Od ledna 2024 je minimální měsíční mzda 18 900 korun

Nejnižší úroveň zaručené mzdy

Návrh Ministerstva práce a sociálních věcí schválila vláda v prosinci 2023. U nejnižší zaručené mzdy (první skupina profesí) jsou částky stejné jako u minimální mzdy.

Nejméně zaručenou mzdu musejí zaměstnanci za svou práci dostat, u jednotlivých profesí se ovšem výrazně liší. Pokud nedosáhne odměna nejnižší stanovené úrovně podle zákoníku práce, musí firma zaměstnanci rozdíl doplatit. Neplatí to pouze v případě, že je jeho mzda sjednána v kolektivní smlouvě, kde jsou jiná pravidla.

Zaměstnavatelé, respektive jejich zástupci z podnikatelských svazů a organizací považují zaručené mzdy za přežitek. Měly by se podle nich zrušit minimálně pro soukromý sektor. Vyšší mzdy prý zajistí jen stoupající produktivita práce.

Nejnižší zaručená mzda naroste v roce 2024 jen u některých zaměstnanců, kteří nepobírají minimální plat, a to o 1 600 až 3 200 korun. Polovina sazeb zůstane stejná jako v roce 2023. Navýšení se týká profesí, které představují jeden a půl milionu zaměstnanců v soukromé sféře.

Zaručená mzda nesmí být nižší než minimální. Na rozdíl od ní se ale netýká smluv o činnostech mimo pracovní poměr (tedy dohod o provedení práce a dohod o pracovní činnosti). To znamená, že jako brigádník vyšší než minimální příjem zaručen nemáte. Zaručená mzda platí pro zaměstnance, kde mzda není sjednána kolektivní smlouvou.

Zdroj: businessinfo.cz

Napsat komentář