Dynamika automatizace interní logistiky se stále zvyšuje

automatizace MiR zpráva

Mobile Industrial Robots (MiR), mezinárodní lídr na trhu autonomních mobilních robotů (AMR), informoval o výsledcích zprávy „World Robotics 2021 – Service Robots report“ vydané organizací IFR. Podle zprávy jsou řešení mobilních robotů již pevnou součástí odvětví přepravy a logistiky – v roce 2020 bylo prodáno více než 43 500 jednotek, což představuje 33% nárůst oproti roku 2019. Nejčastějším využitím v roce 2020 byla přeprava zboží či nákladu, přičemž za tímto účelem byla dodána 1/3 ze všech profesionálních servisních robotů. Obrat tohoto segmentu trhu vzrostl o 11 % na více než 1 miliardu USD.

„Vidíme, že pozitivní trend pokračuje i v roce 2021,” říká Jesper Sonne Thimsen, obchodní ředitel Mobile Industrial Robots pro region CEE. „Za první tři čtvrtletí roku 2021 registrujeme 40% růst ve srovnání s rokem 2020. Jasně vidíme, že společnosti po počáteční fázi testování technologií investují do větších flotil robotů a rozšiřují také spektrum využití mobilních robotů.“

Zpráva organizace IFR uvádí, že průmyslová odvětví nejvíce využívající mobilní roboty jsou automobilový průmysl, elektrotechnika/elektronika, kovovýroba, chemický průmysl, plastikářství, a potravinářský a nápojářský průmysl. Mezi typické úkoly automatizované prostřednictvím robotů pak patří zejména přesun produktů mezi výrobními operacemi, shromažďování dílů pro montáž, nakládání palet a samostatných dílů, a převoz palet do výrobního procesu. V roce 2020 patřilo mezi hlavní aplikace navíc také čištění a dezinfekce mobilními roboty v souvislosti s vývojem pandemie Covid-19.

Mobile Industrial Robots rozšiřuje své portfolio z důvodu zvyšujících se nároků ze strany výrobců. Nové roboty MiR600 a MiR1350, uvedené na trh v srpnu tohoto roku, s nosností až 600 kg a 1350 kg byly navrženy pro bezpečnou a efektivní manipulaci s materiálem v náročných průmyslových prostředích.

Na trhu jsou nyní k dispozici různé obchodní modely. Jedním z nich je model RaaS – robot jako služba – snižující vstupní bariéry. „Přestože v roce 2020 tvořil RaaS pouze 3 % obratu profesionálních robotů prodaných pro přepravu, vidíme tento model jako nastupující trend. Jedná se o velmi zajímavou možnost, jak snížit finanční bariéry. Technologický vývoj, zvyšující se povědomí společností o možnostech mobilních robotů, výzvy na trhu práce a hledání větší flexibility a nových zdrojů konkurenční výhody, to vše jsou faktory, které budou ovlivňovat růst na trhu mobilních robotů,“ dodává J. S. Thimsen.

TZ

@RadekVyskovsky

Napsat komentář

konference Future Cyber Defence 12. 10. 2023
Events

Future Cyber Defence

Jako mediální partneři Vás zveme na panelovou diskusi Future Cyber Defence, která navazuje na konferenci SCADA SECURITY a předchází konferencím připravovaným na rok 2024. Jednotlivá

Číst dále »