Ceny výrobců v ČR v listopadu převážně dál rostly, v zemědělství zrychlil pokles

výroba index statistika

Ceny ve výrobě v Česku v listopadu převážně pokračovaly v růstu. V průmyslu se zvýšily o 0,8 procenta, za stavební práce stouply o 3,3 procenta. Ceny zemědělských výrobců se naopak posedmé za sebou snížily, v listopadu zrychlily meziroční pokles na 16,2 procenta. Vyplývá to z údajů, které na webu zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Ceny výrobců naznačují budoucí vývoj cen pro spotřebitele.

V průmyslu meziroční růst cen zrychlil na 0,8 procenta ze říjnových 0,2 procenta. O osm procent stouply ceny elektřiny, plynu, páry a klimatizovaného vzduchu, uhlí meziročně zdražilo o téměř 62 procent. Za opravy, údržbu a instalace strojů a zařízení se platilo o téměř desetinu víc. Klesly ceny koksu a rafinovaných ropných produktů, ceny základních kovů se snížily o 15 procent, dřeva a dřevěných a korkových výrobků o 23 procent a chemických látek a přípravků o desetinu. Meziměsíčně se ceny průmyslových výrobců snížily o 0,4 procenta.

Ceny zemědělských výrobců zrychlily meziroční pokles na 16,2 procenta z 9,7 procenta v říjnu. V rostlinné výrobě ceny klesly o 19,4 procenta, o víc než třetinu nižší než před rokem byly ceny olejnin a obilovin, zvýšily se ceny ovoce o 40 procent, brambor o téměř 32 procent a zeleniny. V živočišné výrobě byly ceny meziročně nižší o 10,5 procenta. Klesly u mléka téměř o pětinu a dále u vajec, skotu a drůbeže. Téměř o desetinu vzrostly ceny prasat. Proti říjnu se ceny v zemědělství snížily o 4,9 procenta.

Ceny stavebních prací se podle odhadů statistiků meziročně zvýšily o 3,3 procenta po říjnovém růstu o 3,6 procenta. Ceny materiálů a výrobků spotřebovávaných ve stavebnictví byly v listopadu o půl procenta nižší než před rokem. V meziměsíčním srovnání se ceny stavebních prací zvýšily o 0,1 procenta, ceny materiálů a výrobků klesly proti říjnu o 0,1 procenta.

U tržních služeb pro podniky zaznamenali statistici zpomalení meziročního růstu na pět procent z říjnových 5,3 procenta. Služby v oblasti zaměstnání byly dražší o téměř 18 procent, za poštovní a kurýrní služby o 11 procent, za informační služby o desetinu. Meziměsíčně služby pro podniky zlevnily o 0,2 procenta.

TZ

Napsat komentář

Konference Metro'24 Rock Line
B2B

Konference Metro’24 Rock Line

Účastníci konference Metro’24 Rock Line se v AquaCity Poprad dozvědí, jak navrhnout inteligentní čtvrti a budovy, aby splňovaly ta nejvyšší kritéria komfortního, bezpečného a efektivního

Číst dále »