Digitální bankovnictví

bez papíru

Skupina ČSOB bude od roku 2019 uzavírat s klienty smlouvy v digitální podobě. Nyní v tzv. bezpapírovém režimu funguje v případě retailových zákazníků celá pobočková síť ČSOB a Poštovní spořitelny a v pilotním provozu je firemní bankovnictví. Používání digitalizovaných místo papírových dokumentů bude ročně představovat úsporu v řádu desítek milionů korun.

V digitalizované formě se každý měsíc zpracovává přibližně 300 tisíc dokumentů. Trend digitalizace umožňuje obsluhovat klienty i mimo pobočky banky. Bankéři tak mohou vybrané produkty a služby klientovi poskytnout na osobní schůzce například v jeho firmě nebo v domácnosti. „Pro skupinu ČSOB jsou inovace jednou z hlavních priorit a cestou k ještě vyšší kvalitě služeb a spokojenosti zákazníků. Banka musí být v dnešní době chytrých řešení již i technologickou firmou,“ uvedl Marek Ditz, člen představenstva ČSOB zodpovědný za oblast Transformace.

ČSOB se začala věnovat digitalizaci smluv v roce 2014. Novinka se u klientů osvědčila a její využívání postupně rostlo. Celý proces je velmi jednoduchý. Klientský pracovník připraví potřebné dokumenty u sebe na počítači a zákazník se s nimi seznámí na tabletu, na kterém pak smlouvu rovnou podepíše speciální tužkou. Podpis je zašifrován a automaticky se stává nedílnou součástí dokumentu. Podepsané dokumenty mají klienti ve svém elektronickém bankovnictví a stejně tak banka má všechny dokumenty v digitální podobě a kdykoli dostupné.

Na všech pobočkách skupiny byly díky zavedení digitalizace zrušeny doposud nezbytné prostory pro skladování papírové dokumentace. Ta byla přemístěna do centrálního skladu, kde je shromážděno celkem 2 580 tun papíru. Tento objem se bude postupně zmenšovat díky uplynutí příslušné zákonné doby archivace.

A víte, že…

…potřeba uchovávat významné dokumenty provází lidstvo po tisíciletí? Nejstarším archivem v českých zemích je rodový archiv Přemyslovců, který zřejmě existoval již v 10. století.

Napsat komentář