Výdaje na vědu a výzkum by se měly v roce 2024 snížit na 37,782 miliardy korun

věda a výzkum finance

Výdaje na vědu, výzkum a inovace by se měly v příštím roce snížit na 37,782 miliardy korun. Vyplývá to z návrhu státního rozpočtu na rok 2024 zveřejněného v legislativní knihovně vlády. Rozpočet Akademie věd (AV ČR) by se měl ale oproti letošnímu roku zvýšit zhruba o 72 milionů, podle předsedkyně AV ČR Evy Zažímalové se v porovnání s původním návrhem ministerstva financí (MF) jedná o zřetelný nárůst. Ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová (TOP 09) na dotaz ČTK uvedla, že jednání o výdajích na vědu stále pokračují.

„Tento návrh rozpočtu je za dané rozpočtové situace pro Akademii věd přijatelný. Sice nám neumožní další rozvoj, ale pro udržení alespoň současné úrovně postačuje, samozřejmě za předpokladu, že se podaří snížit přetrvávající vysokou míru inflace a udržet ceny energií v přijatelných mezích,“ řekla ČTK Zažímalová.

Akademie věd by v příštím roce měla pracovat s 7,249 miliardami korun. V původním návrhu chtělo MF rozpočet AV ČR snížit na 6,566 miliardy korun, tedy podobnou částku, s jakou pracovala v roce 2020. Zažímalová v červnu varovala, že takové snížení by ohrozilo fungování ústavů i pracovní místa. AV ČR i akademici zároveň upozorňovali na nebezpečí odchodu českých vědců do zahraničí i propadu české ekonomiky.

V původním návrhu počítalo ministerstvo financí se snížením rozpočtu na vědu na 35,8 miliardy korun, jednalo by se o snížení o 0,45 procenta HDP. Proti tomuto návrhu se ohradili vědci, akademici, rektoři, ale i svaz průmyslu a obchodu. Ministryně pro vědu označila v minulosti takové snížení za hazard s budoucností Česka.

Vlastní návrh na rozpočet pro vědu předložila vládě i Rada pro výzkum, vývoj a inovace, ta počítala s částkou o 47,8 miliardy Kč. Návrh rady vzala vláda na vědomí koncem června, od té doby se uskutečňovala jednání o výši rozpočtu mezi ministry. „Jednání o celkové výši výdajů na vědu, výzkum a inovace pro příští rok stále probíhají,“ řekla ČTK Langšádlová.

Se snižováním rozpočet na vědu nesouhlasila v červnu ani grantová agentura (GA ČR). V minulosti uvedla, že snížení rozpočtu na vědu, výzkum a inovace by znamenalo nedostatek peněz na nové vědecké projekty. Podle současného návrhu MF by GA ČR měla pracovat s 4,6 miliardami korun, o 57 milionů méně než letos. Rozpočet Technologické agentury by se měl snížit o více než miliardu na 5,29 miliardy korun.

Ministerstvo financí předložilo vládě návrh státního rozpočtu na příští rok se schodkem 252 miliard korun. Příjmy by podle návrhu měly být 1,921 bilionu korun, meziročně se sníží o 0,3 procenta. Výdaje by měly klesnout o 2,2 procenta na 2,173 bilionu korun. Ministr financí Stanjura (ODS) nepředpokládá změnu plánovaného schodku, debata se podle něj povede o výdajích jednotlivých kapitol.

TZ

Napsat komentář