I přes výzvy, kterým firmy čelí (mezinárodní konflikty, nejistota na trhu), pokračují ve svých iniciativách v oblasti udržitelnosti. Ukazuje se, že regulace a technologie jsou důležitou součástí tohoto pokroku, přičemž dvě třetiny tvrdí, že bez klimatických technologií by své cíle v oblasti udržitelnosti nedosáhli. To ukazuje nová zpráva od Capgemini s názvem „Svět v rovnováze 2024“, která shrnuje tříletý pokrok firem v oblasti udržitelnosti. Zpráva upozorňuje na zlepšení v oblastech jako cirkulární ekonomika, udržitelný design, hospodaření s vodou a ochrana přírody. Některé problémy, například emise ze scope 3, ale přetrvávají.
Firmy společně zintenzivňují své aktivity v oblasti udržitelnosti a jejich schopnost zavádět tyto postupy se zlepšuje. Letos 84 procent manažerů věří, že jsou na dobré cestě k dosažení svých emisních cílů. Před dvěma lety to bylo méně. Vidíme také kladení většího důrazu na recyklaci – tři čtvrtiny manažerů uvedlo, že recyklace je důležitou součástí jejich strategie, oproti 53 procentům v roce 2022. Také přibližně dvě třetiny firem upravují design produktů, aby snížily závislost na fosilních palivech, v roce 2022 to byla méně než polovina. Kromě toho tři čtvrtiny vedoucích pracovníků zavedly program pro hospodaření s vodou, což je nárůst oproti 55 procentům v roce 2022.
I když manažeři v roce 2023 plánovali navýšit investice do udržitelnosti, realita byla jiná – průměrně investovali 0,82 procent svých příjmů, což je méně než 0,92 procent v roce 2023.
Spotřebitelé jsou proti loňsku ještě skeptičtější
Spotřebitelé chtějí, aby firmy byly transparentnější, a ještě více se zapojovaly do snižování emisí. Tři čtvrtiny dotázaných očekává, že společnosti budou v roce 2024 hrát větší roli v boji proti dopadům změny klimatu. Ačkoliv firmy zvyšují své úsilí, lidé jsou vůči jejich snahám stále skeptičtější – více než polovina si myslí, že aktivity firem v oblasti udržitelnosti jsou pouhým greenwashingem, což je nárůst oproti 33 % v roce 2023.
Geopolitika a regulace ovlivňují snahy o udržitelnost
Manažeři v odpovědích průzkumu poukázali na předpisy související s klimatem jako na klíčovou hnací sílu projektů udržitelnosti. Celé tři čtvrtiny vedoucích pracovníků se domnívá, že regulace v oblasti udržitelnosti je nezbytná pro dosažení globálních cílů v oblasti klimatu, a téměř dvě třetiny dokonce souhlasí s tím, že bez regulace by jejich společnost mnoho aktivit v oblasti ochrany životního prostředí nezahájila.
Celosvětově 73 procent manažerů souhlasí, že evropská směrnice o reportování udržitelnosti (CSRD) zlepšuje možnosti měření výsledků. I tak firmy stále zaostávají v reportování emisí, zejména ve scope 3. Jen třetina firem, které mají povinnost reportovat podle CSRD v roce 2025, tvrdí, že budou připraveny měřit své emise ve scope 3, zatímco na scope 1 je připraveno 86 procent.
„V České republice pozorujeme rostoucí úsilí našich klientů v oblasti udržitelnosti. Mnozí však stále čelí výzvám spojeným se sběrem relevantních dat a zajištěním jejich kvality, což je klíčové pro efektivní směřování organizace k naplnění cílů udržitelnosti,“ sdělil Bernd Bugelnig, Country Manager Capgemini Česká republika
Napětí mezi USA a Čínou, války na Ukrajině a na Blízkém východě a energetická krize v Evropě způsobují narušení dodavatelských řetězců a nejistotu v oblasti státního financování. Dvě třetiny manažerů říká, že geopolitika ovlivňuje jejich investice do udržitelného rozvoje, a 69 procent se obává vlivu politické nejistoty v USA. Největší obavy mají švédští manažeři (75 procent), následovaní těmi z USA (71 procent) a Indie (59 procent).
TZ
Zdroj: eGOVERNMENT.NEWS