155MW turbína pro Varšavu

parní turbína

Další turbína vyrobená v plzeňských dílnách zná svou cílovou destinaci. Dvoutělesová parní turbína typu DST-S10 zamíří do nové elektrárny na břehu řeky Visly ve varšavské čtvrti Žeráň. Tam bude turbína o výkonu 155 MW fungovat v nově budovaném paroplynovém cyklu, který zvýší současnou kapacitu elektrárny o 80 %. Kromě turbíny koncern do Varšavy dodá také generátor a veškeré související zařízení pro provoz.

Cílem konsorcia společností Mitsubishi Hitachi Power Systems Europe a Polimex-Mostostal je vybudování nového paroplynového cyklu v areálu elektrárny. Nový blok o celkovém výkonu 490 MW tak navýší současnou kapacitu elektrárny Žeráň CCPP o 80 %.

Kromě samotné dvoutělesové parní turbíny s axiálním výstupem o celkovém výkonu 155 MW společnost Doosan Škoda Power dodá i veškeré související zařízení nutné pro bezpečný a spolehlivý provoz dodávaného turbosoustrojí, jako je řídící systém a polní instrumentace, kondenzátor komínkové páry, olejový systém, elektroinstalace, armatury, izolace, potrubní rozvody, protihlukový kryt, nebo systém pro měření a diagnostiku vibrací. Sesterská společnost Doosan Heavy Industries & Construction se na projektu podílela dodáním kompatibilního generátoru.

Doosan Škoda Power kromě designu turbíny zajišťuje také montáž a odborný dohled po dobu přípravných prací i samotného provozu. Závěrem ledna tohoto roku byla v plzeňském závodu provedena úspěšná kontrolní montáž dodávané technologie, které se zúčastnili i členové konsorcia projektantů a provozovatele elektrárny. „Kontrolní montáž proběhla bez problémů a turbína je spolu s ostatními komponenty připravená k odeslání na stavbu,“ shrnuje současný stav projektu jeho manažer Stanislav Bálint ze společnosti Doosan Škoda Power.

Montáž turbosoustrojí by podle předpokladů měla začít v dubnu letošního roku. Dokončení celého projektu se podle harmonogramu předpokládá v roce 2020. Na montáž a následné uvedení turbíny do plného provozu přímo na místě dohlédnou inženýři společnosti Doosan Škoda Power. Kromě elektrárny Žeráň dodala firma turbíny také do provozů v polském Zábřehu, Płocku, Tychách nebo Stalowe Wole.