Česká technologie HE3DA: dosud nevídané 3D lithiové baterie

Jan Procházka

Současný trh baterií určených k akumulaci elektrické energie se rozrostl o patentovanou technologii HE3DA. Pod touto zkratkou se skrývá technologie s vysokou výtěžností, přitom ekologická a přívětivé k životnímu prostředí. Může být základem pro jímání energie z fotovoltaických elektráren nebo větrníků, stejně tak ale najde své uplatnění v auto průmyslu a také v elektromobilitě.

Autorem technologie HE3DA (High Energy 3D Accumulator) je český vědec a vynálezce Jan Procházka. Tato technologie významně posouvá hranice možností lithiových baterií. Využívá vysokou rychlost nabíjení a vybíjení nanomateriálů, baterie vynikají bezpečností a dlouhou životností. Díky nízkému vnitřnímu odporu a vnitřnímu chlazení elektrolytem lze konstruovat články s řádově vyšší kapacitou, než mají současné lithiové baterie, a maximální výkon je přitom až patnáctkrát vyšší. Navíc náklady na jejich provoz a chlazení jsou velmi nízké.

„Energetika potřebuje bezpečnou a levnou baterii a tu my máme. Navíc plně recyklovatelnou. Náš hlavní směr je ukládání energie, vyrovnávání výkonu solárních elektráren a podobně. Dále jako obří trh vidíme banky či nemocnice,“ komentuje Jan Procházka.

Technické a ekonomické parametry technologie HE3DA umožňují masové využití v energetice. Parametry článků a celého bateriového systému mohou být nastaveny dle zákaznických specifikací, či dle potřeb daného segmentu. Použití je tak možné pro vyrovnávání špiček, při regulaci frekvence, v ostrovních sítích, pro stabilizaci obnovitelných zdrojů, pro záložní zdroje a Volt/VAR regulace.

Konstrukce základního 1MWh modulu pro energetiku sestává z 125 ks 8kWh článků a objem tohoto modulu je 8,6 m3. Moduly mohou být snadno kombinovány do velkých systémů. Díky nízkému počtu článků a inovativnímu konceptu BMS je instalace bateriového systém HE3DA velmi jednoduchá a celý systém je prakticky bezúdržbový.

Velké očekávání však může tato baterie splnit automobilovému průmyslu, kdy technologie HE3DA přináší reálnou alternativu olověných autobaterií, ale také umožňuje skokový posun ve vývoji elektromobility.

HE3DA přichází s alternativou bezpečné a cenově dostupné lithiové startovací autobaterie. Akumulátor splňuje veškeré potřebné parametry – výkon, mechanická odolnost a provozní teplota do 80 °C. 50V autobaterie umožní řadu inovací v automobilovém průmyslu. Jakmile budou výrobci automobilů připraveni je využít, HE3DA je schopna dodávat tyto baterie o rozměrech a váze dnešních olověných akumulátorů, tudíž bez nutnosti změny designu karoserie.

HE3DA je cestou k bezpečnému a cenově dostupnému vysoce výkonnému akumulátoru s rychlonabíjením. V současné době dosahují HE3DA baterie určené pro elektromobily následujících parametrů:

· Měrná kapacita bateriového systému 520 Wh/litr, 125 Wh/kg.

· Doba nabití na 70 % za 15 min., na 90 % za 30 min!!!

· Životnost baterie je minimálně 10 tisíc cyklů.

Další využití představují bateriové speciály, kdy snaha o dosažení parametrů, jež se v současné době zdají jako hraniční, je motorem dalšího rozvoje. Proto se ve vývoji a také výrobě, chce výrobce věnovat bateriovým speciálům, jež posunou možnosti baterií ještě o pořádný kus dál:

· Letectví a kosmonautika.

· Mikrobaterie pro medicínské aplikace a elektroniku.

Velkou výhodou baterie HE3DA je i to, že nehoří a ani nevybuchuje, jak prokázal test za přítomnosti Akademie věd a portálu TZB-Info. Pokud jste totiž někdy viděli požár moderních elektromobilů třeba na YouTube, pak víte, že většinou celé elektro auto shořelo. Za prvé proto, že baterie v nich použité jsou velmi hořlavé a za druhé – že hasiči nemohou hasit současnými prostředky elektromobily, protože vznikají ostře jedovaté plynné složky při reakci na současné hasební materiály a hrozí nebezpečí úrazu elektrickým proudem.

Navíc baterie HE3DA je osmkrát levnější než srovnatelné baterie na trhu.

Výroba baterií s technologií HE3DA se zpočátku neobejde bez zahraničního lithia, ale do budoucna počítá s využitím lithia z Krušných hor. Společnost HE3DA se věnuje vývoji a výrobě prototypů v pražských Letňanech, zároveň však v loni říjnu zahájila stavbu továrny na výrobu baterií v Horní Suché u Havířova.

Jan Procházka, hlava celé společnosti HE3DA, má ve svém oboru letité zkušenosti a know-how. Na vývoji vlastní baterie pracuje od roku 2009. Po studiu VŠCHT v Praze emigroval v roce 1987 do Německa, od roku 1990 se pak v USA věnoval vývoji a využití nanomateriálů. Zpět do Česka se vrátil v roce 2005. Nyní je tvůrčí osobností vývoje nového typu baterie se širokým záběrem použití.

Milan Loucký

Napsat komentář