Průzkum: Pro zákaz TikToku je polovina Američanů, proti 32 procent

Přesně polovina Američanů podporuje celonárodní zákaz sociální sítě TikTok, proti se naopak staví 32 procent a zbytek na věc nemá jasný názor. Vyplývá to ze zveřejněného průzkumu agentur Reuters a Ipsos. Americký prezident Joe Biden v dubnu podepsal zákon, který mateřské společnosti sítě, čínské firmě ByteDance, dává 270 dní na to, aby odprodala americká aktiva TikToku, jinak bude čelit zákazu. Opatření vyplývá z obav amerických činitelů, že síť může být špionážním nástrojem Komunistické strany Číny, což TikTok popírá.

S tvrzením, že čínská vláda TikTok používá k „ovlivnění amerického veřejného mínění“, souhlasilo 58 procent respondentů, nesouhlasilo kolem 13 procent. Asi 46 procent Američanů se domnívá, že Čína „využívá aplikaci ke sledování běžných Američanů“.

Šéf sítě Shou Zi Chew loni při slyšení v americkém Kongresu argumentoval tvrzením, že data uživatelů sítě byla vždy uložená ve Spojených státech nebo v Singapuru a že TikTok informace o 170 milionech Američanů, kteří síť využívají, komunistickému vedení nikdy nepředával, ani tak činit nebude. Za opatření k zabezpečení dat firma podle svého prohlášení vydala přes 1,5 miliardy dolarů (35,2 miliardy korun), píše Reuters.

Biden svým podpisem zákona stanovil 19. leden jako termín, do kdy se musí ByteDance TikToku v USA zbavit. Termín může být prodloužený o tři měsíce v případě, že americká vláda uzná, že čínská firma ve věci učinila viditelný pokrok. ByteDance oznámila, že svoji videoaplikaci prodat nehodlá a že americký zákon napadne u soudu, jelikož jej považuje za protiústavní; odvolává se na narušování svobody projevu.

Průzkum provedly Reuters a Ipsos na vzorku 1022 dospělých Američanů s možnou statistickou chybou tří procentních bodů.

TZ/ČTK

Napsat komentář