Až třetina Čechů žije od výplaty k výplatě

Advanto

Čechy čím dál tím víc začíná omezovat tradiční systém měsíční výplaty. Podle průzkumů dlouhodobě až třetina lidí v Česku funguje takzvaně od výplaty k výplatě a není schopna vytvořit si finanční rezervu. Například podle LMC JobsIndexu 60 % zaměstnaných lidí není schopno bez problémů zaplatit jednorázový náklad kolem 10 tisíc korun. To mnohé přivede do kolotoče půjček a hlubších finančních problémů. Český fintechový startup Advanto chce situaci změnit. Nová služba, kterou založila dvojice Martin Fortelný a Jan Kölbl, nabízí zaměstnancům možnost vybrat si část mzdy za odpracovanou práci kdykoli v měsíci.

“V době, kdy prakticky vše kolem nás můžeme řešit téměř okamžitě pomocí pár kliknutí, stále musíme čekat měsíc na výplatu. Lidem se občas stane, že potřebují peníze dříve, než je běžně dostávají. Po výplatě lidé podle našich průzkumů utratí i přes 80 % svých příjmů a po zbytek měsíce hospodaří s méně než 20 % peněz. Musí si tedy výrazně utahovat opasky, nebo sahají po rychlých a drahých řešeních v podobě půjček. To je neefektivní a drahé nejen pro jednotlivce, ale i pro celou společnost,” vysvětluje myšlenku vzniku Advanta jeho spoluzakladatel a CEO Martin Fortelný. Podle něj se nerovnoměrné rozložení peněz v rámci měsíce zdaleka netýká jen nízkopříjmových domácností. Až třetina Čechů žije podle něj od “výplaty k výplatě” bez ohledu na výši příjmů.

Na rozdíl od běžných finančních produktů není tzv. Mzdový bankomat od Advanta spotřebitelský úvěr. “Advanto není úvěrová společnost, ale technologický zprostředkovatel. To znamená, že si uživatel vybírá peníze, které by od zaměstnavatele dostal po konci měsíce. Vybrané peníze nejsou nijak úročeny. V principu to funguje tak, že si zaměstnanec v mobilní aplikaci zjistí, kolik již odpracoval za daný měsíc hodin, a finance, ke kterým tak má přístup. Částku, kterou se rozhodne vybrat, mu následně pošleme na účet, a o tolik ve výsledku dostane nižší výplatu. Uživatele to stojí pouze pár kliknutí v aplikaci a transakční poplatek, jako by si vybíral z bankomatu, tedy pár desetikorun,” popisuje Fortelný. Celý proces je přitom stejný jako u klasického bankovního převodu. Peníze tak uživateli obvykle přijdou okamžitě na bankovní účet a celý proces funguje automaticky, bez lidského zásahu.

Revoluce ve mzdových účtárnách

Nabízená služba je výhodná také pro samotné zaměstnavatele, pro které by vyplácení záloh na mzdy bylo technologicky a personálně velmi náročné, a proto ho běžně nedělají. Nejen že pro ně představuje ideální firemní benefit pro zaměstnace, který firmu nic nestojí, navíc je po spuštění prakticky bezúdržbová. “Systém Advanta jsme navrhli tak, aby se po zapojení stal součástí klientova systému a nijak firmu nezatěžoval. Naopak umožňuje jednoduše provést proces vyplácení částí mzdy, který by jinak pro účetní znamenal hromadu času a papírování. Současně ale nejsme nijak napojeni na bankovní účet koncového uživatele, takže nemusí mít strach o své soukromí,” vysvětluje Jan Kölbl, spoluzakladatel a CTO startupu s tím, že ambicí je přinést chytrou technologii do HR a personálního prostředí firem, a posunout je tak do 21. století.

Ochrana před dluhy, spoření i změna finančího cyklu

Ambicí Advanta je nejen pomoci lidem zvládat nenadálé finanční situace, ale změnit celý ekosystém finančních toků ve společnosti. “Do určité míry je logické, že největší část měsíčních příjmů odtéká lidem do týdne po výplatě. Musí zaplatit nájem, služby, splátky a mnoho dalších poplatků. Rádi bychom proto změnili i přemýšlení bank a dodavatelů různých služeb při výběru plateb. Týdenní nebo dvoutýdenní cyklus může pomoci ekonomice, peníze budou cirkulovat rychleji, platební morálka se zlepší, lidé budou schopni lépe hospodařit s penězi a naplánovat své výdaje. My ale chceme dát lidem především možnost volby, každému totiž vyhovuje něco jiného,” představuje svou vizi Fortelný. Advanto v aplikaci lidem nabízí také finanční vzdělávání a časem má v plánu pomoci klientům ve zdravějším nakládání s penězi například automatizovaným spořením. Pro svou misi navíc získal finanční podporu od českého investora.

“Martin a jeho tým přišli se skvělým nástrojem, který může pomoci statisícům lidí. Právě jejich mise boje za finanční zdraví zaměstnanců a společenský přínos, který má potenciál uspět i za hranicemi, se nám na Advantu od začátku líbí. Advanto přichází se zajímavým konceptem přístupu k výplatě, který nabízí zaměstnancům potřebnou volnost a finanční flexibilitu, díky které by se mohla nejen v Česku zvyšovat finanční stabilita jednotlivců,” komentuje Marek Moravec z tuzemského kapitálového fondu Nation 1, který do startupu investoval téměř 7 milionů korun (250 000 EUR). Finance startup využije zejména na vývoj dalších produktů, hladší integraci se systémy svých klientů a také k expanzi na trhu.

Napsat komentář