ČR by měla do r. 2027 přispívat ročně asi miliardu Kč do mírového fondu EU

Česká republika by měla od letoška do roku 2027 každoročně přispět zhruba miliardu korun do Evropského mírového nástroje (EPF), z nějž se posléze jednotlivým státům Evropské unie částečně proplácí jejich vojenská pomoc Ukrajině. Návrh ministerstva zahraničí dnes schválila vláda, informoval na webu její tiskový odbor. Nově peníze půjdou z rozpočtu ministerstva obrany, a nikoli diplomacie, letos by se tak mělo z rozpočtu resortu zahraničí přesunout 1,16 miliardy korun pro tyto účely. Vyplývá to z materiálů, které má ČTK k dispozici.

Původně byl nástroj zřízen pro období let 2021 až 2027 s celkovým finančním stropem ve výši 5,69 miliardy eur (142 miliard korun). Česko mělo přispět 1,48 procenta, tedy přes dvě miliardy Kč. Po ruské invazi na Ukrajinu se ale strop několikrát zvýšil, postupně až na 12 miliard eur (300 miliard korun).

Částka vyčleněná v českém státním rozpočtu na letošní rok a ve výhledu rozpočtu pro roky 2025 a 2026 byla stanovena za základě českého podílu na rozpočtu EPF pro loňský rok, který činil 1,7 procenta. Letos se ale zvýšil na 1,86 procenta.

Aktualizovaný příspěvek do EPF na celé období se tak nyní předpokládá ve výši zhruba 224,3 milionu eur (5,5 miliardy korun), což je o 140 milionů eur (přes 3,4 miliardy korun) více oproti původním plánům z roku 2021.

Pro letošní rok by po aktualizaci neměl příspěvek České republiky překročit 51,9 milionu eur (1,27 miliardy korun), pro příští rok 44,4 milionu eur (1,09 miliardy Kč), pro rok 2026 45,2 milionu eur (1,1 miliardy korun) a pro rok 2027 46,2 milionu eur (1,13 miliardy Kč).

“Skutečná výše upravených ročních příspěvků ČR bude záviset na konkrétním schváleném rozpočtu a stropu plateb nástroje pro každý jednotlivý rok, který může v jednotlivých letech cyklu překračovat strop závazků až o 15 procent, aniž by tím došlo k navýšení celkového příspěvku ČR do EPF na celé období cyklu 2021–2027. Bude rovněž záviset na měnícím se podílu stanoveném pro ČR na jednotlivé roky,” píše se v materiálu. Podíl je určen výší hrubého národního důchodu.

Příspěvek do EPF bude mít nově v gesci ministerstvo obrany s ohledem na to, že nástroj se po ruské invazi na Ukrajinu začal zaměřovat zejména na čistě vojenská a obranná témata, i na to, že příjemcem refundací z nástroje je právě resort obrany.

Materiál, který Česko dodává na Ukrajinu a je způsobilý ke kompenzacím z nástroje, pochází buď ze skladů resortu obrany, nebo je z jeho zdrojů pořízen. Refundace z EPF jsou částečnou kompenzací, jež má přispět k obnově armádních zásob.

Rada EU aktuálně zvažuje posunutí stropu Evropského mírového nástroje o dalších pět miliard eur (přes 124 miliard Kč).

TZ/ČTK

Foto: Pixabay

Zdroj: eGOVERNMENT NETWORK NEWS 

​ 

Napsat komentář