Rada EU schválila posílení Agentury pro kybernetickou bezpečnost (ENISA)

V rámci maďarského předsednictví, Rada Evropské unie přijala závěry týkající se posílení Agentury EU pro kybernetickou bezpečnost (ENISA). Podle těchto závěrů se ENISA v uplynulých dvou desetiletích osvědčila jako klíčová složka evropského ekosystému kybernetické bezpečnosti.

Zoltán Kovács, maďarský státní tajemník pro mezinárodní komunikaci a vztahy, uvedl: „Význam agentury ENISA při řešení kybernetických bezpečnostních hrozeb, jejichž úroveň, složitost a rozsah se v posledních letech výrazně zvýšily, je nedocenitelný.“ Dále dle jeho slov tyto komplexní závěry přispějí k vytvoření robustního a odolného digitálního prostoru v Evropě. Kovács zdůraznil, že klíčovými prvky pro řešení současných i budoucích výzev budou trvalá spolupráce, stanovení priorit v rámci úkolů a zdrojů, a zjednodušení složitého kybernetického prostředí.

Rada v závěrech konstatuje, že rozšíření úloh ENISA je důsledkem nedávných legislativních iniciativ, jako je Akt o kybernetické odolnosti či revidovaná směrnice o bezpečnosti sítí a informací (NIS 2). Tyto zákony agentuře svěřily další úkoly, což podle Rady odpovídá rostoucí komplexitě a rozsahu kybernetických hrozeb. Rada rovněž doporučuje, aby tento nárůst úkolů byl zohledněn v odpovídajících zdrojích, a zároveň upozorňuje na potřebu stanovit priority a spolupracovat s dalšími aktéry v oblasti kybernetiky, aby se předešlo zdvojování úkolů.

Dále závěry uznávají, že ENISA poskytuje členským státům podporu při rozvoji a provádění politik. Nicméně Rada vyzývá k dalším zlepšením, zejména v oblasti rozvoje evropských systémů certifikace kybernetické bezpečnosti a zřízení jednotné platformy pro podávání zpráv.

Závěry také zdůrazňují významný přínos ENISA v oblasti zlepšování společného situačního povědomí a rozvoje společné reakce na rozsáhlé kybernetické incidenty či krize. V tomto kontextu se Rada rovněž zaměřuje na potřebu další spolupráce s Evropskou komisí, Evropskou službou pro vnější činnost (ESVČ), sítěmi týmů pro reakce na počítačové bezpečnostní incidenty (CSIRT) a Evropskou sítí styčných organizací pro řešení kybernetických krizí (EU-CyCLONe).

V neposlední řadě závěry podtrhují důležitost spolupráce ENISA s dalšími aktéry v kybernetickém ekosystému, jako jsou Služba kybernetické bezpečnosti pro orgány EU (CERT-EU), Evropské centrum kompetencí pro kybernetickou bezpečnost, Europol, stejně jako s mezinárodními organizacemi, partnery a soukromým sektorem.

TZ

Zdroj: eGOVERNMENT.NEWS  

​ 

Napsat komentář