Česká mincovna a Červený kříž připravily děkovnou emisi za pomoc v pandemii

ceska mincovna dekujeme

Věnování medaile s portrétem patronky ošetřovatelek Florence Nightingalové vyjádří vděčnost všem těm, kdo pomohli například s ušitím a doručením roušky nebo s donáškou nákupu. Navíc pomůže potřebným: podíl z prodeje těchto medailí použije Český červený kříž na vybavení léčebny a zařízení pro seniory.

Ušil pro vás někdo roušky? Nosil vám léky a nákup? Jezdil po městě s dezinfekcí? Chcete poděkovat za osobní nasazení v době nouzového stavu? Předejte mu dárek trvalé hodnoty s věnováním, které mu bude navždy připomínat složitou dobu, kdy stál v první řadě.

S tímto úmyslem spojily nyní síly Česká mincovna a Český červený kříž (ČČK) – popudem se pro oba partnery stala nejenom aktuální tíživá situace, ale i skutečnost, že na 8. května připadá Světový den Červeného kříže a Červeného půlměsíce.

“Epidemie a pandemie zasáhly do lidské historie už nesčíslněkrát. Pokaždé se zvedla vlna mezilidské solidarity a do přední linie šli nejen lékaři, sestry, ošetřovatelky, ale také stovky dobrovolníků,” uvedl prezident Českého červeného kříže Marek Jukl. “Jsem rád, že je tak tomu i dnes, kdy celý svět čelí novému koronaviru, a velmi mne těší, že poděkovat přichází i Česká mincovna,” dodal.

Výjimečný počin pro výjimečné lidi

Lidé z mincovny spolu se členy Červeného kříže chtějí tímto způsobem poděkovat všem těm, kdo v boji s neviditelným, zato nebezpečným nepřítelem, přiložili ruku k dílu. Ať už jimi byli ošetřovatelé u lůžek nejvíce nemocných, dobrovolníci, které koordinovaly krizové štáby jednotlivých krajů, měst či ČČK, nebo švadleny, které do úmoru šily roušky pro ostatní. Tisíce lidí pomáhaly a stále pomáhají, pečují o osamocené, o seniory, které nouzový stav uvěznil doma. Nakupují, vyzvedávají léky, rozvážejí roušky a dezinfekci či si jako školení dobrovolníci s člověkem zcela odříznutým od společenského dění povídají prostřednictvím zřízených telefonních linek.

“Těm všem chceme velmi poděkovat. Je nám ctí být partnery projektu Českého červeného kříže, který hraje ve společnosti nezastupitelnou roli nejen u nás, ale prostřednictvím mezinárodních organizací Červený kříž a Červený půlměsíc také ve světě. Dovolím si představit medaili s příznačným názvem ,Děkujeme‘,” odtajnila výjimečnou emisi České mincovny tisková mluvčí Lenka Klimentová.

Počin představila mincovna v závěru minulého týdne, do oběhu půjdou medaile v polovině června. Zájemci si je mohou rezervovat na webu.

Zlato, stříbro i mosaz pro dobrou věc

Medaile s portrétem Florence Nightingalové, patronky ošetřovatelek, na reversu a slovy díků v několika světových jazycích na aversu je z dílny výtvarníka Martina Daška. Česká mincovna ji razí v mosazi, ve stříbře a ve zlatě. Mosazná a stříbrná medaile má průměr 37 milimetrů. Hmotnost stříbrné medaile je 1 troyská unce (31,1 gramu). Medaili v ryzím zlatě razí Česká mincovna o velikosti dukátu s průměrem 20 milimetrů a váhou 3,49 gramu. Prodávat se budou za 199, 1690 a 8990 korun.

Ten, kdo si medaili pořídí, poděkuje hned dvakrát, obdarovanému a Českému červenému kříži. Podíl na výtěžku z prodeje těchto medailí získá totiž tato organizace na konkrétní vybavení, které vylepší péči v sociálních a zdravotnických zařízeních, zejména pro starší občany. Červený kříž jich provozuje více než 20. Jde třeba o Dětskou odbornou léčebnu Ch. G. Masarykové, zařízení pro seniory a další sociální zařízení.

“Z výtěžku bychom rádi pořídili například sdružený diagnostický a vyhodnocující přístroj pro diagnostiku a řešení obezit a poruch metabolismu, spirometr, ultrazvukové inhalátory, používané prakticky nepřetržitě jako základní součást léčby dýchacích cest, ale také třeba průmyslovou pračku pro praní ústavního prádla,” doplnil Marek Jukl.

Neomezený náklad, tipy na laureáty

Mincovna bude medaile razit v neomezeném nákladu. “Poděkovat můžete nejen za osobní přístup a nasazení v době pandemie, ale za jakýkoli čin, pokud chcete věnovat obdarovanému památku trvalé hodnoty. Můžete vepsat i osobní věnování konkrétní osobě,” podotkla mluvčí Klimentová.

Česká mincovna už nachystala výrobu razidel a grafické návrhy blistrů, ve kterých budou medaile uloženy. “Chceme společně také zaznamenat ty nejsilnější příběhy. Během léta zveřejníme nominační formulář na našich i partnerových stránkách. Lidé budou moci sami navrhnout někoho na vyznamenání medailí Děkujeme. Pracovní skupina složená ze zástupců ČČK a mincovny následně vybere sto lidí, kterým na slavnostním večeru společně předáme mosaznou medaili, dvaceti lidem stříbrnou medaili a deseti lidem zlatý dukát Děkujeme,” popsal obchodní ředitel Aleš Brix s dovětkem, že tato část projektu je ve fázi příprav.

Další finanční příspěvek České mincovny pro ČČK půjde jako alikvotní část zisku z prodeje Sady oběžných mincí 2020 – Olympijské hry v Tokiu a Mistrovství Evropy ve fotbale.

Napsat komentář