155MW turbína pro Varšavu

parní turbína

Další turbína vyrobená v plzeňských dílnách zná svou cílovou destinaci. Dvoutělesová parní turbína typu DST-S10 zamíří do nové elektrárny na břehu řeky Visly ve varšavské čtvrti Žeráň. Tam bude turbína o výkonu 155 MW fungovat v nově budovaném paroplynovém cyklu, který zvýší současnou kapacitu elektrárny o 80 %. Kromě turbíny koncern do Varšavy dodá také generátor a veškeré související zařízení pro provoz.

Cílem konsorcia společností Mitsubishi Hitachi Power Systems Europe a Polimex-Mostostal je vybudování nového paroplynového cyklu v areálu elektrárny. Nový blok o celkovém výkonu 490 MW tak navýší současnou kapacitu elektrárny Žeráň CCPP o 80 %.

Kromě samotné dvoutělesové parní turbíny s axiálním výstupem o celkovém výkonu 155 MW společnost Doosan Škoda Power dodá i veškeré související zařízení nutné pro bezpečný a spolehlivý provoz dodávaného turbosoustrojí, jako je řídící systém a polní instrumentace, kondenzátor komínkové páry, olejový systém, elektroinstalace, armatury, izolace, potrubní rozvody, protihlukový kryt, nebo systém pro měření a diagnostiku vibrací. Sesterská společnost Doosan Heavy Industries & Construction se na projektu podílela dodáním kompatibilního generátoru.

Doosan Škoda Power kromě designu turbíny zajišťuje také montáž a odborný dohled po dobu přípravných prací i samotného provozu. Závěrem ledna tohoto roku byla v plzeňském závodu provedena úspěšná kontrolní montáž dodávané technologie, které se zúčastnili i členové konsorcia projektantů a provozovatele elektrárny. „Kontrolní montáž proběhla bez problémů a turbína je spolu s ostatními komponenty připravená k odeslání na stavbu,“ shrnuje současný stav projektu jeho manažer Stanislav Bálint ze společnosti Doosan Škoda Power.

Montáž turbosoustrojí by podle předpokladů měla začít v dubnu letošního roku. Dokončení celého projektu se podle harmonogramu předpokládá v roce 2020. Na montáž a následné uvedení turbíny do plného provozu přímo na místě dohlédnou inženýři společnosti Doosan Škoda Power. Kromě elektrárny Žeráň dodala firma turbíny také do provozů v polském Zábřehu, Płocku, Tychách nebo Stalowe Wole.

Napsat komentář

konference Future Cyber Defence 12. 10. 2023
Events

Future Cyber Defence

Jako mediální partneři Vás zveme na panelovou diskusi Future Cyber Defence, která navazuje na konferenci SCADA SECURITY a předchází konferencím připravovaným na rok 2024. Jednotlivá

Číst dále »