ČMZRB přijala 900 žádostí firem o podporu

ČMZRB 2019

Československá záruční a rozvojová banka (ČMZRB) eviduje k dnešním 12:00 téměř 900 žádostí o podporu od firem postižených situací kolem koronaviru a vládních opatření. Nejčastěji o pomoc žádají restaurace, hotely nebo cestovní kanceláře. Podnikatelé od pondělí v součtu požádali o dvě miliardy korun.

Program Úvěr Covid na bezúročné půjčky připravilo s ČMZRB ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO). V první vlně do něj vláda schválila příspěvek 600 milionů korun, ministr průmyslu a obchodu v pondělí informoval o vyčlenění další miliardy korun. Řekl také, že za první den přišlo 437 žádostí ve výši 800 milionů korun. Podle informací na webových stránkách MPO je vláda připravena na podporu přidat peníze z jiných programů.

O pomoc žádají také sportovní zařízení či výrobní podniky, které jsou navázány na zahraničí. Nejčastěji firmy žádají o půjčku kolem dvou milionů korun. Mohou si vzít úvěr od 500.000 korun do 15 milionů korun. Ministr v pondělí také řekl, že program bude zpřístupněn širšímu množství podnikatelů, kteří budou moct žádat o nižší částky.

Někteří žadatelé podle posílají své vlastní žádosti, a nikoliv oficiální formulář. Někteří podnikatelé také chtějí vyšší nebo nižší sumy, než program v tuto chvíli umožňuje.

Zdroj: ČTK

Napsat komentář