Ruští oligarchové se chystají koupit Yandex za 7 miliard dolarů

Miliardáři Vladimir Potanin a Vagit Alekperov se ucházeli o kontrolní podíl ve vyhledávači Yandex NV, uvedla agentura Bloomberg, která cituje nejmenované osoby obeznámené s touto záležitostí.

Dohoda by údajně ocenila společnost na zhruba 7 až 7,5 miliardy dolarů a konsorcium by získalo nejméně 51procentní podíl v ruském podnikání Yandexu. Na svém vrcholu byla společnost oceněna na 30 miliard dolarů.

Zatímco holdingová společnost Yandex technicky sídlí v Nizozemsku již více než deset let, ruské vazby společnosti ji vystavily dopadům války na Ukrajině. Prodala řadu jednotek a spoluzakladatel a generální ředitel společnosti Arkadij Volozh rezignoval poté, co se na něj zaměřily sankce EU.

Společnost byla také stažena z burzy v New Yorku a v současné době čelí vyřazení z burzy Nasdaq. Údajně se snaží oddělit mnoho svých mezinárodních podniků od ruských subjektů.

Společnost vykázala tržby ve výši 14,1 miliardy rublů za 1. čtvrtletí 2023, ale upravenou ztrátu EBITDA ve výši 11 miliard rublů. Čistý zisk činil 5,8 miliardy RUB.

Bloomberg uvádí, že Kreml bude muset podepsat poslední skupinu kupujících, takže rozhodnutí představenstva bude považováno za „doporučení“. Meduza však hlásí, že prezident Vladimir Putin se již dohodl na prodeji potenciálním kupcům.

Meduza uvádí, že součástí nabídky jsou také ocelářský magnát Alexej Mordashov a VTB Bank.

Vladimír Potanin je vlastníkem konglomerátu Interros Holding. Alexey Mordashov je hlavním akcionářem největší ruské ocelářské a těžařské společnosti Severstal. Vagit Alekperov je zakladatelem ropné společnosti Lukoil. VTB Bank je ruská většinově státní banka a je již menšinovým akcionářem Yandexu.

Mezi další kupce, kteří se údajně chtějí připojit ke konsorciu, patří majitel ruské plynárenské společnosti Novatek Leonid Mikhelson; bývalý majitel fotbalového klubu Chelsea a menšinový akcionář Yandexu Roman Abramovich; a Jurij Kovalčuk, blízký přítel Putina, nahlásil svého „osobního bankéře“.

Státní ruský fond přímých investic se ucházel o příležitost investovat do technologické společnosti, stejně jako ocelářský magnát Victor Rashnikov.

Fond manažerů složený z vedoucích pracovníků společnosti Yandex se může stát největším akcionářem společnosti s hlasovacím právem, který bude sloužit jako „kolektivní náhrada za Volozh“ při přijímání manažerských rozhodnutí.

Potanin, Abramovič a Alekperov jsou všichni pod sankcemi ve Spojeném království a první dva jsou také pod sankcemi USA.

Abramovičova tisková kancelář řekla Bloombergu, že o nákupu žádných akcií nevyjednává. Zbytek zúčastněných stran se odmítl vyjádřit.

Zdroj: datacenterdynamics.com

 

Napsat komentář