Automobilky zastaví provoz

automobilky toyota

Výroba v automobilce Škoda Auto se zastaví tuto středu ve 22:00, obnovena bude v neděli 5. dubna ve 22:00, řekl odborový předák Jaroslav Povšík. Zastavení výroby souvisí s nynějším šířením nového koronaviru. Automobilka se zatím oficiálně nevyjádřila. Škoda Auto je v Česku stěžejní firmou, má subdodavatele z celé republiky. Podle Sdružení automobilového průmyslu představuje Škodovka pro mnoho českých dodavatelů pětinu až 30 procent jejich produkce.

Zaměstnanci budou od 18. března do 29. března dostávat 70 procent platu, poté 75 procent. Ve firmě jsou již dva potvrzené případy nákazy koronavirem, píše vedení automobilky v dopise zaměstnancům.

Zastavení výroby Škodovky může ovlivnit i zaměstnanost v dodavatelských společnostech. Samotná automobilka zaměstnává v Česku zhruba 34.000 lidí, dalších zhruba 3000 lidí pracuje ve Škodě prostřednictvím pracovních agentur.

Kolínská automobilka Toyota Peugeot Citroën Automobile (TPCA) zastaví kvůli šíření nového koronaviru od 25. března, tedy od středy příštího týdne výrobu. Přerušena by mohla být až do pátku 17. dubna, řekl ČTK mluvčí TPCA Tomáš Paroubek.

V TPCA pracuje v současnosti zhruba 2500 lidí a firma představuje jednoho z největších exportérů v České republice a zároveň největšího zaměstnavatele na Kolínsku. Jaký bude mít zastavení výroby na firmu dopad, mluvčí neuvedl.

Letos chce automobilka investovat víc než 180 milionů eur (asi 4,5 miliardy Kč) do nových technologií se zaměřením na rozšíření kapacity výroby. V plánu je je stavba tří nových hal pro skladování, logistiku a další výrobní operace. Firma kvůli tomu přijme až 1000 nových zaměstnanců.

Od 1. ledna 2021 převezme společný kolínský závod Toyota, i poté se zde budou vyrábět auta všech tří značek. Výrobu navíc doplní nový model Toyota Yaris, především kvůli tomu firma investuje do rozšíření závodu. Z linky zde budou sjíždět auta s benzinovým a hybridním pohonem.

Zdroj: ČTK

Napsat komentář