Chytrá Paříž využívá open source řešení

Paříž Francie

V Paříži se pro komunikaci s občany již několik let úspěšně využívá modulární platforma Lutece. Tato platforma byla městem Paříž vyvinuta roce 2001 na základě požadavku na rychlé spuštění nových webových stránek a co je důležité, využívá otevřený kód. Podle ředitelky IT města Paříž Nejiai Lanouar umožňuje využití open source přístupu jejímu týmu nejen mnohem rychleji zavádět služby a ušetřit peníze, ale také vytvořit lepší spojení mezi obcí a občany Paříže.

Platforma Lutece obsluhuje v současné době více než 200 digitálních městských služeb, které zahrnují přes dva miliony řádků kódu. To zahrnuje např. aplikaci pro hlasování hlasovat o městském rozpočtu, aplikaci Dans Ma Rue pro nahlášení různých událostí, jako jsou graffiti, výmoly či nefunkční veřejné osvětlení nebo platformu sociálního bydlení LOC’annonces umožňující požádat o bydlení, které nejlépe vyhovuje vašim potřebám.

Přibližně 35 % ze zhruba 1000 IT aplikací v Paříži je založeno na platformě Lutece, a 15 % je založeno na jiném softwaru s otevřeným zdrojovým kódem a zbývajících 50 % využívá proprietární systémy. „Jak budou aplikace upgradovány nebo přidány nové, budou v co největší míře nasazovány nástroje Lutece a open-source,“ říká Lanouar. „Tento přístup poskytuje městu mnohem větší autonomii a flexibilitu, jakož i schopnost být transparentnější a vytvářet pro občany lepší uživatelský zážitek.“

Systémy open-source podporují globální vizi digitálních služeb, umožňují vytvořit mnohem více kontaktních míst pro obyvatele a dovolují lepší propojení front-end a back-office systémů. V budoucnu budou mít Pařížané možnost sledovat všechny své interakce s městem prostřednictvím jednoho panelu. To bude zahrnovat nejen městské služby, ale také např. stav incidentů, které nahlásili prostřednictvím aplikace Dans Ma Rue.

Možnost využívat systém open-source vše významně urychluje. Od letošního roku je např. veřejná doprava pro děti ve věku od čtyř do jedenácti let zdarma. Díky využití Lutece a open-source bylo město schopno vyvinout příslušnou během šesti měsíců. „Pokud bychom se spoléhali na patentovaná řešení, mohlo by to trvat i déle jak rok, než bychom se dohodli, podepsali smlouvu, natož pak vývoj a implementace systému,“ říká Lanouar.

V současné době pracuje Paříž ve spolupráci se společností Bloomberg Associates na tom, jak pomocí dalším městům v Evropě a ve Spojených státech přijmout systém a podobné procesy k dosažení kolektivních výhod. Další města si mohou platformu Lutece stáhnout z GitHubu a přizpůsobit ji svým potřebám. Pokud budou potřebovat nějaké interní zdroje – Paříž má deset vývojářů – a vlastní rozpočet, aby mohla spolupracovat s externími partnery na přizpůsobení platformy. Města nemusí platit licenční poplatek a mohou použít stávající moduly. Město Paříž si spočítalo, že díky využití Lutece ušetří na údržbě každý rok tři miliony EUR.

„Pokud chcete zavádět nějakou aplikaci, nejdříve se podívejte, zda neexistuje nějaké open-source řešení, které již bylo vyvinuto jiným městem,“ dodává Lanouar. „Popřemýšlejte o tom, zda by nebylo dobré si ji stáhnout a porovnat ji s jinými proprietárními řešeními. A pokud chcete měnit aplikace podle vývoje technologie, můžete migrovat postupně. Tak to děláme v Paříži s Lutece.“

Zdroj: SmartCityWorld

Napsat komentář