Agentura Moody’s snížila rating Eqiufaxu

Agentura Moody's

Finančně poradenská společnost Moody’s pravidelně hodnotí akciové společnosti a poskytuje investiční poradenství. Jejich rating lze ve finančním světě přirovnat k Michelinským hvězdám z gastronomie.

Poprvé v historii nyní Moody’s při hodnocení ratingu zhodnotila i míru rizika kybernetické bezpečnosti, protože společnost dlouhodobě trpí porušováním integrity osobních dat. Equifax je jedním z velkých registrů dlužníků ve Spojených státech, pokud by spravoval údaje i o občanech Evropské unie, mohlo by jeho konání zajímat též Evropskou komisi.

„Zvýšený důraz na kybernetickou bezpečnost pro všechny společnosti orientované na data, což je pro společnost Equifax obzvláště akutní, nás vede k očekávání, že vyšší náklady na kybernetickou bezpečnost budou i v dohledné době i nadále ohrožovat zisk společnosti a volný peněžní tok,“ uvedl Moody’s. Zároveň zpráva Moody’s uvádí, že Equifax nebude v takovém hodnocení jediný a že pracuje na metodikách, jak úroveň rizika takových společností zapracovat do ratingu.

Míra zabezpečení vlastních dat, bude důležitým faktorem k posuzování hodnoty společnosti a její zajímavosti pro investory. Mezi nejohroženější patří společnosti, které právě s daty osob pracují, tedy finanční společnosti, firmy zabývající se obchodem s cennými papíry, nemocnice, poskytovatelé infrastruktury.

Equifax čelil velkému úniku dat v roce 2017, ukradená data dosud nebyla nalezena, je tedy velmi pravděpodobné, že by byla zneužita zahraničními zpravodajskými službami. Z našeho pohledu by šlo o mezery jak v zákoně o kybernetické bezpečnosti, tak s novým zákonem o zpracování osobních údajů, které se v tomto případě prolínají.

Tento případ je velmi zajímavý především pro nás. Jak se postavíme k podobným problémům?

Petr Gondek, DPO, managing director GDPR Support s.r.o.

Napsat komentář