Airbus získal od indických aerolinek IndiGo rekordní zakázku na 500 letadel

Airbus A321XLR

Evropský výrobce letecké techniky Airbus získal od indických nízkonákladových aerolinek IndiGo zakázku na 500 letadel. Airbus na aerosalonu u Paříže oznámil, že jde o největší samostatnou objednávku na letadla v historii komerčního letectví. Podle katalogových cen činí hodnota objednávky asi 55 miliard dolarů (zhruba 1,2 bilionu Kč).

Zakázku tvoří letadla řady A320, která by měl Airbus firmě IndiGo dodat v letech 2030 až 2035. “Tato významná zakázka představuje novou kapitolu ve vztahu mezi společnostmi Airbus a IndiGo,” uvedl obchodní ředitel Airbusu Christian Scherer.

Indie je podle Airbusu nejrychleji rostoucím trhem s leteckou dopravou na světě. Indická letecká společnost Air India si již v únoru objednala 250 letounů od Airbusu a 220 letadel od jeho amerického konkurenta Boeing.

Společnost IndiGo je nyní z hlediska tržního podílu největším leteckým přepravcem v Indii. Firma vznikla v roce 2005 a již několikrát si u Airbusu objednala stovky letadel. Nejnovější objednávka podle šéfa společnosti IndiGo Pietera Elberse potvrzuje důvěru podniku “v růst v Indii, v řadu A320 a ve strategické partnerství s Airbusem”.

“Vzhledem k hospodářskému růstu v Indii a k růstu indického trhu s leteckou dopravou je toto pravý čas pro předložení této objednávky,” uvedl Elbers. “Toto je pouze začátek, bude toho víc,” prohlásil rovněž.

Airbus zakázku představil v první den tradičního aerosalonu na letišti Le Bourget u Paříže, který je největší přehlídkou letecké techniky na světě. Aerosalon se naposledy konal v roce 2019, před dvěma lety jej organizátoři kvůli pandemii zrušili.

Na přehlídku v Le Bourget už minulý týden vyrazila i česká delegace. Mezi předváděnými letouny nechybí dvojice českých strojů L 410 NG a Shark.

TZ

Napsat komentář