České dráhy vypsaly tendr na dodání až 47 elektrických vlaků za 8,4 miliardy Kč

České dráhy vypsaly tendr na dodání a servis až 47 elektrických vlaků pro regionální dopravu v předpokládané výši 8,4 miliardy korun. Nové vlaky mají být dvousystémové a konstruované pro rychlost až 160 km/h. Měly by jezdit například v Pardubickém kraji, ale zájem mají i další objednatelé.

Vítězný uchazeč mezinárodního tendru má ČD dodat moderní, klimatizované, nízkopodlažní elektrické jednotky s první a druhou třídou s kapacitou minimálně 140 míst k sezení určené pro obě hlavní trakční soustavy v České republice. Odhadovaná hodnota rámcového kontraktu je 8,4 miliardy korun a kromě pořízení vlaků zahrnuje i vybrané náhradní díly a kompletní servis po dobu až 15 let.

Ve vlacích bude wi-fi připojení, elektrické zásuvky pro napájení přenosné elektroniky a zásuvky na dobíjení baterií elektrických invalidních vozíků nebo elektrokol. Počítá se také s prostorem pro umístění kočárků nebo jízdních kol a moderním audiovizuálním informačním systémem. Bezpečnost provozu zajistí vybavení evropským vlakovým zabezpečením ETCS a komunikačním systémem GSM-R.

České dráhy plánují v rámci Strategie 2030 investovat do obnovy vlaků do roku 2030 až 100 miliard korun. V současné době mají objednáno 110 elektrických jednotek RegioPanter, 76 motorových jednotek PESA, 20 devítivozových expresních souprav ComfortJet a 50 elektrických lokomotiv Siemens Vectron pro rychlost 230 km/h.

V předchozích týdnech byly vypsány soutěže na dodávku 15 jednotek napájených z trakčního vedení a baterií pro Moravskoslezský kraj, 90 elektrických jednotek pro pražskou aglomeraci a 60 jednotek pro vnitrostátní rychlíkové linky, konstruovaných na rychlost až 200 km/h.

TZ/ČTK

Zdroj: eGOVERNMENT NETWORK NEWS

Napsat komentář