Objem českého knižního trhu loni meziročně klesl o 250 milionů Kč na 8,4 miliardy Kč

Vývoj celkového tuzemského knižního trhu za posledních pět let

Objem českého knižního trhu loni dosáhl přibližně 8,4 miliardy korun, meziročně je to pokles zhruba o 250 milionů korun, tedy přibližně tři procenta. Obrat prodaných tištěných knih přitom dosáhl 7,8 miliardy korun, což je nejméně za posledních pět let a meziročně to znamená pokles asi 3,5 procenta. Naopak nadále roste trh e-knih a audioknih. Ve Zprávě o českém knižním trhu 2022/2023 to uvedl Svaz českých knihkupců a nakladatelů. Celkový počet titulů vydaných za loňský rok odhaduje na 14 500, což je proti roku 2021 nárůst o 300 titulů, tedy o dvě procenta.

„Knižní trh prostě zrcadlí stav reálných příjmů lidí. Ať budou knihy dražší či levnější, objem celkových prostředků, které čtenáři za knihy vynaloží, to neovlivní. Žádným zdražením nelze knižní trh zvětšit. Krizový vývoj se evidentně propisuje i do roku 2023. Nulová DPH na knihy, která začne platit od 1. 1. 2024, se tak jeví jako záchrana v poslední chvíli,” uvedl předseda SČKN Martin Vopěnka.

V knižní produkci českých vydavatelských subjektů za loňský rok podle zprávy opět převažují knihy v češtině, je jich téměř 13.400. Víc než 800 titulů vyšlo v češtině s podílem jiného jazyka a vyšly i vícejazyčné publikace, kde znovu výrazně dominovala angličtina, její podíl na celkové knižní produkci České republiky je 3,2 procenta. Za rok 2022 bylo z cizích jazyků přeloženo 6109 titulů. Poměr překladů vůči původní literatuře je tedy víceméně stabilní a pohybuje se kolem 40 procent, uvedl svaz.

K 1. prosinci letošního roku mělo v Česku oprávnění k vydavatelské činnosti 6299 subjektů. Podle odhadu Národní agentury ISBN dnes v Česku aktivně vydává zhruba třetina evidovaných vydavatelských subjektů, třetina aktivní vydavatelskou činnost v současnosti nevyvíjí nebo ji z různých důvodů dočasně pozastavila. Zbývající třetina svou činnost už ukončila.

Největším privátním vydavatelem v ČR je skupina Albatros media, která loni vydala 1037 titulů. Na druhém místě v počtu vydaných titulů je Euromedia Group, loni jich vydala 669, třetí příčka patří společnosti Grada Publishing, která v minulém roce vydala 408 titulů.

TZ

Napsat komentář