Digital Signage je cesta k zákazníkovi

Ditigal Signage Philips

Pokud si vzpomínáte na potemnělé prodejny, ve kterých bývaly na černých tabulích vypsány aktuální nabídky nebo jste je mohli vidět na vytištěných plakátech, tak takové prezentaci zboží je dnes už většinou konec. Uznáváme, že taková šikovně křídou na černé tabuli na ulici vyvedená nabídka restaurace měla ovšem své kouzlo a dokázala přitáhnout zákazníky.

Ovšem doba se už podstatně změnila, nové technologie umožňují vyvěsit aktuální nabídku hned poté, co se změní nabídka, základem všeho je prodej na úrovni. Ostatně, kdybyste si měli dnes vybrat, zda nakoupíte v prodejně, kde vám přijde vše ušmudlané nebo v nové krásné prosvětlené prodejně, vsázíme se, že byste zvolili tu druhou variantu. Už pro její přehlednost a čistotou zářící vnitřek, kde aktuální nabídka září na velkých barevných panelech a mění se třeba několikrát denně, dle aktuální nabídky, jak už bylo řečeno.

Obsah digitálního zobrazování nabídky zažívá už několik let svůj rozkvět. Zprvu jste se s ní mohli setkávat v obchodních centrech, kde nahradila klasické poutače, ve kterých se rolováním měnily plakáty až do jejich úplného roztrhání, kdy spadly, a tak jste pak mohli vidět spíše než reklamní sdělení sadu osvětlovacích trubic pro osvětlení pohyblivých reklam. Dnes je doba zcela někde jinde, a tak například i jeden z největších výrobců monitorů na světě, společnost MMD vyrábí pro značku Philips špičkové profesionální panely i velkých úhlopříček.

Je tedy zřejmé, že si do své prodejny nebo butiku pak můžete vybrat z velké nabídky těchto panelů, jejichž úhlopříčka začíná na 10 palcích a končí zatím na 98 palcích. Velkou výhodou těchto panelů je možnost jejich provozu. Ten může být autonomní a přehrávat nahranou sekvenci obrázků, umístěných na flash USB disku. Ten se zastrčí do USB portu a po několika sekundách se rozjede prezentace. Další možností pohonu reklam nebo sdělení na takových panelech je prezentace, kterou spustíte z počítače ve vaší prodejně nebo butiku. Obsluha není složitá a po nějaké době ji zvládne každý člen týmu nebo alespoň někteří z něj.

Existuje ale i možnost spustit prezentaci na dálku. Panely jsou připojeny do sítě, kde pak probíhá centrální výměna nabídky na dálku. To je velmi efektivní řešení, protože na dálku lze měnit operativně cenovou nabídku tak, jak je třeba. Třeba v okamžiku, kdy nějaký řetězec vyhlásí slevu na určité zboží, je možné operativně vystavit aktuální nabídku, třeba od 10.00 hodin. A všude, po celém městě, kraji, zemi, u obřích nadnárodních řetězců to může být třeba po celé EU. Obrovská výhoda takového řešení je, že se nikdo nemusí zabývat uvedením nějaké pohyblivé nebo statické nabídky na místě, kde je takový signage panel používán. Ten je řízen na dálku, ze sítě odebírá povely, určené právě pro něj. A nápaditosti se meze nekladou. Pokud totiž ředkvičky mají stát v severních Čechách a být propagovány za 8,90 Kč, a v jiných krajích za 9,10 Kč, není tohle vůbec žádný problém.

Z kdysi reklamních míst se staly informační body, Point of Information, protože signage panely spolehlivě informují nejen o cenách a nabídce, ale mohou třeba upozornit na to, že se blíží zavření prodejny nebo propagovat na konci prodejní dobu hity na další den. Mohou být třeba i nositelem marketingové kampaně.

Možná jste poznali v posledně představeném řešení, že oblast signage se stala starostí marketingových specialistů a přešla tak z rukou IT oddělení k těm, kteří sestavují nabídku. IT oddělení provádějí připojení zařízení do sítě a instalují potřebný software pro obsluhu signage panelů. Ten se během doby rovněž posunul o několik koňských délek směrem k intuitivnosti a snadnosti použití. A tak zatímco na startu této kategorie jste byli nuceni psát posloupnosti maker, které říkaly, jaký obrázek se vystaví a po jakou dobu, dnešní software umožňuje nasadit obrázky ve stylu drag-and-drop a zvolit časování. To jen pro zjednodušení, těch možností je celá spousta, můžete nechat nabídky rotovat, blikat, měnit se, prostě můžete každému obrazu vdechnout život a nastavit jej tak, aby upoutal zákazníka. To je ostatně cílem nasazení signage – upozornit na zajímavé produkty, informovat zákazníka, přitáhnout ho k nabídce a tím do postrčit k tomu, aby nakoupil.

Shrneme-li klíčová slova, týkající se signage, vyjdou nám: integrace řešení, snižování vstupů, standardy a smart řešení. Možná by sem patřilo i zvýšení úrovně nákupů, protože oblast signage přichází většinou ruku v ruce i se změnou výzoru prodejních míst. A lidé si na ně začínají zvykat, vyhledávají je.

Ostatně, až pojedete někdy přes Kolín vlakem, vystupte a v příjezdové/odjezdové hale máte možnost drsného, ale pravdivého srovnání. Nalevo v hale je restaurace, dříve zakouřená špeluňka pouze pro odvážné a hladové návštěvníky. Dnes se sice trochu její vzhled změnil k lepšímu, ale v podstatě jen tím, že se zde nesmí kouřit. Odpoledne až do zavírací hodiny tady kromě piva a limonád nedostanete nic k jídlu, jídelní lístek visí vpravo od vstupních dveří. Zbytečně. Vedle je prodejna zdravé výživy osazená signage panely, kde se zobrazují aktuální nabídky. Čisto, útulno. Můžete si prohlédnout to, co si můžete koupit, vyprodané zboží automaticky z nabídky mizí – aby vám nebylo líto, že jste „přišli pozdě“. Prostě na první pohled můžete srovnat, jak se mění úroveň nabídky a prodeje – stačí vyjít jedněmi dveřmi a vstoupit do druhých. A jste v úplně jiném světě.

Se společností Philips to zvládnete

To, o čem jsme psali, splňují panely společnosti Philips. Centrální správu celé sítě pro Philips zajišťuje na míru navržený řídicí v cloudu pracující software ArtemisOne, který vyniká robustností, jednoduchou a přehlednou správou. Celý systém je dostupný za příznivou cenu.

Díky ArtemisOne může správce systému řešit jak technickou část – tedy nastavování hardwaru (úprava jasu, kontrastu, barev, hlasitosti; plánování provozu obrazovek) – tak provoz a organizaci zobrazovaného obsahu. ArtemisOne umožní snadné řízení celé sítě zobrazovačů z jedné ovládací konzole, se všemi potřebnými daty dostupnými na pár kliků. Unikátnost řídicího systému spočívá nejen v tom, že obsahuje i fotografie z pozice umístění, ale i dalších, na míru vytvořených řešení. Správce systému tak přesně ví, o kterou plochu jde nebo při jaké teplotě pracuje.

PhilipsDíky jednoduchému grafickému zobrazení okamžitě vidí, která plocha funguje správně (zelená) a kde je problém (červená). Navíc má možnost definovat konfigurační soubory, které obsahují jednoduché možnosti nastavování celých skupin obrazovek, kdy se požadované parametry nastaví na jedné z nich a systém toto nastavení rozešle do všech obrazovek v síti nebo jen vybraným obrazovkám. Díky řešení od společnosti Philips se firmy, provozovny, maloobchod, butiky i další subjekty dostávají do digitální éry. Nové panely nesou úspory nákladů a práce s nabídkou produktů se zefektivní.

Odborníci jsou připraveni pomoci

Profesionální a B2B displeje mají ve společnosti Philips na starosti Jana Robešová, Leoš Lemberk a Milan Krejzlík. „Při návrhu celého řešení zobrazování se řídíme především požadavky a potřebami našich zákazníků. Celý systém může být pro každého klienta přizpůsoben na míru s ohledem na jeho potřeby,“ komentuje Milan Krejzlík ze společnosti Philips, divize Professional Display Solutions

Napsat komentář