Důvěra v českou ekonomiku v květnu klesla u podnikatelů i spotřebitelů

Srovnání indikátorů důvěry v ekonomiku ČR

Důvěra v českou ekonomiku v květnu po dvou měsících růstu klesla. Meziměsíčně to bylo o 3,1 bodu na 94,1 bodu. Snížila se v případě podnikatelů i spotřebitelů. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Meziročně je celková důvěra také nižší, loni v květnu činila 102 bodů.

“Zhoršený ekonomický sentiment mezi podnikateli byl v květnu ovlivněn výrazným poklesem důvěry v odvětví průmyslu, kde velká část respondentů, zejména v sektoru automotive, očekává v příštích měsících pokles tempa růstu výrobní činnosti,” uvedl vedoucí oddělení konjunkturálních průzkumů ČSÚ Jiří Obst.

Podnikatelská důvěra se v květnu snížila o 2,8 bodu na 95,2 bodu. Mezi podnikateli v průmyslu klesla o 8,2 bodu, v obchodě o 3,2 bodu. Ve stavebnictví se důvěra nezměnila. Ve vybraných službách se podruhé v řadě zvýšila, tentokrát o 2,3 bodu. V meziročním srovnání byla ale důvěra letos ve všech odvětvích nižší. Nejvýraznější rozdíl proti loňsku byl ve stavebnictví, a to 16,2 bodu.

Důvěra spotřebitelů se sice v dubnu poprvé za více než rok dostala nad 90 bodů, v květnu se ale vrátila zpět pod tuto hranici. Klesla o 4,4 bodu na 88,5 bodu. “Květnové výsledky lze do jisté míry interpretovat jako určitou korekci výrazného růstu spotřebitelské důvěry v předešlém měsíci. Stojí za tím především výrazné zvýšení obav domácností ze zhoršení vývoje celkové hospodářské situace v České republice, ale také z jejich vlastní finanční situace v následujících dvanácti měsících,” uvedla Anastasija Nejasova z oddělení konjunkturálních průzkumů ČSÚ. Za pozitivní považuje, že se meziměsíčně zlepšilo hodnocení současné finanční situace domácností.

“Poměrně výrazná rozkolísanost nálady mezi jednotlivými měsíci připomíná fakt, že v podstatě od začátku pandemie neopustila ani podniky, ani spotřebitele vyšší dávka nejistoty, než na jakou jsme byli předtím zvyklí,” řekl ČTK ředitel strategického poradenství PwC ČR Jan Hadrava. Zatímco růst v dubnu hodnotí jako oddechnutí si za náročnou zimou, kdy panovala obava z nedostatku energií, nyní podle něho přichází jakési vystřízlivění a obava z budoucnosti. “Ale zejména nálada spotřebitelů je i přes pokles výrazně výše, než tomu bylo před několika málo měsíci,” připomněl.

Napsat komentář