Unikátní projekt na záchranu lidských životů zahájili krajští zdravotničtí záchranáři s plzeňskými dronaři. Testovat budou tzv. přepravní drony pro dopravu zdravotnického materiálu do míst, kam se sanitka nedostane dostatečně rychle. V některých případech může být totiž rychlé použití například AED přístroje naprosto zásadní pro přežití pacienta. V pilotním projektu realizovaném v lokalitě Líně chtějí záchranáři s dronaři testovat logistiku, spojení, vzdálenost doletu či konektivitu přes mobilní sítě. Tento plán je v České republice vůbec prvním svého druhu a ve své podstatě představuje revoluční krok k využití dronů při záchraně lidských životů a v krizových situacích.
Právě včasné použití automatického externího defibrilátoru známého jako AED hraje u záchrany osob s náhlou zástavou oběhu zásadní roli. „Už po 5 minutách za standardních podmínek dochází k nezvratnému poškození mozku. Každá minuta nečinnosti, zejména pokud není prováděna zevní srdeční masáž, znamená o 10–15 % snížení pravděpodobnosti přežití. Naopak pokud je AED použito do 3 až 5 minut, šance na přežití může dosáhnout až 70 %. Proto je velice důležité včasné provedení defibrilace tam, kde je indikována. Po 10 minutách nečinnosti a bez použití AED je šance na přežití prakticky již nulová,“ vysvětlil ředitel ZZS PK Pavel Hrdlička. Doplnil, že použít AED přístroj zvládne každý z nás. Důležité je včas zahájit resuscitaci a naslouchat operátorovi tísňové linky ZZS.
Pilotní projekt má za cíl otestovat nejen technické parametry dronů, ale také logistiku a konektivitu v reálných podmínkách. „Simulace budeme provádět přibližně jeden rok, musíme otestovat dolet dronu, výdrž baterií, spojení přes mobilní 5G síť, zátěž, kterou dron unese, nebo testování spojení kamery, která operátorovi tísňové linky přinese obraz dané situace. Strategický bude i výběr vhodných lokalit, kde se bude nacházet takzvaná garáž pro výměnu baterií dronu. Bavíme se spíše o odlehlých nebo horských oblastech. Stroje, které budeme při testování používat, mají řadu bezpečnostních certifikací a jsou vybaveny pokročilými systémy, včetně padáku pro případ nouze. Projekt logicky vyžaduje i úzkou spolupráci s Úřadem pro civilní letectví ČR,“ popsal detaily Luděk Šantora, ředitel Správy informačních technologií města Plzně, pod kterou Drony SIT patří.
Nový dron DJI FlyCart 30 pro přepravu nákladů o hmotnosti do 30 kg je prvním strojem svého druhu ve flotile Drony SIT. Využívat ho dronaři plánují i v jiných krizových situacích.
Plzeňské Drony SIT jsou součástí integrovaného záchranného systému od roku 2018. Nový pilotní projekt na transport zdravotnického materiálu svým rozměrem přesahuje běžnou spolupráci města Plzně a Plzeňského kraje.
TZ
Foto: plzensky-kraj.cz
Zdroj: eGOVERNMENT.NEWS