Pracovníci, kteří se rozhodnou pro změnu zaměstnání, si finančně polepší. Analýza Ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) o změnách podpor v nezaměstnanosti ukazuje, že při nalezení nového místa sami si zaměstnanci průměrně zvýší mzdu o 12 procent. Pokud do nového zaměstnání nastoupí z evidence úřadu práce, je nárůst mzdy osm procent. Ministerstvo v analýze navrhuje zvýšení podpor v nezaměstnanosti v prvních měsících, aby podpořilo ochotu lidí měnit práci a celkovou mobilitu na trhu práce.
„Podle našich výpočtů je změna práce spojena s osmiprocentním růstem mzdy v případě přechodu přes úřad práce a dvanáctiprocentním při přímém nástupu. Nízká úroveň mezd v Česku je alespoň částečně způsobena právě nízkou flexibilitou,“ uvádí se v analýze. Ročně v Česku změní práci zhruba 15 procent zaměstnanců, zatímco průměr v zemích OECD je 22 procent.
Další analýza MPSV se zaměřila na mzdy lidí pobírajících podporu v nezaměstnanosti po propuštění nebo po odchodu z práce dohodou. Výsledky ukazují, že ženy, které odešly dohodou, si v novém zaměstnání vydělaly o sedm procent více, zatímco propuštěné ženy o deset procent více. U mužů byl nárůst mzdy po propuštění osm procent a po odchodu dohodou šest procent. Celkem bylo hodnoceno 32 900 žen a 28 900 mužů.
„Lidé se zbytečně drží u horších zaměstnavatelů na nižších pozicích, než odpovídá jejich kvalifikaci. Obávají se evidence na úřadu práce. Když ale z místa odejdou, vydělávají více,“ řekl ČTK generální ředitel Úřadu práce ČR Daniel Krištof.
Ženy v Česku obecně vydělávají méně než muži, ale při změně práce si mzdu zvyšují více. „Ženy si u stávajícího zaměstnavatele o více peněz neřeknou, nový zaměstnavatel je pak ocení reálněji,“ dodal Krištof.
Analýza dále detailně rozebírá nárůst mezd v závislosti na věku a pohlaví. Například u žen po odchodu dohodou si nejvíce polepšily ty do 25 let (o 10 procent). U propuštěných žen byl největší nárůst mzdy u čtyřicátnic (o 11 procent). U mužů po odchodu dohodou si nejvíce polepšili ti ve věku 40 až 45 let (o 11 procent) a mladí od 18 do 24 let (o 10 procent). U propuštěných mužů byl největší nárůst mzdy u těch do 25 let (o 10 procent).
Vyšší nárůst mezd u propuštěných je podle Krištofa dán vyšší podporou v nezaměstnanosti. Nemusí tak přijmout první nabídku a mohou si hledat lépe placenou práci. Ministerstvo práce navrhuje zvýšení podpory v nezaměstnanosti v prvních třech měsících na 80 procent průměrného předchozího výdělku, v dalších třech měsících na 50 procent a poté na 40 procent. Podpora 80 procent by měla platit i při rekvalifikaci. Změna by mohla platit od roku 2026.
Zdroj: ČTK
Zdroj: eGOVERNMENT.NEWS