Banka podpořila podnikatele 15 miliardami korun

průmysl podpora

Podnikatelé od začátku roku do 3. května od Českomoravské záruční a rozvojové banky (ČMZRB) získali 15 miliard korun. Jsou to dvě třetiny podpory, kterou banka firmám poskytla za celý loňský rok, který pro ni byl rekordní. Na programy COVID přitom připadá zhruba osm miliard korun. ČMZRB podnikatelům pomohla profinancovat přes 2600 projektů převážně provozního charakteru. ČTK o tom informovala mluvčí banky Marie Lafantová.

V programech COVID banka schválila úvěry pro více než 1000 živnostníků a malých a středních firem v objemu 8,2 miliardy korun. Program COVID připravilo ministerstvo průmyslu a obchodu ve spolupráci s ČMZRB. V první vlně banka přijala přes 3200 žádostí přesahujících deset miliard korun. V pokračování programu, do kterého byly zapojeny komerční banky, obdržela 5900 žádostí v objemu 19 miliard korun. Živnostníci a malí a střední podnikatelé mohli žádat o bezúročné půjčky do 15 milionů korun.

Hlavní město připravilo COVID Praha pro podnikatele z hlavního města. Program byl vyčerpán za deset minut, přihlásilo se 363 podnikatelů a předpokládaná výše zaručovaných úvěrů je 1,8 miliardy korun. Většina žádostí v první vlně programu byla kvůli pochybením ale zamítnuta. U COVID II a COVID Praha je úspěšnost okolo 90 procent.

COVID III by měl být připraven v květnu, vyčleněno do něj je 150 miliard korun, ČMZRB tak bude moci ručit za úvěry až v objemu 500 miliard korun. Podporu by mělo získat kolem 150.000 živnostníků a podniků s až 500 zaměstnanci. Pro velké exportní firmy se chystá přes Exportní garanční a pojišťovací společnost program COVID plus.

Zdroj: ceskenoviny.cz

Napsat komentář