ČR si polepšila v žebříčku nejlepších zemí podle digitálního prostředí

Česká republika se v indexu nejlepších zemí pro život z hlediska digitálního prostředí letos posunula o tři místa nahoru a je na 25. příčce. Ukázal to index digitální kvality života, o kterém informovala organizace Surfshark. Globální studie také dospěla k závěru, že Česko je mezi pěti nejlepšími zeměmi na světě podle bezpečnosti v kybernetickém prostředí.

Čtvrtá edice zkoumala podmínky ve 117 zemích světa, kde žije dohromady kolem 92 procent populace planety. Z pěti samostatných kategorií si Česká republika vede nejhůře u kvality internetového připojení, kde jí patří až 48. místo ve světě. Nejlépe si naopak vede v bezpečnosti na internetu, kde je celosvětově čtvrtá.

„Ačkoliv země s vysokou digitální kvalitou života bývají většinou vyspělé, naše globální studie zjistila, že za peníze si digitální štěstí člověk vždycky nekoupí,“ uvedla Gabriele Račaitytéová-Krasauskéová ze společnosti Surfshark. „Proto už čtvrtým rokem analyzujeme digitální kvalitu života, abychom zjistili, jak se různé státy snaží svým občanům poskytovat nezbytné digitální služby.“

Pokud jde o služby elektronické infrastruktury, tam se Česká republika umístila na 25. příčce, z hlediska dostupnosti internetu je na 32. místě a z hlediska e-governmentu – tedy elektronické komunikace s úřady – na 41. místě.

Země jsou hodnoceny podle pěti kritérií – kvalita internetového připojení, e-government, e-infrastruktura, dostupnost internetu a bezpečnost v internetovém prostředí. Česká republika se v letošním žebříčku dostala mezi nejlepších 30 zemí světa a mezi nejlepších 20 v Evropě.

Co se kvality internetového připojení týče, na první příčce je Chile, za ním Dánsko a pak Spojené arabské emiráty. Internet je nejdostupnější v Izraeli, pak v Arménii a na třetím místě v Německu. Z hlediska bezpečnosti na internetu je před Českou republikou jen Litva, Belgie a první Řecko. Až za Českem je Německo, na 15. místě Slovensko a teprve na 39. místě Spojené státy.

Studie také ukázala, že například mobilní internet je v Česku kvalitnější než pevné širokopásmové připojení. Rychlost mobilního připojení v průměru činí 66,6 megabitu za sekundu, což zemi řadí na 37. příčku. U pevného širokopásmového připojení je průměrná rychlost 94,4 megabitu za sekundu, čímž se Česko celosvětově v průzkumu řadí na 44. místo.

Ve srovnání se Slovenskem je mobilní připojení k internetu v České republice o 20 procent rychlejší, naopak pevný internet je o 19 procent pomalejší. Proti loňsku se rychlost mobilního připojení zvýšila o 14,3 procenta, u pevného broadbandu o 9,9 procenta. Ale například v Singapuru lidé na internetu surfují přes mobilní připojení rychlostí až 104 megabitů za sekundu, zatímco u pevného připojení tam rychlost činí až 261 megabitů za sekundu – to je letos i nejvyšší hodnota ve světě.

Internet je v České republice finančně dostupnější než na Slovensku – Češi si za šest minut a 20 sekund práce za měsíc pořídí jeden gigabajt dat u mobilního internetu, dvakrát více než na Slovensku. Nejdostupnější je však mobilní internet v Izraeli, kde na pořízení jednoho gigabajtu dat stačí pracovat jen pět sekund. Proti lidem v Izraeli tedy Češi musejí pracovat 77krát více, aby si obstarali stejný objem dat.

Z deseti zemí, které se v průzkumu umístily na nejvyšších příčkách, je jich sedm z Evropy. Regionálně se první v Severní a Jižní Americe v celkovém hodnocení umístily Spojené státy, v Asii a na Blízkém východě si nejlépe vede Izrael. Na africkém kontinentě dopadla v hodnocení nejlépe Jihoafrická republika.

Zdroj: allnews.cz

Foto: Shutterstock

Zdroj: eGOVERNMENT NETWORK NEWS

Napsat komentář