Autonomní mobilní roboty v roce 2020

Autonomní mobilní roboty v roce 2020

Společnost Mobile Industrial Robots (MiR), mezinárodní lídr na trhu mobilních robotů, oznámila, že její roboty byly v roce 2020 implementovány organizacemi z mnoha různých sektorů a na různé provozní role – zejména pak v oblasti průmyslové interní logistiky a ochrany zdraví na pracovišti. V poslední době se jednalo například o nasazení ve Schneider Electric v Polsku, Bulharsku, Francii a Itálii, v čínské pobočce farmaceutické společnosti Novo Nordisk, španělské továrně TB Spain Injection zabývající se zpracováním plastů, a v americké továrně Bossard, která je lídrem na trhu spojovacího materiálu. Klíčovým výsledkem robotizace logistických operací v těchto firmách byla zejména optimalizace nákladů a efektivity interní přepravy a zapojení pracovníků do produktivnějších činností.

Trh střední a východní Evropy – 10 % z celkového obratu v roce 2020

Společnost MiR posílila v roce 2020 svoji partnerskou síť v regionu střední a východní Evropy, a to jak na straně distributorů – nových partnerů na Slovensku a v Maďarsku, tak na straně systémových integrátorů. Nejaktivnějšími segmenty při implementaci AMR robotů jsou automobilový a ním související průmysl; nicméně i poptávka z odvětví FMCG a logistiky je velmi dynamická. Vedle Polska, Maďarska a Rumunska zažily významný růst také trhy v České republice a na Slovensku. Podíl regionu střední a východní Evropy na celosvětovém prodeji robotů společnosti MiR představuje v současné době 10 %.

Trh AMR a AGV v hodnotě 1,9 miliardy USD Podle zprávy World Robotics 2020 Service Robots vydané organizací IFR činila na konci roku 2019 velikost globálního trhu s logistickými (AMR + AGV) roboty 1,9 miliardy USD. Společnosti a organizace po celém světě zakoupily 75 tisíc AMR robotů a AGV systémů – o 42 % více než v předchozím roce. IFR odhaduje, že růst tržeb v tomto segmentu zůstane v roce 2020 na podobné úrovni. Klíčovými trendy ovlivňujícími trh jsou digitalizace výroby, flexibilní modely RaaS (Robot jako služba) a zájem o autonomní dezinfekci.

Zpráva organizace IFR zdůrazňuje, že AMR roboty jsou odolné vůči koncentrovaným látkám a UV záření – díky tomu mohou dezinfikovat vybrané oblasti přičemž zamezí jejich kontaktu s personálem. V průmyslových závodech a skladech zase AMR zvyšují efektivitu interní přepravy, snižují náklady na intralogistiku a zajišťují bezpečnost, zejména v dynamickém prostředí.

Napsat komentář