AAA: 30 % zákazníků kupuje kombi, 28 % hatchback a 21 % SUV

AAA prodej SUV MPV kombi

Letošní léto se jako vloni většina Čechů vydává za poznáváním po České republice nebo upřednostňují dovolenou na chatách a chalupách. Proto také stoupá zájem o vozy kombi, SUV a MPV, které mají pro tento typ dovolené ideální parametry. Nejvýraznější nárůst je v kategorii luxusnějších modelů, jako jsou například BMW 3 nebo Škoda Superb. Vyplynulo to z analýzy prodejce ojetých automobilů, sítě AAA AUTO.

Letošní letní prázdniny nás donutily ke změně našich zvyklostí, proto se mnoho z nás rozhodlo namísto leteckého zájezdu investovat do automobilu. Výrazně stoupl zájem o kombi, SUV a MPV. „Podíl prodaných kombíků se za poslední měsíc vyšplhal na třicet procent a jde tak o nejprodávanější variantu vozu. Zákazníci kvůli pandemickým opatřením omezili cestování hromadnou dopravou, proto větší vozy válcují ty menší, jako jsou například hatchbacky, které byly donedávna nejprodávanější variantou. SUV se pohybuje v poměru k ostatním variantám na dvaceti jedna procentech. Nejvíce ale vzrostla poptávka po MPV, kterých se jen v červenci prodalo o dvacet šest procent více než před rokem,“ uvedla Karolína Topolová, generální ředitelka a předsedkyně představenstva skupiny AURES Holdings, provozovatele sítí autocenter AAA AUTO. „Letošní letní sezóna patří obecně k těm nejsilnějším v naší historii, což potvrzuje i fakt, že jsme v červenci prodali vůbec nejvíce automobilů ve srovnání s předchozími červenci za dobu téměř třicetileté historie. V rámci skupiny jsme prodali přes osm tisíc sedm set automobilů,“ doplnila Topolová.

Přestože žebříček oblíbenosti velkoprostorových automobilů vedou stále Škoda Octavia (10,7 %), Škoda Fabia (6,3 %) a Volkswagen Passat (5,6 %), oproti loňsku se jich prodalo v síti autocenter AAA AUTO daleko méně. V případě Škoda Fabia poklesl zájem dokonce o 15,3 %. Do popředí se začínají dostávat i donedávna o něco méně oblíbené modely. Například zájem o BMW 3 se za poslední měsíc zdvojnásobil. V kategorii luxusních vozů roste i zájem o Škodu Superb, která je zároveň čtvrtým nejprodávanějším automobilem letošního léta.

„Pandemie a změna cestovatelských zvyklostí Čechů ovlivňuje i nároky na výbavu automobilů. Přestože komfortní prvky jsou stále na vzestupu, pozorujeme výraznější skok v zájmu o ně. Například automatickou převodovku volí u větších automobilů o osmnáct procent více zákazníků než vloni a poptávka tak tvoří již téměř třetinu ze všech prodaných vozů. To je nejvíce v naší historii,“ upozornila Karolína Topolová. Oproti loňsku vzrostl i zájem o vozy s náhonem na všechna čtyři kola. Naopak tomu je v případě volby paliva, kde diesel poráží benzín a další alternativní paliva s podílem 60 %, a to i přesto, že poptávka po benzínech u velkoprostorových automobilů posílila o 16 %.

TZ

@RadekVyskovsky

Napsat komentář

Events

Fresh IT 2023 za dveřmi

Přijďte 30.3.2023 na FRESH IT – 7. ročník odborné konference pro IT profesionály. Na programu celého dne jsou nejnovější změny a trendy v oblasti informačních

Číst dále »