Americké akcie jsou předražené

americké akcie

Americké akcie v poslední dekádě byly oproti svým největším konkurentům – evropským akciím – výrazně hodnotnější. Zatímco dle indexu S&P 500 nabídly evropské akcie zhodnocení kolem sedmdesáti procent, americká konkurence byla až třikrát výhodnější. Tento průběh má ale za následek fakt, že americké akcie jsou v současnosti předražené, obchodníkům se nevyplatí je nakupovat a na trhu se tak objevuje prostor pro podhodnocené evropské, ale také akcie asijské, jejichž trh je v současnosti nejprogresivnější.

Akciový trh se velmi rychle mění. Na začátku nového milénia by přední obchodníky a finanční stratégy ani nenapadlo obchodovat jinde než na americkém trhu. Byl zdaleka nejvyspělejší, s trochou nadsázky by se dalo říci, že před patnácti lety, pokud by finanční analytik chtěl obchodovat například na francouzském trhu, musel by dojet do Paříže, najít si brokera s přístupem na pařížskou burzu, vyřešit nezbytnou administrativu a až poté by mohl začít obchodovat na tamní burze. Ve Spojených státech už tehdy investoři obchodovali jednoduše a rychle přes internet.

V Evropě je nejvíce registrovaných listinných akcií, Asie se dotahuje

O tom, že v současnosti americký akciový trh už nemá takové výsadní postavení jako v nedávné minulosti, nejlépe vypovídají čísla. V USA je v současnosti zhruba 4 400 zalistovaných akcií, v Kanadě 3 300, v Evropě jich přes šest tisíc a jen Čína a Japonsko jich mají dohromady více než sedm tisíc. Právě Asie je z několika důvodů pro investiční stratégy velmi lákavá.

Napsat komentář