Celosvětové výdaje na IT porostou v příštím roce o 3,2 %

Průzkum Gartner IT 2018

Celosvětové výdaje na IT by podle nejnovějších odhadů analytiků společnosti Gartner měly v příštím roce dosáhnout úrovně 3,8 bilionu dolarů, což představuje nárůst o 3,2 % oproti výdajům očekávaným pro letošní rok (3,7 bilionu dolarů).

„Přestože změny směnných kurzů i riziko obchodních válek stále hrají v odhadech vývoje v příštím roce svou roli, hlavním faktorem vývoje trhu je přechod od vlastnictví směrem ke spotřebě služeb,“ říká viceprezident výzkumu Gartner John-David Lovelock. „To znamená, že podniky budou ve větším míře využívat cloudové služby, například namísto koupě vlastních serverů. S postupující digitální transformací bude posun k placení za používání služeb pokračovat. Jen tak budou moci podniky zvládat neustálé a rychlé změny, které s digitálními obchodními modely souvisí.“

Nejrychleji poroste segment podnikového software – o 8,3 %, což je dáno zejména růstem modelu SaaS (software dodávaný jako služba) prakticky ve všech subsegmentech, zejména pak v oblasti CRM, jež má úzkou vazbu na zlepšování zákaznické zkušenosti. Software poskytovaný jako služba z cloudu přitom poroste o 22 %, zatímco tradiční licenční modely SW porostou pouze o 6 %. Vedle CRM či ERP, na něž tradičně připadá největší část výdajů, bude velký zájem také o bezpečnost a ochranu soukromí – v příštích 12 měsících je bude nasazovat bezmála 90 % CIO.

Zatímco v letošním roce je očekáván růst segmentu systémů datových center o 6 % coby dozvuk rozsáhlých investic a růstu na trhu serverů, v roce 2019 se trh serverů vrátí k poklesu a celá oblast systémů datových center tak poroste jen o 1,6 %. Vedle podnikového software tak hlavním tahounem trhu budou IT služby, které by měly při růstu o 4,7 % překonat hranici bilionu dolarů. To je ale méně než v letošním roce – jde o první náznak snahy o optimalizaci a konsolidaci výdajů na IT služby, kterou podle průzkumů Gartner plánuje 46 % organizací jako jedno ze tří hlavních opatření s ohledem na očekávané zpomalení ekonomického růstu.

Celosvětové výdaje na koncová zařízení – PC, tablety a mobilní telefony, by měly v příštím roce růst o 2,4 %. Poptávka po PC je stále poměrně silná mezi firmami, zejména s ohledem na upgrade a přechod na Windows 10 (tento trend přetrvá až do roku 2020). Situaci ale může ovlivni nedostatek procesorů Intel, který patrně přetrvá i po většinu příštího roku a bude také příležitostí pro AMD.

„Trhy PC, laptopů a tabletů dosáhly rovnovážného stavu – poptávka ze strany podniků i koncových uživatelů je poměrně stabilní. Výrobci jsou schopni nabídnout jen drobné obměny technologií, což povede ke snaze nabídnout PC jako službu (PCaaS) a uvázat tak zákazníky na víceleté obnovované kontrakty, nebo nabídnout nové kombinace služeb,“ dodává J.D. Lovelock.

Napsat komentář