88 procent Čechů používá Facebook ke sdílení informací

Češi stále nejčastěji ke sdílení svých příspěvků používají sociální síť Facebook, s odstupem následuje Instagram a WhatsApp. Zatímco Facebook ke zveřejňování informací volí 88 procent uživatelů internetu, v případě Instagramu je to 39 procent a přes WhatsApp 35 procent. Další sociální sítě, jako je TikTok, Twitter nebo LinkedIn, používají spíše pasivně. Vyplývá to z červnového průzkumu Ipsos mezi 500 uživateli.

Lidé nejčastěji sdílí momentky z různých zážitků (30 procent), významné životní události a jubilea (20 procent), informace, jakých událostí se plánují zúčastnit (15 procent) a snímky vlastních dětí, kde je jim vidět do tváře (11 procent). Rizikové příspěvky s osobními údaji někdy sdílela dvě procenta Čechů.

Češi se zpravidla nesetkávají s tím, že by sdíleli nějakou informaci, které by později litovali. V průzkumu to uvedlo 64 procent dotázaných. Šikaně či posměchu čelily přibližně tři procenta dospělých uživatelů. Velmi málo lidí také přiznává, že by sdíleli nějakou dezinformaci. Sdílení obsahu, který se později ukázal jako nepravdivý, přiznávají jen tři procenta dotázaných.

Téměř polovina (42 procent) českých uživatelů sdílí aktivně obsah jen s přáteli nebo sledujícími, které je nutné předem schvalovat, rovná třetina sdílí s rodinou a nejbližšími přáteli. Desetina uživatelů sdílí obvykle příspěvky veřejně a srovnatelný počet uživatelů prohlašuje, že aktivně obsah nesdílí vůbec.

Spolehlivé heslo využívá podle průzkumu třetina uživatelů, nejčastěji lidé mezi 31 a 40 lety a nad 51 let. Pomocí vícefázového ověření se přihlašuje 15 procent lidí, častěji tak činí muži. Desetina uvádí, že využívá vždy unikátní kombinaci jména a hesla. Čím starší uživatel je, tím spíše dbá na toto pravidlo.

Zdroj: Eset

 

Napsat komentář