Češi vzali útokem cykloprodejny

cyklistika

Prodejcům kol a cyklistických potřeb v době pandemie nečekaně výrazně rostly tržby. V květnu byly dokonce dvojnásobně meziročně vyšší. Lidé více utráceli i za golf a sportovní náčiní a oblečení. Naopak příjmy za kulturní vyžití šly vzhledem k uzavřeným hledištím kin, divadel a koncertních sálů strmě dolů. Výjimkou byly díky online prodejům obchody s hudbou a knihami, vyplývá ze statistik karetních plateb v ČSOB v oblasti volného času od března do května.

„Zatímco ještě v březnu cykloprodejny musely sčítat ztráty, ukazují naše data, že v dubnu po uvolnění zákazu prodeje nastal obrat a v květnu už nevěděly kam dřív skočit. Nouzový stav tak paradoxně přinesl do cykloprodejen více klientů, jelikož cyklistika se vedle běhu stala na poměrně dlouhou dobu jedním z mála sportů, který šel provozovat,“ uvedl Jan Sadil, člen představenstva ČSOB zodpovědný za retail.

Za březen tržby prodejců bicyklů meziročně padaly o takřka polovinu, ovšem v dubnu už vyskočily o dvě třetiny a v květnu přišlo zmíněné zdvojnásobení. Poměrně brzké znovuotevření venkovních sportovišť pomohlo golfovým areálům, kde po polovičním propadu tržeb v březnu přišel dubnový růst o 14 procent a následně květnový o 40 procent.

U obchodů se sportovním vybavením a oblečením nastalo oživení pomaleji. V březnu i dubnu jim propadly tržby o zhruba 40 procent, až v květnu vykázaly vzestup o třetinu. Z nejhoršího se postupně dostávaly i bazény, kde po dvou měsících zmaru útraty v květnu stouply o pět procent. Na návrat předkrizových časů naopak nejdéle čekali provozovatelé bowlingů, kulečníků nebo fitness center.

V případě muzeí, divadel, kin, zoologických zahrad, klubů, hradů a zámků byly propady tržeb ve sledovaných měsících drtivé. Ovšem bylo pár výjimek. Oblastí, která rostla dokonce po celou dobu karantény, i když jen o jedno až dvě procenta meziročně, byly obchody s hudbou a hudebními nástroji.

Rovněž knihkupectví, zejména s podporou online prodejů, také nezažívala tak dramatickou situaci jako třeba divadelní pokladny. Po zpřístupnění svých provozoven dokázala rychle získat čtenáře zpět a v květnu už meziročně objemem tržeb přijatých platebními kartami rostla.

Napsat komentář