systému a podporu jeho provozu.

>> eGOVERNMENT NETWORK NEWS >>

EP žádá kvůli boji proti přetáčení přeshraniční výměnu záznamů

Evropský parlament si posvítil na manipulaci s tachometry. Už za rok se můžeme dočkat legislativy, která uloží státům zavádět překážky zamezující přetáčení tachometrů u ojetých vozů. Na základě ní mají být státy schopné vytvořit spolehlivé mechanismy sběru údajů o počtu ujetých kilometrů od okamžiku první registrace vozidla a také umožnit jejich mezinárodní výměnu.

>> eGOVERNMENT NETWORK NEWS >>

Legislativa: Vysílání pracovníků do jiných členských států EU

Chvályhodný cíl, pro mnoho firem však neúnosná zátěž. Evropským parlamentem schválené konečné znění legislativy týkající se vysílání pracovníků do jiných členských států EU má za cíl zvýšit ochranu vysílaných pracovníků a zajistit spravedlivější hospodářskou soutěž pro podniky na vnitřním trhu unie.

>> eGOVERNMENT NETWORK NEWS >>

Výběr firemních telefonů u projektových společností ovlivňuje kvalita a kompatibilita

Projektové společnosti se při výběru firemních mobilních telefonů řídí v největší míře všeobecnou kvalitou zařízení a kompatibilitou se stávajícími systémy. Přístup k firemním mobilním telefonům má především vedení firmy a vedoucí projektů.

>> eGOVERNMENT NETWORK NEWS >>

Prahu 1 díky radnici střeží nové dohledové středisko Městské policie

Strážníci v Praze 1 získali nejmodernější techniku do dohledového a zároveň operačního střediska v Opletalově ulici. Městská část Praha 1 nechala celé multifunkční pracoviště kompletně zrekonstruovat a zároveň ho vybavila špičkovým monitorovacím systémem, novými technologiemi a technickým vybavením, za což zaplatila zhruba šest milionů korun.

>> eGOVERNMENT NETWORK NEWS >>

V prvním čtvrtletí roku 2018 vyhlásili veřejní investoři zakázky v hodnotě 60,7 miliardy korun

Od ledna do března letošního roku bylo vyhlášeno 2 257 veřejných soutěží v hodnotě 60,7 miliardy korun, což oproti srovnatelnému období minulého roku představuje desetinový nárůst počtu i objemu výběrových řízení.

>> eGOVERNMENT NETWORK NEWS >>

Hodnota vypsaných stavebních zakázek byla v prvním čtvrtletí 2018 o čtvrtinu vyšší než v minulém roce

V období od ledna do března letošního roku bylo vyhlášeno 454 stavebních zakázek v hodnotě 23,6 miliardy korun, což v meziročním srovnání představuje čtvrtinový nárůst objemu investic. Počet ukončených a konkrétním dodavatelům zadaných soutěží zaznamenal v prvním čtvrtletí desetinový pokles počtu, avšak z hlediska objemu jde naopak o významný nárůst o 73,1 procenta.

>> eGOVERNMENT NETWORK NEWS >>

Nezákonnost rozhodování při posuzování projektů eGovernmentu v krajích

Veřejná ochránkyně práv upozornila na nezákonnost rozhodování při posuzování projektů eGovernmentu v krajích. A jelikož ministerstvo odmítlo celou věc řešit v souladu se správním právem, upozorňuje na to vládu. Jde o protizákonné svěření pravomoci Centru pro regionální rozvoj.

>> eGOVERNMENT NETWORK NEWS >>

Ministerstvo ruší elektronickou neschopenku, protože se nestihne

Vláda bude projednávat návrh MPSV na zrušení elektronické neschopenky. Ministerstvo předložilo Vládní návrh zákona ke zrušení eNeschopenky, tedy vlastně návrh na zrušení některých ustanovení loňského zákona, který měl od ledna 2019 elektronickou neschopenku zavádět.

>> eGOVERNMENT NETWORK NEWS >>

Příště prosím lépe, vyzývají politici Prahy 1

Změna systému parkovacích zón v Praze nerezonuje jen mezi Pražany, ale i samotnými městskými částmi. Na Praze 1 vyvolala změna parkovacích zón problém s nedostatkem parkovacích míst hlavně pro místní obyvatele.

>> eGOVERNMENT NETWORK NEWS >>

Na ISSS se řeší i elektronické zdravotnictví

V Hradci Králové probíhá konference ISSS, jedním z hlavních témat je i tolik diskutovaný eHealth. Co si dnes účastníci o elektronickém zdravotnictví poslechnou?

Konference Internet ve státní správě a samosprávě se tradičně věnuje nejen celonárodním hlavním tématům egovernmentu, ale i jednotlivým oblastem a sektorům.

>> eGOVERNMENT NETWORK NEWS >>

Seniorů na internetu přibývá

Obliba internetu v posledních letech roste i mezi starší generací. Mezi seniory nad 65 let se za posledních deset let zvýšil podíl uživatelů internetu ze 4 % na jednu třetinu.

>> eGOVERNMENT NETWORK NEWS >>

EK spustila portál WiFi4EU

Registrace pro financování bezplatných bezdrátových internetových hotspotů ve veřejných prostorách z prostředků EU v programu WiFi4EU byla oficiálně zahájena. V první výzvě (květen 2018) mohou registrované obce požádat o jednu z 1000 poukázek WiFi4EU první série.

>> eGOVERNMENT NETWORK NEWS >>

Vláda schválila zákon ke GDPR, ten zamíří do parlamentu

Vláda tento týden projednala Návrh zákona o zpracování osobních údajů a ten tak zamíří do Poslanecké sněmovny. Zákon má nahradit dnes platný Zákon č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů a především implementovat evropský rámec GDPR.

>> eGOVERNMENT NETWORK NEWS >>

Odjinud: Čínský eGovernment v praxi – nedůvěryhodní nebudou moci cestovat

Čína si s lidskými právy nikdy moc starosti nedělala. Když se před časem objevily zprávy o zavedení takzvaného “sociálního kreditu” v Číně, nikdo si to nedokázal moc dobře představit.

>> eGOVERNMENT NETWORK NEWS >>

Veřejní investoři v lednu vyhlásili projektové zakázky v hodnotě 661 milionů korun

V průběhu prvního měsíce letošního roku bylo vyhlášeno 20 zakázek na projektové práce v hodnotě 661 milionů korun, což z hlediska objemu představuje meziroční skokový nárůst o 1931,3 procenta.

>> eGOVERNMENT NETWORK NEWS >>

Pozor na zneužívání e-mailových adres při předávání EET účtenek

Zákon o elektronické evidenci tržeb dává za povinnost nejen odeslat tržbu do systému Ministerstva financí, ale také předat účtenku z EET zákazníkovi. Zákon přitom zcela úmyslně nepředepisuje formu, jakou se tak má učinit.

>> eGOVERNMENT NETWORK NEWS >>

Objem vyhlášených veřejných investic na stavební práce zaznamenal v lednu 2018 dvojnásobný nárůst

V průběhu ledna 2018 bylo vyhlášeno celkem 139 stavebních výběrových řízení v hodnotě 7,9 miliardy korun, což v meziročním srovnání představuje nárůst objemu investic o 110,6 procenta.

Počet ukončených a zadaných soutěží sice v prvním měsíci zaznamenal více než poloviční pokles počtu, avšak z hlediska objemu jde naopak o pětinový nárůst.

>> eGOVERNMENT NETWORK NEWS >>

Praha 12 ovládla předávání cen Zlatého erbu

Zlatý erb je soutěž o nejlepší webové stránky měst, městských částí a obcí, jehož finále se vždy uskuteční v rámci konference ISSS v Hradci Králové. V tomto roce vstupuje tato prestižní soutěž do svého už 20.

>> eGOVERNMENT NETWORK NEWS >>

Závěrečná zpráva Skupiny odborníků na vysoké úrovni (HLEG) o falešných zprávách a online dezinformacích

Evropská komise vytvořila Skupinu odborníků na vysoké úrovni (dále jen “HLEG”), která má zabránit šíření falešných zpráv a dezinformací na internetu. Hlavním výsledkem projektu HLEG byla zpráva zaměřená na přezkoumání osvědčených postupů ve světle základních zásad a vhodných reakcí vyplývajících z těchto zásad.

>> eGOVERNMENT NETWORK NEWS >>

Zákon k nařízení GDPR se do května nestihne schválit

Adaptační zákon k evropskému nařízení GDPR o ochraně soukromí nebude schválen do května, kdy nařízení začne platit. Důvodem je to, že teprve 21. března se jím bude zabývat vláda.

V TV Prima to sdělil ministr životního prostředí v demisi Richard Brabec (ANO).

>> eGOVERNMENT NETWORK NEWS >>

ISSS 2018

Ve dnech 9.–10. dubna 2018 se v kongresovém centru Aldis v Hradci Králové uskuteční již 21. ročník renomované konference zaměřené na reformu veřejné správy, rozvoj e-governmentu a informatizaci společnosti.

>> eGOVERNMENT NETWORK NEWS >>

Analýza: V lednu 2018 vyhlásili veřejní investoři o třetinu více zakázek než v minulém roce

V prvním měsíci letošního roku bylo vypsáno 653 výběrových řízení v hodnotě 17,4 miliardy korun. Oproti srovnatelnému období minulého roku přitom jde o třetinový, respektive dvoupětinový nárůst.

Ačkoli bylo v průběhu ledna konkrétním dodavatelům zadáno méně zakázek než v minulém roce, jejich celková hodnota byla naopak o dvě pětiny vyšší.

>> eGOVERNMENT NETWORK NEWS >>